İsviçre küçük bir ülke, Zürih çoğu şehirden küçük bir şehir; ama yine de karnavalı, festivali eksik kalmıyor.


Geçen sene gittiğimiz, Fasnacht’ın çocuklara özel günüydü ve Niederdorf tarafındaydı. Bu kez Pazar günü ailecek gittik; yetişkinler ve çocuklar için olanına. Ne yazık ki pek masum değildi. Özellikle ön sıradaysanız o cadılardan biri mutlaka saçınızı çekiyor, üzerinize konfeti atıyor, çocukları kucaklayıp kaçırıyor. Beliz’in ödü koptu; ama cadıların attığı veya eline verdikleri şekerlere de hayır demedi.

Eve gelince farkettim ki içimiz de dışımız kadar konfeti dolmuş!


Zürih 2017

Tarihçesine bakarsak; Almanya ve İsviçre ülkelerinde baharın gelişini kutlamak için Şubat sonu Mart başı yeralan bir karnaval. Kimi Hristiyanlıktaki fasting yani bir çeşit oruç zamanını başlatıyor dese de, bu geleneğin ritüellerinin Hristiyanlık öncesine dayandığı da söyleniyor, bakınız Wikipedia. Karanlık kış günlerinin kötü ruhları kovuluyor, çiftçiler ürünleri için ılık hava diliyor ve şeytani ruhlar yer altına gömülüyor.

Zürih Fasnacht 2017

Geçen sene eğlenceli ve komik geçen karnavalın neden bu sene cadılara ve korkunç karakterlere büründüğünü anladık böylece. İsviçre’de Luzern çok güzel kutluyor bu karnavalı. Zürih’te de 3 gün sürüyor kutlaması. En son Basel’de 72 saat durmaksızın kutlanıyor: Pazartesi sabah 4’ten Perşembe sabah 4’e dek ve Avrupa’nın en iyi 50 festivali içinde!…


Kostümler, maskeler, guggenmusik ve konfetiler eşliğinde bir karnavala denk gelmek için yapmanız gereken İsviçre’yi bahar öncesi ziyaret etmek.


Buyrun fotoğraflar ile Zürih karnavalına siz de katılın.

Zürih Fasnacht 2017
Zürih Fasnacht 2017
Zürih Fasnacht 2017

Luzern en büyük festival, Perşembe başlıyor ve 6 gün sürüyor. Basel‘de 6 Mart’ta başlıyor ve kapanışı yapıyor. Karnaval çılgınları için linklere bakınız.

Luzern… Fotoğraf: https://newinzurich.com/
Basel… Fotoğraf: https://newinzurich.com/
Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.