Kız veya erkek bebeğiniz için, benzersiz ve harika bir isim mi arıyorsunuz? 

Hamileliğinizin son dönemlerine girerken ve sevinciniz kat kat artarken, ihtiyacınız olacak şeylerin en minik ayrıntısını dahi tahmin etmeye çalışırsınız. Listenizi hazırlarken, stresli hissetmemeye çalışmak ise daha da zorlaşmaya başlar. Bunların arasına, yeni doğan bebeğiniz için bir isim bulma gerginliğini de ekleyebilirsiniz.

Yapılacaklar listenizde “bebek adı bulma” maddesine bir OK işareti koymanıza yardım edelim!

Sizin ve eşinizin isim fikirleri üretmek için birlikte çalışması en iyi yollardan bir tanesi. Her biriniz, belirlediğiniz isimler ile listelerinizi oluşturabilirsiniz. Listelerinizi tamamlamak için birbirinize birkaç gün verebilir, ve sonra fikirlerinizi bir araya getirebilirsiniz. İşte bu fikirler için size yardımcı olabilecek ipuçları:

 • İpucu 1: Soy ağacınıza bakın

Ailenizin tarihinde gerçekten benzersiz ve ilginç isimler bulabilirsiniz. Bu, ismi anlamlı kılar ve popüler bebek isimleri listelerinin en üstündeki isimlerden kaçınmanız için uygun bir yol olabilir.

 • İpucu 2: Bir oyun yapın

Her gün üç yeni insan ile konuşmak için bir hedef oluşturun. Markette, lokantada, kafeteryada, otobüste… Yakınınızdaki kişi ile küçük bir sohbet başlatın ve ismini öğrenin. Bu şekilde ilginç isimler duyabilirsiniz ve listenize eklediğiniz isimleri iki katına çıkarabilirsiniz.

 • İpucu 3: Çevrenizdeki yerleri düşünün

Cadde isimlerine, en sevdiğiniz restoranın adına, eşiniz ile ilk randevunuzun yerine, parklara veya diğer tarihi / önemli yerlere bakın.

 • İpucu 4: Doğaya bakın

Deniz kenarında mı yaşıyorsunuz? Deniz, Ada… Dağların veya ormanın yakınında mı? Arın, Aral, Berk, Doğa… Doğaya bakarak ve ilham alabilirsiniz.

 • İpucu 5: Aşk haritanız

Balayı yeriniz, bebeğinizi tasarladığınız yer, çift olarak seyahat ettiğiniz ilk yer, tanıştığınız şehir veya kasaba – Lara, Fethi(ye), Ada(lar), Fatih, Başak(şehir) – burada çok fazla potansiyel var.

 • İpucu 6: Diğer dillerde isimler

Diğer ülkelerdeki ebeveynlerin kullandığı popüler isimlere bakın. Bu isimlerin birçoğunun Türkçe’de karşılıkları olabilir.

 • İpucu 7: Biraz ürkütücü olabilir ama…

Mezarlığa gidin ve eski mezar taşlarını kontrol edin. Mezarlıkların arasına girmek istemiyorsanız, kayıtları inceleyebilirsiniz.

 • İpucu 8: Hobilerinizi düşünün

Mesela bir kuş gözlemcisi iseniz, en sevdiğiniz kuş mükemmel bir bebek adı olabilir – Kartal, Martı, Baykara – ilginç ve eşsiz isimler bulabilirsiniz.

 • İpucu 9: Eski Türk filmlerini izleyin

Eski Türk filmlerinde ilginç isimlere rastlayabilirsiniz.

 • İpucu 10: Zamanda geriye gidin

Günümüzün en popüler isimlerini birçok internet sitesinde bulabilirsiniz, ancak geçmişte hangi isimlerin popüler olduğunu da araştırın. 10 yıl, 20 yıl… Gidebildiğiniz kadar geriye gidin ve ailelerin o yıllarda hangi isimleri tercih ettiklerini inceleyin.

 • İpucu 11: En sevdiğiniz öğretmenleriniz

Unutmayın, kabuğunuzdan çıkmanız ve sizin mükemmel bir müzisyen olmanız da, sekizinci sınıf öğretmeniniz payı çok büyük. Bebeğinize onun adını vererek onurlandırabilirsiniz.

 • İpucu 12: En sevdiğiniz sporcular

İbrahim Kutluay, Selçuk İnan, Oğuzhan Özyakup… seçim sizin. Sportif bir çocuğunuz olmasını isteyebilirsiniz. Özellikle erkek isimleri için tercih edilen bir yol olsa da, “Potanın Perileri”ni unutmamak gerek.

 • İpucu 13: En sevdiğiniz dizi film karakterleri

Bir İkinci bahar hayranıysanız; Meriç, Gülsüm, Medet… Ya da bir Aşk-ı Memnu hayranıysanız; Nihal, Peyker…

 • İpucu 14: En sevdiğiniz yazarlarınız

Kitaplarını okuduktan sonra mükemmel hissettiğiniz bir yazarın ismini bebeğinize vermek, ona her seslendiğinizde de mükemmel hissetmenizi sağlayabilir. Orhan Pamuk, Elif Şafak, Nazım Hikmet…

 • İpucu 15: En sevdiğiniz çiçekler veya ağaçlar

Gülleri, papatyaları veya kadife çiçeğini sever misiniz? Çiçeklerin arasından gerçekten de güzel isimler bulabilirisiniz. Özellikle kız isimleri için mükemmel olabilir.

Son Oyun:

Eşiniz ile birlikte hazırladığınız tüm isimleri bir torbaya koyabilir ve içinden seçebilirsiniz. Seçilen ilk isim bebeğinizin ilk adı, ve seçilen ikinci ismi ikinci adı olabilir.

Önemli olan şey, bebeğinizin isminin sizin için özel bir öneminin olması, zaten bu şekilde inanılmaz derecede benzersiz olacaktır.

Not: Bu yazı sponsor link içerir ve içerik bana ait değildir.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.