Mesleğini mutluluk terapisi olarak gören insanlara bayılıyorum. Hem kendileri çok şanslılar, hem de onlarla iş sebebiyle yolu kesişenler.

Blog yazmak bana, temalı bebek/çocuk partileri ve özel gün organizasyonları hazırlamak da Nalan Hanım’a terapi. Üstelik kendisi aynı zamanda blog da yazıyor ve blogunda kişiye özel temalı partileri adım adım nasıl hazırladığını anlatıyor.

Hazırladığınız partideki her insanın mutlu olması ve ardından o günü mutlulukla hatırlaması ne muhteşem değil mi?

Organizasyon işine başlama:
Yakın bir arkadaşının ricasıyla, oğlunun diş buğdayı parti organizasyonunu yapmış ilk olarak Nalan Hanım. Hobi olarak başladığı bu iş, talepler doğrultusunda gelişmiş ve Nalan Hanım’ın gerektiğinde 7/24 ilgilendiği, severek yaptığı ve mutlu olduğu bir meslek haline gelmiş. 7 yıldır bu işi yaparak hazırladığı parti süs ve hediyelikleri ile özel günlerin mutlu anlarına ortaklık ediyor ve üstelik bu işten de keyif alıyor.

Çalışma alanları:
Sadece diş buğdayı ve doğum günü parti organizasyonları yapmıyor Nalan Ünal, aynı zamanda söz ve nişan töreni, bekarlığa veda partisi, kına gecesi, baby shower partisi, doğum odası süslemesi, temalı parti organizasyonları, temalı parti süsleri ve parti hediyelikleri de hazırlıyor. Gerektiğinde parti mekanını bizzat kendisi süslüyor.

Standart bir paket uygulaması yapmak yerine, tercih edilen ürünlere göre ve tercih edildiği şekilde hazırlık yapıyor. Bazen talep edilen ürünleri kargoyla gönderiyor, bazen de mekan yerinde kurulumu kendisi yapıyor.

Çalışma şekli:
İlk aşama, temanın ne olacağına karar vermek ve temada kullanılacak renkleri tespit etmekle başlıyor. Bu aşamada müşteri ile birlikte ilerliyorlar. Bir doğum günü organizasyonu için çalışacaksa, tema seçiminde çocuğun eğilimlerini göz önünde bulunduruyor. Çocuğun en çok severek izlediği bir çizgi film karakteri veya en çok sevdiği hayvan ya da en çok sevdiği bir obje tema konusunu oluşturabiliyor. İşte bu çok hoşuma gitti. Hepimiz standart Disney temalarından sıkılmadık mı zaten?

Sonrasında temada kullanılacak olan renkler belirleniyor. Genellikle ikili veya üçlü renk kombinasyonlarını tercih ediyor. Önemli olan konu, renklerin uyumlu birlikteliği…

Daha sonra etiket çizimlerini hazırlamak için bilgisayarın başına geçiyor. Farklı grafik tasarımı programlarını kullanarak istenilen ürünleri hazırlıyor. Fotoğraf baskısı için ise, yüksek çözünürlükte, örneğin stüdyoda çekilmiş fotoğraflar olmasına özen gösteriyor. Bu şekilde istenilen boyutta baskı, renk dağılması olmadan net bir şekilde alınabiliyor.

Tüm çizimler bittikten sonra, boyutlar kullanılacak olan ürüne ve adedine göre ayarlanıp baskı aşamasına geçiliyor. Kesimleri, çizimlerin boyut ve şekillerine göre özel aparatlarla veya maket bıçağıyla kendisi yapıyor Nalan Hanım.

Daha sonra şeker büfesini hazırlamak için, dikiş makinesinin önüne oturuyor ve tercih edilen renklerde, büyüklükte ve kumaşta şeker büfesi örtüsünü dikiyor. Kurdeleleri de seçilmiş renklerde hazırlıyor. Gördüğümüz üzere çok da kolay bir iş değil bu aslında.

Örneğin bir diş buğdayı partisi için hangi ürünler hazırlanmakta?
Afiş, hediyelik lavanta keseleri, hediyelik şişeler, etiketli hediye çantaları, etiketli diş buğdayı kaseleri, parti şapkaları, etiketli ve kurdeleli cupcake çubukları, çubuklu konuşma kartları, fotoğraf çekim çerçevesi, kağıt pompom çiçekler, şeker büfesi için pileli örtü ve şeker kavanozları. Tabii en keyifli kısım ise bu ürünlerin yerlerine yerleştirilmesi…

Piyasada, özellikle doğum günü ve baby shower partileri kıyasıya mücadele ederken çok fazla sayıda organizasyon firması bulunması kaçınılmaz gerçek. Nalan Hanım’a sordum, diğer temalı parti hazırlayan organizasyonlardan farkınız nedir?

‘Hazır ürün satışı yapmıyorum, sürecin başından sonuna dek tüm hazırlık aşamasını kendim yapıyorum ve tüm ürünler isme özel etiketli ürünler.’ diye yanıtladı. Yani toptancıdan alıp masaya koymuyor Nalan Ünal.

Partilerin ev sahibi için de eğlenceli, sorunsuz ve kolay geçmesini sağlayan böyle organizasyon şirketlerinin bulunması ne güzel değil mi?

Nalan Ünal’ın organizasyon şirketiyle birlikte çalışmak, partiler hakkında daha fazla bilgi almak ve sosyal medya hesaplarına ulaşmak için internet adresi de burada: https://www.nalanunal.com.tr

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.