Çocuklarına pasaport çıkarmak isteyenlere bir haberim var!

25 yaşına kadar tüm öğrenciler için pasaport harcı kaldırılmış… Sadece defter bedeli ödenmesi yeterliymiş… Bence bu karar değişmeden öğrenci belgenizi alıp hemen pasaporta başvurun…

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6663 sayılı kanunun 4. maddesine göre, eğitim görmekte olan 25 yaş altındaki gençlerden pasaport harcı alınmayacak.

İşin ilginç yanı; 0-6 yaş arasındaki çocuklardan harç alınmaya devam edilecek olması… Türkiye’nin enteresan yöneticileri var ne diyeyim?!

Bir gazete haberine göre:

Öğrencilerden pasaport harcı alınmazken 0-6 yaş arasındaki çocuklardan harç alınmasının anlaşılmaz olduğunu belirten aileler, muafiyetin okul öncesi çocukları da kapsaması gerektiğini dile getirdi. 8 aylık bebeğine 5 yıllık pasaport için 620 lira ödediğini söyleyen A.B., ‘’Uçakta, otobüste veya otellerde 0-6 yaş arası çocuklardan ücret alınmazken devlet çocuklardan pasaport için ücret alıyor. En kısa zamanda bu haksızlık giderilmeli” diye konuştu. 

Tüketici Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu, öğrencilere pasaport harcının kaldırılmasının önemli bir gelişme olduğunu belirterek, ‘’Özellikle eğitimin teşviki açısından harçların kaldırılması olumlu. Ancak okula başlama yaşında olmayan çocuklardan harç istenmesi yanlış bir uygulama. Onlar için de pasaport harç ücreti kaldırılmalıdır”dedi.

Tüketiciler Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz ise öğrencilere getirilen muafiyetin çok olumlu olduğunu kaydederek, “Bu düzenleme yapılırken bebeklerle ilgili bahis atlanmış olmalı. 25 yaş altı öğrencilere getirilen harç muafiyetinin, bebekleri kapsamaması toplumsal adalet bakımından uygun olmadığı gibi, işin doğasına da aykırıdır.” dedi.

Zurich photograph
Fotoğrafçıdaki çocuk oyun alanı

Biz de geçen gün Alaz’ın pasaportunu yenilemek için fotoğraf çektirdik. Ne çabuk geldi yenileme zamanı diye de şaşırmadık değil! Zürih’teki tüm fotoğrafçıların Cumartesi 5’ten sonra kapanması, Alaz’ın boyunun otomatik pasaport fotoğrafı çeken makinelere yetişmemesi üzerine bol maceralı bir gün oldu. Neyse, Zürih’teki ailelere önerim, çocuk ve bebek pasaport fotoğrafı için Rennweg’deki FotoPro Ganz’a gitmeleri.

Beliz’in bebeklik ilk pasaport fotoğrafını da orada çektirmiştim. 35 İsviçre frankı, evet 4 fotoğraf için dünyanın parasını alıyorlar; ama İsviçre için normalmiş! Bir de küçük, çocuk oyun alanı var içerde, fotoğrafın basılmasını beklerken veya iki çocuktan birini oyalarken oldukça faydalı. Aklınızda bulunsun!

Bebeklere pasaport fotoğrafı çektirmek ile ilgili yazı da burada

Yazar

1 Yorum Var

  1. Harika bir blogunuz var. Bloglar Yarışıyor kampanyası ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun, blogunuzu tanıtın, mansiyon ve promosyon ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2016 yılı içerisinde 3.kez düzenliyoruz. Detaylı bilgiyi websitemizden öğrenebilirsiniz.
    İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!

    Web : http://www.bloglaryarisiyor.net
    Mail: iletisim@bloglaryarisiyor.net
    Tel : +90212 330 9707

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.