Aşağıdaki duyuru e-postama düşmüş. Ben de çocuklar için paylaşayım istedim. Bilginize…

CNN International dahil çeşitli uluslar arası otoritelerce Dünyanın En İyileri listelerinde seçkin yerini alan ve Kültür ve Turizm Bakanlığınca “Kültürel Özel Tesis” olarak belgelenen Jurassic Land, Haziran ayı boyunca, karnelerini alan 2-16 yaş arası meraklı kaşifleri, ücretsiz ağırlıyor.

Uluslararası alanda başarılı bir tasarımcıdan destek alınan, senaryosu özgün, mimari açıdan yerli ve yabancı ögeleri harmanlayan özelliği ile farklılaşan Jurassic Land, Avrupa’nın sayılı temalı parkları arasında gösterilmektedir. Tesis, uzun soluklu bir tasarım süreci ile onu izleyen multi-disipliner bir inşa döneminin ardından bir kültür ve eğlence projesi olarak Eylül 2011’de İstanbul Bayrampaşa’da hayata geçirildi. Açıldığı günden bu yana yerli ve yabancı pek çok ziyaretçiyi ağırlayan tesis, zaman içinde ünitelerini zenginleştirerek Forum İstanbul Alışveriş Merkezi’nde 10 bin metrekare alanda bugünkü konseptine kavuştu.

Tasarımı, Universal Studios da dahil uluslararası pek çok tema parkın dizaynında deneyimli Nicholas Koenig ve ekibi tarafından yapılan park; Türk mimar, mühendis ve sanatçılarının dokunuşlarıyla da nihai özgün kimliğini kazandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı bir “Edutainment” projesi olan, bir yandan eğlendirirken bir yandan da eğiten Jurassic Land, tema park, müze ve lazer arenasına ek olarak Forum İstanbul’un bağımsız bir kanadında yeşillendirilmiş açık ve tematik kapalı mekanları olan 1200 metrekarelik yeme-içme alanları ile her yaştan ziyaretçinin keyifli birkaç saat geçireceği bir yaşam alanıdır.

Jurassic Land’in bölümleri şunlardır:
* Dinozor müzesi ve iç mağara
* Kontrol Kulesi
* Hangar
* Juracopter (4 boyut-6 efektli sinema)
* Bilim Merkezi
* Kuluçka Ünitesi
* Yenidoğan Bölümü
* Veteriner Bölümü
* Uysal (otçul dinozorlar)
* Vahşi (etçil) dinozorlar
* Tematik Ürünler Mağazası
* Özel Etkinlik Alanları
* Tematik Yeme-İçme Üniteleri (Turizm İşletme belgeli Tesis- Jura Cafe)
* DinoLaser – Lazer Arena 

Dinozor müzesinin ardından, bir senaryo dahilinde, rehberler eşliğinde ziyaretçiler Kontrol Kulesi bölümüne ve Hangar’a alınmaktadır. Dinozorların yaşadığı adaya yolculuğu anlatan Juracopter seyahati, özel yapım ve bakanlık tarafından tescilli kısa bir animasyon filmini (Voyage to Jurassic Land – Jurassic Land’e Yolculuk) de içermektedir. Seyahatin ardından ziyaretçiler toplam 5 üniteli ve 2 kattan oluşan Bilim Merkezi’ni gezerek kuluçkadan başlayarak dinozorların yaşamına tanıklık etmektedir. Tesis genelindeki anlatım formatı, ziyaretçilerin yaş grubu ve ilgi alanlarına göre basitten karmaşığa doğru gidebilmektedir. Son olarak, dev ve hareketli dinozorların sahne aldığı 14metre tavanlı dev etkinlik alanında, oyun parkı, atölye masaları, etkinlik alanları yer almaktadır.

2013 ve 2014 yıllarında ilave teknolojik yatırımlar ve tematik lazer uygulamaları (lazer ile dinozor yumurtalarının kırılması, dinozorların aktive edilmesi, elektronik kapılar, özel ışık-ses efektleri, uzay çağı/bilim kurgu hissiyatının geçmişten kalan konuklarla dinozorlarla birlikte verilmesi) ile bu uygulamalara eşlik eden senaryo eklemeleri ve ana senaryoya entegrasyonu yapıldı. 2015 yılında etkinlik alanları zenginleştirilen park, kendi kart oyunu tasarlayarak bir yeniliğe daha imza attı.

Park sanatçılarının el yapımı ürünlerinin de temin edilebileceği tesiste, özel tasarım dinozor yumurtaları boyama, meraklı küçüklerin esrarengiz mağarada kemik ve yumurtaları aradığı ve “Kaşif Paleontolog Sertifikası” ile ödüllendirildikleri kazı atölyesi, dino ride, yetişkinlerin de tercih ettiği Türkiye’nin en büyük lazer arenasında Extreme LaserTag gibi pek çok ek seçenek de sunularak park deneyimi unutulmaz bir anıya dönüşüyor. Ayrıca, parti odaları, Ağaç Ev, Doğum Günü Mekanı, 10.000 metrekarelik tema parkın bağımsız alanlarında konumlanmıştır.

NOT: “Karnenin giriş bileti yerine geçebilmesi için, MEB kuruluşları tarafından her bir 2-16 yaş arası çocuk adına düzenlenmiş olması ve satın alınacak bilet mukabili en az bir yetişkinin refakatinde ziyaretin planlanmış olması gerekmektedir. Her bir yetişkin bileti ile, bir çocuk ücretsiz ağırlanabilir. Kampanya tema park turu için geçerlidir ”

Not: Fotoğraf, Jurassic Land, internet sitesinden alıntıdır. 

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.