Çocukla seyahate çıkmak birçok ebeveynin korkulu rüyasıdır. Aslında çok da büyütülecek ve korkulacak bir durum yok. Şunlara dikkat ederseniz:

Seyahati Anlatmak

Seyahatte en önemli şey bavul hazırlamak değildir; eğer ki bir şeyi yanımıza almayı unutursam varacağım yerde de satın alabilirim. Asıl önemli olan çocukları yolculuğa hazırlamak.

Her yeni deneyimi yaşamadan önce geçilen adımlar seyahat için de uygulanmalı; neler olacağını sırası ile önceden konuşur ve soruları cevaplarım, seyahat ile ilgili kitaplar okuruz, videolar izleriz ve en önemlisi çocuğumun nerede, nasıl davranması gerektiğini açıkça belirtilirim. Çocuktur unutur ve bu sebeple de yolculuk sırasında bunu sık sık hatırlatırım .

Seyahatlerimizi birlikte planlayacak yaşa geldiklerinde gideceğimiz yer ile ilgili onların da fikirlerini almak isterim. Bu sebeple şimdilik nereye, nasıl, ne zaman gideceğimizi, orada neler yapacağımızı anlatıyorum. Bavulları hazırlarken yardım isterim. Ortalığı dağıtsa da görev verildiği için mutlu olur. Yolculukta da ‘Birazdan bavulumuzu vereceğiz, bu sebeple sırada bekliyoruz’ türü açıklamalarda bulunurum ya da güvenlik kontrolü sırasında ‘ceketimizi çıkaralım, şu kapıdan geçelim’ gibi bilgi veririm. Bu tarz cümleler bilinmezleri ortadan kaldırdığından oldukça rahatlatıcıdır.

Aile dostu, çocuklara kucak açan bir kalacak yer ve tatil türü seçmek

Romantik ve sessiz otellerden uzak dururum. Deniz kenarında bir otel, doğada bir kamp, aile işletmesi pansiyonlar tam biz çocuklular için. Şehir merkezindeki kalabalık , gürültülü ve küçücük otel odaları yerine aile odası olan otelleri ve airbnb tarzında ev kiramayı tercih ederim.

Seyahat çantasında içecek ve yiyecek bulundurmak

Yolculuklarda mutlaka su ve sağlıklı atıştırmalıklar, dezenfektan ve ıslak mendil bulunur el çantamda. Uçak yemeklerini beğenmeyebilir. Rötar gibi beklenmedik durumlarda, bebekler yemek servisini bekleyecek sabıra sahip değildirler. Sık sık içecek teklif ederim, özellikle de bol su içmeleri su kaybına maruz kalmalarını engeller. Araba, tren veya otobüs yolculuklarında, evden çıkmadan, çocukları uygun servis noktası bulana dek oyalayacak yiyecekleri hazırlarım.

Seyahat planlaması yapmak

Araba yolculuklarında, iki-üç saatte bir mola verecek şekilde uykularını seyahate, seyahati uykularına uydurmaya çalışırım.

Uçak yolculuğundan önce uyutmam, uçakta uyusun diye. Bu nedenle öğle uykusu saatine denk gelen uçuş seçerim. Kıtalararası yolculukları ise akşam uykusuna denk getirmeye çalışırım. Yemek saatlerini de aç kalmayacakları şekilde planlamak doğru olur.

Oyuncak çantasını çocuklara hazırlatmak

Çocuklar 2 yaşından itibaren kendi aktivite çantalarını kendisi hazırlayabilirler, tabii son kontrol anneye ait! Biz kitapları, favori oyuncakları, yap-boz, resim yapmak için kağıt ve boya, etiket kitapları, varsa sarılıp uyuduğu oyuncağını da mutlaka koyarız çantaya. Kendi çantasını da kendi taşıması için teşvik ederim; fakat yorulduğunda da yardım ederim, taşıması için zorlamam. Bu şekilde sorumluluk alacağından, kendini önemli hisseder. Küçük çocuklar için büyükleri taklit etmek önemlidir.

Her ihtimali düşünmek

Aile boyu seyahat sigortası yaptırmak gibi. Hastalık olur, kar yağar, yollar kapanır. Çocuklara güven olmaz! Bu şekilde üzerimdeki yolculuk stresi de azalır.

İyi yolculuklar!

Not: Bu yazım ilk olarak Kasım 2015’te Uplifers‘da yayınlanmıştır.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.