Deprem bölgesi olan Türkiye’de sağ salim yaşıyorken, tatile taa Asya’ya veya Güney Amerika’ya gittiniz ve hiç beklemediğiniz birşey oldu: Deprem!Benim değil; ama yakın geçmişte Meksika’ya, daha birkaç gün önce de Tayland’a tatil amaçlı giden arkadaşlarımın başına geldi. Evimizde belki deprem çantası bulunduruyoruz; ama ya o deprem gelir de tatilde bizi bulursa ne yaparız?


Meksika, Türkiye’den ne kadar ileri/geri bir ülke bilinmez; ama depremden az önce tüm şehre haber veren bir alarm sistemi var; sirenler! Bunu kurmak ve uygulamak zor olmasa gerek bizim şehirlerimiz için de. Evet, ölüyü dirilten cinste bir ses olmalı orası kesin.


Meksikalılar bu sesi duyduklarında, oldukça soğukkanlı bir şekilde yaptıkları işe devam etmişler. Belki de şehrin 160 mil uzağında, 5.5 şiddetinde olduğu bir şekilde siren sesinden anlaşılıyordu?


Dünya’da pek çok ülke, deprem gibi doğal felaketlerden etkileniyor. Ne ilginçtir ki bizim de gidip görmek istediğimiz ülkelerde birkaç ayda bir depremlerin görüldüğü oluyor. Peki tatil yerimiz deprem bölgesiyse ve bize birşey olmaz Türk mantığımız işe yaramazsa, depreme denk gelirsek kendimizi ve ailemizi nasıl koruyacağız? Merdivenlere koşarak veya kapıların altına saklanarak değil emin olun! O zaman buyrun;

Olası Bir Deprem Öncesinde Yapılacaklar Listesi

 • Gideceğin yeri araştır!

Tatil veya iş amaçlı gezi öncesinde, o bölgede ne tür doğal afetler görüldüğünü internetten araştır. Ya da benim faydalandığım İngiliz’in hazırladığı şu siteye bak. Türkiye’nin sayfasına bakarsan şu an terör olayları sebebiyle gitmeyin denilen bölgeler belirlenmiş. Doğal afetler açısından da deprem ve artçı sallantılar görülebileceği belirtilmiş. Ayrıca deprem öncesinde, olay anında ve sonrasında yapılacaklar için öneriler de veriliyor.

 • Geride kalan aileni bilgilendir!

Neyse ki sosyal medya sayesinde artık kimin nerede, ne yediğini bile bilmek mümkün. Yine de pasaport fotokopisini ve hangi tarihte nerede bulunacağına dair gezi rotasını aile üyelerinden birine bırak. Bir afet sırasında, Dışişleri’nin bu şekilde daha kolay izini süreceğini umuyorum. Özellikle dünyanın dört bir yanında terör olayları devam ederken önlemi arttırmanın faydası olur.


Deprem Sırasında Korunma

 • Eğil, korun ve tutun!

Sağlam bir masa altına gir, başını, gözlerini ve yüzünü koru.

 • Pencere ve büyük eşyalardan uzak dur!

Duvara monte edilmemiş eşyalar üzerimize düşebilir. Pencerelerden de uzak durmak gerekir. Depreme yataktayken yakalandıysak, yatakta kalmalı, yorgan ve yastıklar ile başımızı korumalıyız. Çocukları yanımıza almalı tabii; ama karanlıkta da dolanmamalı.

 • Merdivenlere koşma!

Asansör ve merdivenler deprem esnasında en tehlikeli yerlerdir. Genelde insanlar panikle kaçışırlar ve yere düşenler ezilir. Özellikle çocuklarınız da varsa kesinlikle merdivenlere yaklaşma.

 • Dışarıda açık alanda bekle!

Balkonlardan düşen eşyalar, yıkılan binalar, ağaçlar, elektrik telleri ve direklerin tehlike yaratmadığı bir alanda bekle.Yüzünü ve gözlerini elinle kapatarak koru. Çocuklarına sarıl.

 • Araç sürme!

Deprem olduğunda arabadaysan, uygun bir yerde dur ve araç içinde kal. Aracı, ağaçlardan ve direklerden uzak, açık bir alanda durdurmak en uygun çözüm olur.

Deprem
Taşkent’te depremden etkilenen bir anıtDeprem Ardından Korunma Rehberi

 • Eğilmeye, korunmaya ve tutunmaya devam et!

Artçı sallantılar olabilir. Bu şekilde bir süre daha bekle.

 • Bir yere sıkıştım, ne yapacağım?

Kıpırdama. Telefonuna ulaşabilirsen yardım çağır. Ulaşamazsan etrafta metal nesneler bul ve ses çıkar.

 • Yetkililere ulaş!

Konsolosluğa iyi olduğunu bildir. Eğer pasaport fotokopini ailene bıraktıysan, onlar da konsolosluktan iyi olduğun haberini hemen alırlar. Ayrıca konsolosluk bir sonraki adımda ne yapacağına dair bilgi verir; seyahat sigortası, kayıp pasaport veya ülkene geri gönderilme gibi konularda…

 • Seni merak edenlere ulaş!

Sosyal medyanın gücü yadsınamaz! Herkesi aramak yerine sosyal medya aracılığıyla neler olduğunu, nasıl olduğunu paylaş. Facebook’ta ‘I’m Safe’ tuşu bile var.


Evet, bu konuyu da burada paylaştım ya, artık deprem tehlikesi olan yerlere rahat rahat gidebiliriz…
Sen tatildeyken başına hiç doğal afet geldi mi?


Not: Yazımı beğendiysen veya başkalarının işine yarayacağını düşünüyorsan, lütfen paylaş… Teşekkürler!


Yazar

2 Yorum Var

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.