Zürih’in kışı, kayak yapmazsanız zor geçiyor. İsviçre doğası gereği açık hava ülkesi, Zürih de bence açık hava şehri. Kışın soğuk ve yağmurda dışarıda çok uzun zaman geçiremiyoruz çocuklarla. Bu sebeple Alaz’ın peşine takıldık bu kez. Alaz, geçen sene kreşiyle gittiği bu kaktüsgillerin evine, asıl adı Succulent Plant Collection, bizi de götürmek istedi. Benim de aklımdaydı ne zamandır. Yağmurlu havada çocuklarla yapılabilecek bir Zürih aktivesi, üstelik ücretsiz…

Giriş pozu

Elini tutmaya çalışıyor!

Zürih, dünyanın en büyük kaktüs bitkisi koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor burada 1931’den bu yana. Kaktüs dışında, agave ve aloe vera bitkileri ile 6500 bitki türü var. Bir de botanik kütüphanesi bulunuyor binada.

Kaktüs bitkilerinin boyu çatıyı zorluyor!

Botanik ile ilgileniyorsanız burayı, Sukkulenten Sammlung’u mutlaka görmenizi öneririm. Birbirbirine bağlanmış seralarda sessizlik ve huzur içinde rahatlıkla 2 saat geçirebilirsiniz. Ben her bitkinin bilgisini ve özelliğini okuyamadığımdan, Beliz boyu hizasındaki kaktüslere dokunmasın diye uğraştığımdan bizim gezi daha kısa sürdü haliyle.

Burada Afrika’dan Kuzey ve Güney Amerika’ya, Madagascar’dan Türkiye kıyılarındaki bitkilere ve kaktüslere dek herşey var. Çöllerdekilerden ormanlardakilere dek binlerce bitki türü…

Madagascar yağmur ormanlarından

Çocuklar için birkaç interaktif alan var, kimisine dokunabiliyorlar, resimlerini çizebiliyorlar. Tuvaletler ve kahve makineleri ile oturabileceğiniz birkaç masa olan bir alan da var.

Afrika kaktüsleri
Amerika kaktüsleri

The Succulent Plant Collection binasına Zürih’ten otobüsle ulaşım çok kolay. Hatta yürümek bile mümkün; çünkü Zürih Nehri’nin sol kıyısında.

Bahçe, kış olduğundan henüz renkli değil…Yağmur durunca dışarıya çıkıp bahçesini gezindik. Çocuklar orayı daha çok sevdi; çünkü açık hava ve yerdeki çakıl taşlarıyla da oynadılar. Alaz’ın daha önceden bu kaktüs serasını gezmiş olmasının getirdiği bilgiçlikle bana sırayla neler yapmamız gerektiğini anlatması çok hoştu. Ben de herşeyi öncelikle ona sordum hiç bilmiyormuş gibi ve açıklamaya çalıştı tatlı tatlı. Bir de kızkardeşinin elinden tutması muhteşemdi. ‘Beliz sakın bunları elleme, eline batar’ diyerek kaktüs iğnelerini adım başı kardeşine hatırlattı.


Benim ilgimi çeken camdan tavana dek uzanmış dev kaktüs bitkileri oldu. Bakalım seranın tavanı yükseltilecek mi yakında? Bir de baharda tüm bitkiler çiçek açmışken gitmek isterim. Bazı günler bitkilerin de satıldığı sebze/meyve marketi de kuruluyormuş.


Birkaç fotoğraf daha…

Dünyanın en ilginç bitkisi

Çocuklar için bazı notlar

Güzellik

Not: Tüm fotoğraflar ben, Deniz Özgül’e aittir. Lütfen izinsiz paylaşmayın…
Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.