Federal Havacılık İdaresi (FAA), çocukların uçak yolculukları sırasında aileleriyle birlikte oturması için gerekli finansmanı sağlayacaklarını belirtmiş.

Buna göre, 13 yaşından küçük çocuklar yetişkin aile üyelerinden biriyle veya kendilerinden daha büyük kardeşleriyle uçakta yan yana oturabilecekler.

‘The Families Flying Together Act’ – Ailelerin birlikte uçması yasası, havayolu firmalarından gelişigüzel verilen biletler sebebiyle küçük çocukların ailelerinden farklı bir koltukta uçmasını önlüyor. Anneyi ve çocuğu, babadan ayıramıyor.

Birlikte seyahat eden ailelerin birlikte oturmaları artık standart değil. Havayolu firmalarının önceden koltuk satmaları, koltuk numaralarını değiştirmek için ücret almaları gibi faktörler nedeniyle eşinizle birlikte seyahat etseniz bile yan yana oturmak durumunda değilsiniz. Bu çocuklu aileler için bile geçerli ne yazık ki!

Çocukla uçak yolculuğu yapmak zaten stresli bir işken, bir de farklı koltuklarda, başka sıralarda oturmak durumunda kalmak yolculuğu iyice zorlaştırıyor. Ailecek seyahat etmek popülerleşirken ve bunun gerekliliği savunulurken, havayolu şirketlerinden de aileleri birlikte oturtmaları konusunda yardımcı olmaları bekleniyor. Havayolu şirketlerinin de bu durumu desteklediğini belirten FAA yetkilisi, ‘Uçak firması tarafından özellikle çocuklu ailelerin oturma düzeninin önceden ayarlanması ve aileler ile diğer yolculara daha iyi imkanlar sunulması hepimizin hedefi olmalı’ demiş.

Önceden check-in yap(a)madığımız birkaç uçuşumuzda Alaz ve ben birlikte yolculuk yaparken, sevgili kocam ayrı bir koltukta oturtulmuştu. Genelde yanımızdaki kişiler rica ile koltuklarını değiştirse de, neden böyle olsun değil mi? Neden yolculuğa ekstra stres eklensin? Uçakta yanımda yabancı varken nasıl emzireceğim diye neden endişeleneyim? Eyvah emzik yukarda kaldı, şimdi 2 kişiyi yerinden kaldırıp çantamı açıp o emziği nasıl bulacağım diye neden düşünmek durumunda kalalım?

Tek başıma çocukla yolculuklarımda ter döktüğüm bu süreçler zaten var. Sevgili kocamla ailecek tatil planladığımda, ‘Yaşasın, rahat rahat birşey yiyebilirim, içebilirim’ diye sevinmek neden kursağımda kalsın? Değil mi?

Yurtiçi uçuşlarda kolaylık sağlansa da yurtdışı uçuşlar her zaman için güllük gülistanlık olmuyor. Uçak dolu olunca özellikle… Kimse ‘bebekli anne yanında’ yolculuk yapmak istemese de, öndeki koridor koltuğunu, arkadaki orta sırayla değiştirmek istemeyen çıkabiliyor.

Bu sebeple aileler birlikte otursun diyorum.

Her ne kadar, babaları ile üçü beraber otursalar da ben başka sırada tek başımaymış gibi yolculuk yapsam diye ara sıra aklımdan geçse de, uçakta kırmızı şarap eşliğinde film izleme fantezilerim olsa da, sanıyorum hiç bir zaman bunun böyle olmasını gönülden istemem. Ya siz?

Bu yaramazların bizden ayrı bir başlarına otuduklarını düşünsenize!

Kaynak: http://www.travelpulse.com/news/airlines/faa-reauthorization-includes-provision-for-airlines-to-seat-families-together.html

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.