Yeşiller içinde park anlamına gelen Park im Grüene ya da buralıların dediği gibi Dutti Park, Zürih’te yaşayanların bildiği, sevdiği, sık sık geldiği hoş bir park.

Aslında burası bildiğimiz, alışveriş yaptığımız market Migros’un sahibinin arsasıymış. Çocuklar oynasın diye araziyi park olarak bağışlamış. Kocaman bir yeşil alanın yanı sıra, çocuk oyun parkı, kum oyun alanı, sulu oyun alanı, daire çizen ufak bir tren yolu, manzara noktası, barbekü alanı, çocukların bazı günler bindiği eşeklerin bulunduğu hayvan barınağı, ücretsiz oyunlar ve konserler sergilenen açık hava tiyatrosu ve tabii ki Migros açık büfe restoranı ile dev bir çocuk eğlence merkezi. Üstelik giriş ücretsiz…

Arkada eşek barınağı da görünüyor

Tabii kış için bir de ufak kapalı oyun alanı var küçük yaştakilere hitap eden. Sergilerin ya da doğum günlerinin olduğu bir yapı da bulunuyor. Arazi içinde bir bina yani eski sahiplerinin yaşadığı ev, şimdi Duttweiler müzesi; ama gidip görmedim şahsen.

Manzara noktası ise mükemmel panaromik Zürih Gölü’ne tepeden bakıyor. Sadece çocuklar için değil, herkes için nefis bir park aslında. Çocuklara tahammül edebilirseniz 🙂

Güzel bir günde kum oyun alanı

Beliz’in en sevdiği yer bu resimdeki kum oyun alanı. Alaz’ın en sevdiği yer de artık tırmanabildiği için aşağıdaki resimdeki çocuk parkı.

Kreşler, kindergarten-lar, okullar sık sık çocukları bu parka getirir. Alaz’ların sınıfı da gidiyor bazen. Kuşluk vaktine denk gelen, Znüni denilen atıştırmalık saatinde de burada yiyeceklerini yiyorlar ve yaklaşık 3 saati bu parkta geçiriyorlar.

Çantalarını koymuş oyuna dalmış okul çocukları…

Giriş ücretsiz; ama otopark sınırlı. Güzel havalarda arabayı park etmek için birkaç tur atmak gerekebiliyor. Yeri ise Thalwil ve Rüschlikon sınırında, tepede. Bürkliplatz’dan kalkan 165 numaralı otobüsün son durağı.

Koştur koştur

Beliz ile ikimiz genelde her Pazartesi sabahı gidiyoruz bu sevgili parka. Yolunuz düşerse ‘Merhaba’ deyin mutlaka…

Geçen bahar…

Tren

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.