Bordo pasaporttan birtakım farklılıkları bulunan yeşil pasaport, 5 yıllık geçerlilik süresince pek çok ülkeye gidebilme imkanı tanıyor. Memurlar, bürokratlar ve kamu görevlileri, yeşil pasaport alabilen kitlelerin başında geliyor. Üstelik aile aracılığıyla da birtakım kişilere pasaport verebilme imkanı var. Eşiniz, 25 yaş altında, evli olmayan, öğrenim gören, işsiz, pasaport sahibi ile birlikte yaşayan çocuklar, ve 18 yaş altındaki çocuklar da mevcut pasaportunuzdan faydalanabiliyor.

Harçtan muaf olan yeşil pasaportta üstelik bazı ülkelere vizesiz olarak da giriş yapma avantajı sağlıyor. Bordo pasaportta vize isteyen 67 ülkeye yeşil pasaport ile vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz. Ancak pasaportu çıkartırken bazı kuralları da mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. İl Emniyet Müdürlük’lerine başvuru yaparak ve Pasaport Talep Formu’nu doldurarak gerekli birimlere evraklarınızı kolayca teslim edebilirsiniz. Böylelikle kısa sürede pasaportunuzu çıkartmış olacaksınız. Günümüzde yeşil pasaporta vize isteyen ülkeler bir hayli geniş bir çeşitlilik gösteriyor. Her yıl artış göstermeye devam eden bu ülkeleri aşağıda inceleyebilirsiniz. Kıta bazında ayrılan bu ülkelere toplu şekilde görebilirsiniz. Vize isteyen ülkeler arasından seçiminizi yaptıktan sonra her ihtimale karşılık ilgili Büyükelçilikle irtibata geçebilirsiniz. Vize gerekliliği sunan başlıca ülkeler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Suudi Arabistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, İngiltere, Irak, İrlanda, Etiyopya, Gabon, Gine, Meksika, Hindistan, Ekvator, Çad, Burma, Dominik Cumhuriyeti, Avusturalya, Afganistan, Kuzey Kore, Somali ve Sudan.

Asya Kıtası Ülkeleri
Türkmenistan, Umman, Vietnam, Çin, Endonezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Bangladeş, Kuveyt, Kamboçya, Katar, Yemen, Pakistan, Tacikistan.

Okyanusya

Yeni Kaledonya

Avrupa
Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Andorra, Almanya, Azerbaycan, Bulgaristan, Beyaz Rusya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, Hırvatistan, İsveç, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Macaristan, Moldova, Slovakya, San Marino, Romanya, Portekiz, Vatikan, Yunanistan, Norveç, Malta.

Afrika

Tanzanya, Yeşil Burun Adaları, Mısır, Gana, Cezayir, Cibuti, Botsvana, Kenya, Moritanya.

Amerika

Küba, Hollanda Antilleri, Grenada, Aruba, Sint Maarten, Curaçao.

Seyahat noktasında tüm ayrıntıları siz değerli kullanıcılarının beğenisine sunan Uzakrota adresinden bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Yeşil pasaportunuz varsa ve tatile çıkmadan önce vizeye başvuru yapacaksanız giriş için öncelikle pasaportunuzun geçerlilik süresini dikkate alın. Pasaportunuzun geçerlilik süresi en az 3 ay olmalıdır.

Not: Sponsor link içeren misafir yazıdır. 

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.