Mary Poppins, Türkçesi ‘Gökten İnen Melek’ ilk kez 1934’te basılan bir kitap serisi. Yazarı P.L. Travers, Avustralya doğumlu İngiliz gazeteci ve oyuncu.

Walt Disney kitabın haklarını satın aldıktan sonra 1964’te müzikal bir film yaratmış. 5 dalda Oscar ödülü alan bu film, 2004’te Londra West End Tiyatrosunda müzikal olarak ilk kez sahneye konulmuş. 2006 – 2013 yılları arasında da Broadway, New York’ta sahnelenmiş. En iyi sahne kareografisi ve en iyi sahne ödülleri ardından ‘Tony Ödülü’ne layık bulunmuş. Ardından Avustralya ve Yeni Zelanda turnelerine çıkmış.

Bu fotoğraf müzikal sayfasından alıntı

Kitabın haklarının Walt Disney tarafından satın alınması ve filmleştirilmesi kısmı ise başka mükemmel bir filmin konusu; Saving Mr. Banks… 2013 yapımı bu filmi de Mary Poppins ile birlikte mutlaka izleyin.


Mary Poppins, Burak Göral’ın ‘Çocuğunuzun 12 Yaşına Basmadan Önce İzlemesi Gereken 60 Film’ listesinde de var. Ne yazık ki ben o yaştan önce bu mükemmel filmi izleyemedim. Bu sebeple müzikalin Zürih’te oynanacağını afişlerde görünce, aylar öncesinden bilet aldım Alaz ve kendime.


Müzikal, 6 yaş ve üzeri için tavsiye ediliyordu. Alaz henüz 6 olmasa da, müzikalin dili İngilizce olsa da, toplamda 3 saat sürse de ve aslında içten içe evde lego oynamak istediğinden zorla ve hile ile tiyatroya götürülse de oyun esnasında ve sonrasında müzikali çok beğendiğini dile getirdi. Gıkı çıkmadan izledi; gıkı çıktığı anlar ise anlamadığı İngilizce bir kelimenin ne demek olduğunu sorduğu zamanlardı. Çocuk oyuncuların bulunması ayrı bir heyecan katmıştı olaya doğal olarak.

Zurich Theatre 11 – Mary Poppins, oyun başlamadan önce

1 Şubat – 19 Mart arasında sergilenecek müzikal için 5 Şubat Pazar günü için bilet aldım. İlginçtir ki, o gün kırmızı halı serilmişti Zürih Theater 11 önüne. İçeride kameralar, birbirinden şık kadınlar-erkekler, röportaj yapılan tanımadığım ünlüler vardı. Oyun sonrası oyunculara çiçek takdimi ve yönetmenin konuşması da hoştu. Bize bonus oldu!


Müzikal, ilk kez Zürih’te bu sene sergileniyor, sonra da ekip Dubai’ye gidecekmiş. Hikaye kadar müzikleri de insanın kalbini çalıyor. Umarım bir yerlerde denk gelirsiniz müzikaline. Filmini ise çocuklarınıza mutlaka izletin… 2018’de ‘Mary Poppins Returns‘ sinemalarda olacak. Eminim bir dönemin çocukları gişe rekorları kırdıracak bu filme de…

Kırmızı halıda Alaz 🙂 

Kırmızı halıdan mıdır bilmem; ama çocuktan çok yetişkin vardı salonda. Dekor harikaydı. Orkestra ve oyuncular muhteşemdi. Alaz sürekli ‘Anne gerçekten uçacak mı?’ diye sordu.

Londra’da fırsat buldukça Alaz ile çocuk tiyatrolarına, müzikallere giderdik. İsviçre’ye taşındıktan sonra yeni bebek, Almanca derken epey uzak kalmıştık sahnelerden. Şimdi biz olmasak da Alaz, Almanca anlayacak kapasitede. Tekrar sahne oyunları izlemeye devam etmeli. Üstelik Beliz yaşındakiler için de oyunlar var. Zürih için bu linkten bakabilirsiniz.

Evet, sonunda ‘Gerçekten uçtu’!…

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.