İsviçre, bugün 1 Şubat’ta ulusal siren sistemini kontrol ediyor. (Normalde her sene Şubat’ın ilk Çarşamba günü) Yaklaşık 15 dakika önce siren sesleri duyulmaya başladı. Hala da devam ediyor. Neyse ki nedenini biliyorum…

Ülkede 7200 siren var; acil bir durumda tüm ulusu bilgilendirmek için. Doğal afetler, seller, nükleer enerji santralinde acil durum veya savaş tehdidine karşı bu sirenler ile halk haberdar edilecek.

Sirenler aslında 2. Dünya Savaşı sırasında yerleştirilmiş. İsviçre, barajlarının bombalar yüzünden tehdit altında olduğuna karar vermiş. Soğuk savaş sırasında ise siren sisteminin dayanıklılığı arttırılmış. Paranoyak İsviçreliler, iki ateş arasında kalmaktan ve nükleer ataklardan korkuyorlarmış. Savaşlar bitse de sistem varolmayı sürdürüyor.

İki çeşit siren sesi var. İlki genel bir felaket uyarısı için, 1 dakika boyunca sürekli uyarıyor. İkincisi ise, baraj yakınlarında oturanları olası bir sele karşı uyarmak için, 12 kez yirmi saniye süren kesikli siren sesi.

Her Şubat ayının ilk Çarşamba günü İsviçre genelinde siren sesleri tüm ülkede duyuluyor; çünkü siren sistemi test ediliyor. Genel felaket uyarısı için öğle 13:30’da başlayıp yarım saat sürüyor. Baraj yakınlarında ise saat 14:00 sonrası siren testi yapılıyor.

Sirenlerin ne gün ve saatte test edileceği günler öncesinden haber veriliyor gazetelerde ve televizyonlarda. Yine de ilk kez duyanlar için heyecan verici olabilir. Yapmanız gereken ise, İsviçreliler gibi olayı kaale almamak ve işinize devam etmek.

Ya da benim gibi oturup bu konuda bir şeyler okuyup öğrenebilirsin.

Ya Alarm Gerçekse?

Eğer bu genel alarm sesini duyduğumuzda Şubat’ın ilk Çarşamba günü değilse, felaket kapımızda demektir. Radyodan açıklamaları ve talimatları dinlemememiz, komşuları uyarmamız ve söyleneni yapmamız gerekiyormuş.

Baraj çevresinde duyulan sel uyarısını yani kesikli sireni duyarsak, talimat beklemeden kaçmak gerekiyor!

2007’de Bern’deki Aare Nehri tehlikeli seviyeye ulaştığında sirenler çalmış ve gerçekten de alarm verilmiş.

Tabii artık 21. yüzyılda siren yerine daha modern şeyler de kullanılmalı değil mi? Yeni bir cep telefonu uygulaması, Alertswiss sistemi, ile doğal felaket veya terör atağı durumunda uyarı ve talimatlar telefona mesaj ile gelecek. 2018’de kullanımda olacak deniliyor-du. Detaylı bilgi: https://www.babs.admin.ch/en/alarm/test.html

Güncelleme: Fakat, hala fiziksel olarak sirenler 2021’de bile devam ediyor 🙂

Kaynak: http://www.thelocal.ch/20170127/switzerlands-annual-siren-testing-whats-it-all-about

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.