Londra’dan ayağımızın tozuyla dönüp sabahında ne yöne baksak ‘temizlik yapan adamlar’ gördük. Zürih’te bahar temizliği başlamış sanki. Yaşadığım için demiyorum ama, şimdiye dek gezdiğim en temiz ülke İsviçre. Bence…

Londra’da dün Luton Havaalanı’nda yere birşey düşürsem alıp çantama koyamayacak durumdaydı ortam. Bazen İstanbul’daki iki havaalanında da böyle durumlara denk geldim ne yalan söyleyeyim. Tabii sorun kalabalık olması en başta.

Geçenlerde Japonya’ya gideceğimizi söylediğim karşı komşum; ‘Hiç endişelenme çocuklar için, çok temiz ülke. Tıpkı İsviçre gibi’ dedi.

Bu sabah da, bir belediye işçisi otobüs duraklarının isimlerinin yazılı olduğu tabelayı elindeki bezle siliyordu. Bunca yıllık hayatımda ilk kez böyle bir şey gördüm sanki. Ardından Alaz’ın okula ilerlerken adamın biri köpüklü sulara batırdığı fırçayla tren alt geçidinin duvarlarını siliyordu. Mis gibi deterjan kokusu geldi burnuma. Selam verdim.

Tren alt geçitleri genelde hiç geçilesi yer olmaz malum kokulardan; ama farkettim de bizim mahalledekinde 2.5 senedir ne koku ne de yerde çöp gördüm. Tabii şehir merkezindeki farklı olabilir diyeceğim; ama Zurih HB’deki alt geçit de çarşı. Işıl ışıl, Pazar günü bile hareketli ve bal dök yala hesabı. Havaalanı da öyle eğer denk geldiyseniz. Fakat Fransa, İsviçre ve Almanya sınırındaki Basel Havaalanı için aynı şeyi söyleyemem.

Neyse, bahar geldi, temizliği de başladı. Temizlik yüzünden çocuklarla gezmekten çekinen bir aileyseniz, İsviçre bu konuda endişelenmeniz gereken son yerlerden biri. Her tatilde hastalanan çocuklarınız varsa şu yazıma bakınız.

Sadece ‘bence İsviçre’ değilmiş. Direk katılımcıların oylayabildiği ve sonuçların her an değişebileceği Ranker sitesinde de, İsviçre dünyadaki en temiz ülke olarak başı çekiyor şu an. Ardından Norveç, İsveç, Estonya, İrlanda ve Yeni Zelanda geliyor. Seyahat ederken sizin için hijyen önemliyse, dikkate almaya değer.

Not: Ülke sıralaması Mart 2017’de şu siteden alınmıştır. Her an değişiklik de gösterebilir.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.