Polar Express diye bir çocuk filmi var bilir misiniz? Geçen sene Alaz ile izlemiştik yeni yıl öncesinde.

Havai fişeklerin patlatıldığı göl

Avrupa’da Christmas (Noel) coşkusu Aralık ayı boyunca sürekli gündemde. Radyoda çalan şarkılar, okuldaki etkinlikler, şehre kurulan Noel marketleri, mağazaların ve evlerin Noel’e özgü süslenmesi, vs. herşey ‘We wish you a merry Christmas’ havasında geçiriyor günleri.

Bazı küçük köylerde de ilginç organizasyonlar yapılıyor elbet. Bunlardan biri, Zulauf Baumschule’deki (ağaç okulu) Baumschulbahn ya da Nordpol Express isimli noel treni…

Biz de bir arkadaşım sayesinde çok önceden bilet alarak yer bulabildik bu lokomotifli trende.

Aslında burası Schinznach-Dorf’ta çok geniş bir mağaza, bahçe ile ilgili herşey satan. İçerisinde dev seralar, ağaç kreşi ve okulu, yapay göl ve hatta tren yolu da bulunan.

Schmutzli, kara adam

Arabayı park ettikten sonra garden center içinde biletlerini alıyorsun ve sonra Schmutzli denilen kirli adamlardan (yüzleri siyah çünkü onlar Samichlaus’a yardım eden baca temizleyiciler – tabii ırkçılık sebebiyle kullanılması sakıncalı diyenler de var artık) hediyeni alıyorsun, genelde noel temalı çan vs türü minik hediyeler. Sonrasında trenin sesi geliyor!…

Dumanlar çıkaran kömür kokulu bir tren lokomotifi, ardında açık birkaç vagonu ile yolcu alımına hazır! İtiraf etmeliyim, trenin çıkardığı sesler Beliz için bazen yüksekti, yer yer kulaklarını tıkadığı oldu.

Lokomotif, bahçe içindeki raylardan gezintiye başlıyor. Çocuklar açık havada gidilen bu an mest oluyorlar. Yolda bazı sürprizler var; örneğin Noel baba kulübesinden el sallıyor, yapay gölete varınca havai fişekler ardı ardına patlıyor. Sonra üzeri kapalı bir serada tren duruyor.

Sıcak çikolata gören Alaz’ın gözü deve görmüyor!
Tüyleri yumuşacık lamalar

Burada başka bir Noel baba (Samichlaus) elinden tutarak seni trenden indiriyor. Etrafta hem gerçek hem de yapay farklı türlerde hayvanlar var. İsviçre’ye özgü brötli ekmekleri, sıcak şarap ve sıcak çikolata ikram ediliyor. Dileyen samanlara oturup tiyatroda sihirbaz izliyor, dileyen masallar anlatılan Märli kulübesine geçebiliyor.

Kömür kokulu, beyaz dumanlı tren…
Sonra tekrar trene binip geri dönüyorsun başladığın yere. Bonzailerin arasında bulduk kendimizi bir ara. Fiyatları 10 bin frank civarında olan! 
Tüm bu deneyimin, masal içindeymişsin gibi bir his yarattığı kesin çocuklar için…
Kara tren görmüş şehirliler!

Zürih’ten araba veya tren ile yaklaşık bir saat uzaklıkta. Trene binmek için sadece yetişkinler ücret ödüyorlar; sanıyorum 15 CHF kişi başı. İçecekler ve özel ekmek de fiyata dahil. Bu senenin biletleri tükendi; fakat seneye düşünürseniz buradan bilgi alınız.
Küçük çocuklar için müthiş bir deneyim olduğu kesin. Bizimkiler bayıldılar soğuğa rağmen. Her sene gidilecek türden de değil ama… Yakınlarında yaşamıyorsanız…
Bahçesinde
Not: Tüm fotoğraflar bana aittir.
Yazar

2 Yorum Var

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.