Festivallerin festivali olarak bilinen Züri Fascht, 1-3 Temmuz 2016’da, tahmin edeceğiniz gibi Zürih’te kutlanılacak.

İsviçre’nin en büyük olayı kabul ediliyor ve bu sene toplamda 2 milyon kişinin festivale katılması bekleniyor. Zürih için muhteşem üstü bir kalabalık! Zürih Gölü ve Limmat Nehirleri kıyısına ilave olarak Bahnhofstrasse ve Paradeplatz alanlarındaki kutlamalar için 60 adet sahne kurulacakmış. Cuma gününden başlayacak partiler Cumartesi sabahı 5’e dek sürecek. Aynı şekilde sabah 10’da tekrar başlayacak ve Pazar sabahı 5’e dek eğlence doruklarda olacak; tabii biz o sırada muhtemelen uyuyor olacağız. Fakat, Pazar günü yine sabah 10’dan gece 11’e dek eğlence tam gaz devam edecek.

Bir de İsviçre, Zürih için sıkıcı derler! ‘Üç gece de havai fişekler gök yüzünü inletecek’ deniyor… Eğer ki Temmuz’un ilk hafta sonu buralara gelmeyi planlıyorsanız uykusuz kalmaya da hazır olun!

Geçen seneyi neden hatırlamıyorum diye düşünüyordum ki, meğer bu kutlamalar her 3 senede bir olurmuş. Bu seneyi kaçırırsanız 2019’a kısmet artık!?

Müzik eşliğindeki havai fişek gösterileri için oturma yerleri de olan numaralı biletler bile satılıyor. Şimdiden merak ettim doğrusu. Birçok ziyaretçinin havai fişekler için festivale geldiği belirtiliyor gazetelerde. Festival, ilk kez 1951’de yaz mevsimi şerefine kutlanmaya başlamış. 1976’dan bu yana da her 3 senede bir kez kutlanır olmuş.

Karada, havada ve suda birbirinden ilginç şovlar olacakmış ve Chilbi, yani lunapark her yaşa hitap eden 70 oyuncak barındıracakmış. Hakikatten büyük bir olay bizi bekliyor!

Öncelikle gençlere ve kendini genç hissedenlere hitap eden bu festival için saniye saniye geri sayım yapan bir internet sitesi bile var: Zurich Festival. Biz çocuklular da gün içindeki eğlencelerden oldukça nasipleneceğiz diye umuyorum. Gece 22:30’dan sonra başlayan havai fişek gösterilerini görebilir miyiz bilemem; ama belki uzaktan seslerini duyarız?…

2013’te kutlanan son festivalin nasıl birşey olduğuna bakmak için aşağıdaki videoyu izleyebiliriz:

İlk resim: http://www.blick.ch/life/zueri-faescht-zuerich-feiert-sich-id2361720.html

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.