Yağmurlu bir günde, şehirde yapılacak en güzel şeylerden biri müze gezmek değildir. Termal banyoları ünlüyse o şehrin, çocukları da alıp spa keyfi yapmaktır…


Eski Hürlimann bira imalathanesinin olduğu yerde Zürih’in en güzel manzarasına sahip termal bir havuz var. Suyu direk olarak Zürih’in altındaki ‘Aqui’ kaynağından geliyor ve çok değerli mineraller içeriyor. Termal spa-ya ulaşan su sıcaklığı 35 – 41 santigrad derece arasında değişiyor. Ilık su vücuda şifa, sağlık ve rahatlık veriyor.

Hürlimann Termal Banyolar

Termal havuz için seçeneklerden biri, eski imalathanenin olduğu 100 yıllık taş duvarlar ile kaplı yeraltı banyosu. Birbiriyle bağlantılı 3 tahta havuzdan oluşuyor. Masaj jetleri, baloncuklar çıkaran alanı, vücudun farklı bölgelerine masaj sağlaması en güzel yanı. Üstelik bazı kenarlarda banklar ve hatta yataklar var su içerisinde. Bu yeraltı kısmında, su altında müzik duyulan meditasyon havuzu, buhar banyosu, sauna da bulunuyor. Islak ve kuru farklı temalarda saunaların bulunduğu Irish Roman Bath denilen bölüm ve masajlar ise ekstra ücretli.


Diğer seçenek ise Zürih’i panoramik izleyebileceğiniz terastaki sonsuzluk havuzu. Kar, yağmur yağarken dağları izleyip üşümeden, termal su içinde ve açık havada bulunmanın keyfi ayrı.

Terastan manzaraKatlar arasında bir de ufak bistro var; Procecco veya Lassi içmek için ya da nefis tartlarından yemek için mola verebilirsiniz.


1 yaşından itibaren çocukların da girebildiği termal banyolar için maksimum yaş sınırı yok. Her gün sabah 9 – akşam 10 arası açık. Hafta sonları kalabalık oluyor ve öğleden sonra kapıda bir süre beklemeniz gerekebiliyor. Irish Roman Bath’a sadece 16 yaş ve üzeri girebiliyor. Salı günleri ise ‘Ladies Only’…


Günlük giriş ücreti 36CHF, 7 yaş altı ücretsiz. Dilerseniz mayo ve havlu kiralayabiliyorsunuz. Daha önce kaldığımız, bira şişeli avizeleri ve dev kitaplığıyla aklımızda yer eden B2 Boutique Hotel misafirleri için spa bölümüne direk geçiş var.

Yaz günü gittiğimizde keyfi ayrı…

Alaz ile ilk gittiğimizde 3 yaşında yoktu; açık havadaki sonsuzluk havuzunda epey güzel vakit geçirmiştik; ama aşağıdaki loş termal banyoyu sevmemişti. Ben de o sıralar Beliz’e hamile olduğumdan kapalı spa ve saunada çok vakit geçirmemiştim. Mevsim de yaz olduğundan terastaki termal havuz favorimizdi.

Teras havuzuna çıkış, eksi 10 dereceye yani…Bu kez kar yağarken, annem, Alaz ve 2 yaşındaki Beliz ile beraber gittik. Hava buz gibi olmasına rağmen açık havadaki havuzdan ayrılamadık. Buhar sebebiyle bazı anlar göz gözü görmüyordu. Çocuklar ise havuz dışına çıkıp suya atladılar sürekli. Onlardan sıçrayan sular ile benim başım ve kulaklarım donuyordu halbuki!


Yer altındaki spa alanında da daha uzun süre vakit geçirebildik bu kez. Ark şeklindeki taş ve tuğla tavanların altında, tahtadan geniş havuzlar birbirinin içine geçili. Üç farklı bölümde farklı bölgelere masaj yapan su çıkışları var. Hatta oturduğunuz yerde bile su masajına maruz kalıyorsunuz.


Hafta sonu sabahtan gittiğimizden çok kalabalık değildi. Öğleden sonra çocuklu ailelerin sayısı artmaya başladı. Rahatlama amacıyla çocuksuz gidecekler için hafta içini ve akşam saatlerini öneririm. Evlilik yıldönümü için gelenlere de 🙂

Otel ve Spa, otel sitesinden alıntı fotoğraf

Orta yaş üzeri çiftler çok olduğu kadar, gençlerin de sayısının fazla olması en ilgincime giden şey oldu. Biz kendi ülkemizde kahve – yemek için biraraya gelirdik üniversite zamanı. Oysa burada üniversiteli gençlerin kız/erkek arkadaşlarıyla veya kalabalık grup olarak da termal banyolara geldiğini gördüm. Kültür farkı olsa gerek. Bizim çocuklar da belki böyle alışacaklar…


Duş ve giyinip-soyunma alanları da oldukça geniş ve kullanışlı. Bebekler için bez değiştirme bölümü de var. Değişik bir deneyim için mutlaka gidin.

Anneanne ve torunlar; su 37 hava -10 derece…

* Termal banyolar için ayrıntılı bilgi burada: http://www.thermalbad-zuerich.ch/

* Daha önceki gezimiz için bu yazıya bakabilirsiniz: https://www.gezginanne.com/2014/06/zurihten-bildiriyorum.html

NOT: Fotoğraflar bana aittir, lütfen izinsiz paylaşmayın…Yazar

3 Yorum Var

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.