Deniz veya göl kıyısında bir tatilde, tüm gün plajda yatmak istemeyenler için… Tatildeyken de sporunu ihmal etmek istemeyenler için… Bu yaz ‘cool’ birşey yapmak istiyorum diyenler için… Spor salonuna tıkılmak istemeyenler için… Hem kafam huzur bulsun, hem suda olayım, hem de spor yapayım diyenler için… Hatta tatildeyken kilo vermek isteyenler için harika bir spor.

Zürih Gölü’nde ilk gördüğümde ‘Ne yapıyor bu adamlar ayakta kano üzerinde?’ diye başlayan merakım, sonunda bir SUP (standup paddle) board almamızla son buldu.

SUP Nedir?
Bu spor, denizde, gölde ve hatta nehirde; ayakta bir sörf tahtası üzerinde dururken elinizdeki kürekle su üzerinde ilerlemektir kısaca. Herkes ve her yaş için de idealdir. Rüzgar sörfünden daha az teknik gerektirir, dalga sörfünden daha kolaydır. Yeni başlayan ‘çarşaf gibi’ dediğimiz sularda öğrenirken, profesyonel dalgalara bayılır.
Bacak ve karın kaslarını çalıştırır; çünkü sürekli dengede olmanız gerekir. Yani saatte 500 kalori yakarsınız!

Sıra beklemeyi de bilir…

  • Doğru Teçhizatı Seçmek
Tebrikler! İlk kararı verdiniz, standup paddle board-a başlıyorsunuz. Şimdi sırada doğru sörf tahtasını seçmek var… 
  • Tahta board, ağırdır, taşıması zordur; ama özel yapım olduklarından bu işe gönül koyduysanız, pro olacağım derseniz tercihiniz bunlar olabilir.
  • Şişme board, taşıması kolay, depolaması kolaydır. Ön kısmına çocuk da yerleştirebileceğiniz ‘family’ tipi vardır. (Bizdeki bu)

Bunların bir de nehir için olanı, üzerinde yoga yapmaya müsait olanı falan da var. Satın almaya kalktığınızda bu işin ehlinden bilgi almanızı öneririm.

  • Board-a Çıkmak

Öncelikle board-u suya indiriyorsunuz. Küreğini enlemesine koyuyorsunuz. Önce bir diziniz, sonra diğer diziniz ile üzerinde diz üstü duruyorsunuz. Dengeyi sağlamak için öncelikle tahtanın ortasında durmanız gerekiyor.

  • Ayağa Kalkmak
Akrobasiye gerek yok merak etmeyin. Önce küreği board üzerine boylamasına yerleştirin. Diz üzerinde kürek çekme ile ısınabilirsiniz bu spora. Sonra yavaşça önce bir ayağın sonra diğerinin üzerine basarak ayağa kalkın. Yavaş ve öncelikle hafif eğik pozisyonda olursanız dengeyi sağlamak daha kolay olur. Tahtanın tam ortasında olmaya, ayak uçlarının tahtanın ucuna doğru bakmasına ve ayakların paralel olmasına dikkat edin.
  • Dik Pozisyona Geçmek
Homo sapiens – ilk insanlar gibi ayağa kalktığınızda dizlerinizi kürek çekmek için hafif bükün. Sırtınız, dengeyi sağlamak için dik olsun. Bacak ve karın kasları bu pozisyonda dengede kalmanız için birlikte çalışırlar. Küreği bir eliniz üst ucuna, diğeri ortasına gelecek şekilde tutun.
  • Küreği Kullanmak
Ayakta durabildiniz, tebrikler! Düz gitmek için küreği önünüzden suya daldırın ve ayaklarınızın yanından çıkarın. Üç kez soldan, üç kez sağdan kürek çekerseniz düz gidersiniz.
  • Yön Değiştirmek
Dönmek istediğiniz yönün aksi yönünde kürek çekerseniz dönmeye başlarsınız. Olduğunuz yerde dönmek içinse küreği suya daldırın ve geriye doğru çekin.
  • Güvenlik…
Suya açılmadan önce hava koşullarının uygun olmasına dikkat edin; akıntı ve rüzgarı göz önüne alın. Mümkünse can yeleği kullanın. Board-u ayağa bağlayan kordonlardan kullanırsanız suya düşünce board-u kaçırma korkunuz olmaz. Güneş kremi, güneş gözlüğü ve şapka kullanımından bahsetmeme gerek yok heralde?
  • Sonunda…
Başardınız… Eve gitmeden önce, tahtanın temiz olmasına dikkat edin. Şişme board ise, havasını boşaltmadan ve katlamadan önce tamamen kuru olduğuna emin olun.

Alaz ile ilk çıkışımız…

Bu sporun Türkiye’de de yapıldığını duydum. Başlangıç için göl güzel bir opsiyon olabilir. Zürih’e yaz mevsiminde yolunuz düşerse, hava da şansınıza sıcaksa, Zürih’İn en iyi SUP merkezinden deneme dersi alabilirsiniz. Linki; http://www.supswiss.ch/center-schule/booking

Kaynak: https://www.islesurfandsup.com/sup-101/sup-beginners-guide/

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.