Geçen gün Zürih’in en ünlü kitapçılarından Orel Füssli’de karşıma çıktı bu İngilizce kitap: ‘1000 Places To See Before You Die‘. Genelde buralarda Almanca dışında kitap bulmak zor da bu sebeple İngilizce olduğunu belirttim.

          

‘Londra’da en çok neyi özlüyorsun?’ diyorlar arada. İşte ilk 5’e girer bu kitapçı gezinme, doya doya kitaplara bakma, oturup birkaç sayfa kitap okuma, hatta okurken de kahve içme olayı.

Bir keresinde Zürih kitapçılarında Alaz ve kuzenleri çocuk kitaplarına bakıyorlar diye satış görevlisinden azar işittiler. Yeni taşınmıştık Zürih’e de, nasıl bozulmuştum! Neyse işte Londra’da kitapçıda gezinmek çok başka bir şey. Anlatılmaz, yaşanır…

Neyse, bu kitap New York Times Best Seller listesinde 1 numarada. Bu tarz kitapları satın almıyorum; çünkü Google’da aratınca zaten karşıma çıkıyor bu tarz listeler. Bir de İngilizce kitaplar çok pahalı Zürih’te. Herşey pahalı da, kitapları Amazon.com’dan almak epey avantajlı oluyor burada. Halbuki Londra’da ‘3 al 2 öde’ türü kampanyalar olurdu en çok satanlarda bile. Sırf bu yüzden bile gidilir.

Tabii kitabı görünce dayanamadım. Haydi bir sayfa açayım bakalım neresi çıkacak dedim içimden merakla. Daha birinci hakkımda ‘Kyoto’ çıkmaz mı?

Kyoto: Bir zamanlar Japonya’nın başkenti olan şehir. Budist tapınakları, bahçeleri, sarayları ve tahta evleriyle ünlü hem de. Honshu Adası’ndaki bu yer geyşaları ile de nam salmış.

Fakat asıl önemlisi, bizim 2017’deki uzaklara gidelim temasında seçtiğimiz ülke Japonya! #12Ayda12Gezi hedeflerinin 2017 için ikinci kesinleşmiş planı. (İlki Şubat’ta Ischgl Avusturya’daki kayak tatili) Japonya’ya gitmişken de zaten Kyoto görülmeden dönülmez, değil mi? Tesadüfün bu kadarı diyerek şunu önereyim; karşınıza çıkan bu tür kitaplarda siz de bir sayfa çevirin. Fakat, ilk açtığınız sayfa önemli ona göre… ‘Bu sayılmaz!’ demek yok! (Kitaba bakmak isterseniz soldaki resmi tıklayın)

Ayrıca düşündüm de, ölmeden önce göreceğimiz o 1000 yere gidip, görmek sanıyorum bir ömür boyu gezmek demek. Normal bir insan, işi seyahat olmadığı sürece, senede kaç kez yeni bir şehir görebilir ki? Bakınız geçen seneki ilk #12Ayda12Gezi amacıma ulaşmıştım. Hatta yılda 12 yeni şehir görebildim diye kendimi şanslı hissettim. Ya siz?

Mühendislik kafama sorarsak:
16 yaşımda dünyayı gezmek bilincine varsam ve 60 sene bunu gerçekleştirsem bile; (yazar burada 76 yaşından sonra yılda 12 kez seyahat edemeyeceğini öngörüyor) yani:

60 (sene gezmek) x12 (yılda yapılan gezi sayısı) = 720 yapıyor. Biraz zorlama ile 1000’e çıkabilir belki ne dersiniz? Şimdi bana kaybolan yıllarımı verseler… 🙂

* Frau : İsviçre’de ve tabii Almanca’da kadın demek.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.