Emziren anneler için en zoru, ev dışında, emzirmek için kuytu köşe bulmaktır. İlk zamanlar memem göründü, görünecek diye mahremiyet derdi var. Zamanla alışıyorsun görünmesine ve çekinmiyorsun ulu orta emzirmekten. Dördüncü ay geldiğinde bu kez bebek etraftaki hareketliliği takip etmek, bakınmak için emmek ya da yatmak istemiyor. Bu dönemde bağırıp, anneyi zor duruma düşürüyor ortalık yerde.

Havaalanları ise renkli ışıklar, anonslar, kalabalık ve hareketlilik sebebiyle emzirme odası olmadığı durumda emzirmenin ve pompa ile süt sağmanın çok zor olduğu yerlerin başında gelir. Bunun farkına varan temizlik ve bebek ürünleri şirketi, Seventh Generation, 4 adet emzirme ve süt sağma kabinine sponsor olmuş ve bunlar New York’ta bulunan 4 hava alanına yerleştirilmiş.

Bebeklerin anne sütü ile beslenmesini desteklemek adına kabinler için ‘Mamava’ ismi ve markası kullanılmakta. Yaklaşık 3 metrekare olan kabinlerde 2 adet oturmak için sıra, bir de priz var. Kapılar tamamen kapanıyor ve 4 kişilik aile valizleri ile birlikte sığabiliyor.

Anneler Mamava’ların bulunduğu noktaları Apple uygulaması ile telefonlarına indirebiliyorlar. Temmuz ayında da aynı uygulama Android telefonlarda kullanılabilecek.

Bu organizasyonun sorumlusu ‘Havaalanları stresli ortamlar ve kalabalık yerler. Bizler annelere emzirmek veya süt sağmak için temiz ve konforlu bir alan vermek istiyoruz.’ diyor.

Seventh Generation bu uygulamayı New York dışındaki havaalanlarına götürmeyi de planlıyor. Biz Alaz 1 yaşına basmadan New York’a gittiğimizde niye yoktu ki bu uygulama?…

Yakında Türkiye’deki havaalanlarında da bu kabinlerden görebiliriz belki…

Kaynak ve Resim: The New York Times

NOT: Bu yazım ilk olarak Alternatif Anne‘de Mayıs 2015’te yayınlanmıştır.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.