Kinder Hotel kavramından bahsetmiştim daha önce blogda. Bence hem çocuklar hem de ebeveynler tatil yapsın, diyorsan bu otelleri gelip görmeli, hatta bunlardan birinde kalmalısın. Çünkü ileride fırsat çıkarsa bir tane de ben açacağım… Neden mi?


Odalar…
Odalar geniş. Hepsi aile odası. Bebeğiniz varsa, Beliz’e örneğin, bebek yatağı içince banyosu, alt değiştirme matı, havluları, Hipp marka ıslak mendili, kremi, şampuanı, biberon ısıtıcısı, su ısıtıcısı geldi. Alaz için de portatif çocuk tuvaleti odadaydı. Bizimki çok lüks bir oda değil, hatta ekonomik olanından; ama hem küveti hem duşu var banyoda. Oturma alanından ayrı bir de yatak odası var.

Beliz’in sandığı 🙂

Odaya ilk girdiğimizde odadaki bir kutu legonun başına çöktü bizimkiler. Kaldığımız süre boyunca da biz giyinirken, toplanırken epey oyaladı o legolar çocukları. Odada 2 televizyon olmasına rağmen bir an bile farkedip açmamızı istemediler.


Restoran…
Kahvaltı 7:30’da başlıyor ki Beliz’in 6’yı az geçe uyanması ve hepimizi uyandırması nedeniyle biz genelde ilk gidenlerdeniz. Taze portakal, havuç, elma, sebze suyu sıkabiliyoruz. Kahve makineleri var. Peynirinden kekine, şampanyasından glutensiz ekmeğine çok çeşit var. Sürekli yiyecek ve içecek bulmak mümkün. Öğleden sonra meyveler ve çiğ sebzeler, tatlılar ve her daim dondurma var! Akşam yemeği, çocuklara açık büfe. Çocukların seveceği tarzda pizza, makarna, haşlanmış sebzeler, balık veya tavuk köfteleri yanında benim en çok kullandığım bir Hipp köşesi var. Her yaş grubu bebek için organik Hipp ürünleri, yemeği-meyvesi hatta sütleri 24 saat kullanıma açık.

Önlüğü ve plastik tabak/bardak ile çocuk dostu!

Akşamüzeri evdeki gibi meyve saati yapıyoruz. Böylece her gün makarna da yeseler meyve de yemiş oluyorlar. Açıkçası yorulduklarından belki de ikisi de iyi yemek yiyor. Biz ne yiyeceklerini seçiyoruz, onlar da miktarını…

keten tohumu, polen
Goji berry bile var!

Evde bavulu hazırlarken eşime, hatırlat da yanıma ufak bir çanta alayım. Yemeğe inerken Beliz’in suluğunu, önlüğünü falan koyarım demiştim. Unuttuk tabii; ama neyse ki, bebekli masalarda ıslak mendiller ve kumaş bebek önlükleri de var.


Restoranda beni en çok zorlayan, renkli plastik bardakları ve tabakları Beliz’in yetişebileceği yerlere koymaları. Taşıyor da taşıyor…

Bu çay köşemi çok arayacağım…

Yetişkinler için salata açık büfe. Diğer yemekler alacart şeklinde. Et, balık ve vejeteryan seçeneklerinden birini seçiyoruz. Alp kıyafetli garsonlar güler yüzle getiriyorlar. Tüm gün envai çeşit kahve ve çay, öğleden sonra 3 akşam 10 arası alkollü içecekler ücretsiz. Tabii içkide limit olmasa da herkes çocuklu olduğundan sarhoş olup da coşan kimse görmüyoruz. Yorulduklarını anlamayıp hala oradan oraya koşacağım diye krizlere giren küçükler hariç!

Bir de kıyafet zorunluluğu yok; ister havuzdan geçerken bornozla gir otur, ister çocuklar kahvaltı/akşam yemeği için pijama giysinler. Zaten genelde çoğu çocuk çorapla geziyordu!


Çocuk Klübü ve Oyun Alanları
Doğrusu, her ailede ortalama 2 çocuk olsa da otel öyle gürültülü değil hiç. Şu an bu satırları oyun alanı yanındaki kafeteryadan yazabiliyorum yani. Sabah 9, akşam 8 arası 4 aylık bebekten 12 yaşa dek çocuklar için çocuk klübü ücretsiz. İçinde 3 ayrı oyun alanı var farklı yaşlara hitap ediyor.

Çocuk klübündeki bebek odası

Çocuk klübündeki bu odadan Beliz’i zorla çıkardık

Beliz’i genelde sabah 9’dan öğleden sonra 1’e dek bırakıyoruz. 9-9:30 arasında ben uyku odasına yatırıyorum. Uyanınca ablalar alıyor, oynatıyor, öğle yemeğine götürüyor sonra gene oyun odasına gidiyorlar. Akşam da 6-8 arası biz yemek yerken götürmeye başladım tatil ortasında. Karnı doyduktan sonra bizimle oturunca sıkılıyor ve yiyecekleri fırlatıyor etrafa. Yere indirince, başka yerlere kaçıyor. Alaz restorandaki iki çocuk oyun alanından birine gidiyor; ama henüz Beliz ile %100 ilgilenebilecek kapasitede değil. Beliz de onu dinlemiyor zaten. Henüz doğru/yanlış anlamıyor. Bu sebeple biz rahat yemek yerken, o da istediği gibi oynuyor diye umuyorum.

Beliz’in kaydırağı; ayakta çıkıp inmeyi öğrendi burada!

Restoran dışında barda da çocuk oyun alanı var. Beliz’in en çok bayıldığı yer kaydıraklar. Kendi başına hem de ayakta merdivenleri çıkıp aşağıya kayabiliyor. Alaz’ın o yaşta hala yürümediğini düşününce Beliz’in yapabildikleri bizi hayrete düşürüyor.

Bir gece Alaz ile fena coştuk zıplaya zıplayaBar ve restoran altındaki alan, tamamıyla çocuklar için eğlence yeri. Bir odada sinema, diğerinde jungle dedikleri tünelli tırmanmalı oyun alanı, diğerinde zıplayabilecekleri şişme dev bir yapı, arabalar ve bisikletler var.

Hava da nefisti bazı günler…

Bahçede büyük bir oyun alanı, havuzdan bağlanan dev kaydırak; Alaz denemeyi istemese de benim yaşım için çok eğlenceliydi, donmuş bir göl, kızaklar fiziksel açıdan çocukları yormak için bekliyordu.


Çocuk klübündeki ablalar ve teyzeler ise, evet anneanne yaşında bir teyze Beliz’i kucağından indirmiyordu, çocukların sevgilisiydi. Alaz ve Beliz de çok memnundu kulüpten.


Havuz
Tabii ki çocuklu tatilin olmazsa olmazı havuz. Ilık suyundan ötürü kar yağarken bile bir kısmında açık havada yüzebildiğimiz yetişkin/çocuk karışık havuz. Bebek havuzu ise kaydırak ve oyuncak doluydu. Her akşamüzeri havuza gidiyorduk. Beliz’in kaydırak sevdası orada da bizi sürekli tetikte tutuyordu. Özellikle de korkusuzca suya atlamaları! Beline gelen suda çok eğleniyordu.

Jakuzi…

Bebek havuzu

Nazar değmesin ama, akşam 8’den sabah 6-7’ye dek deliksiz uyumaya başladı küçük kızım. Son zamanlarda korkularından dolayı evde geceleri sık sık uyanan Alaz da şömine karşısında kucağımda sızıyordu.

Tipik bir gece…

Ekstralar…
Bebeği odada uyutup, telefon ile resepsiyondan dinleme özelliğinden dolayı akşamları hatta akşamüzerleri oldukça rahatız. Beliz uyuyor diye odada mahsur kalmıyoruz, o da uykusunu alıştığı gibi yataklarda uyuduğundan huysuz olmuyor. Düzeni bozulmuyor. Büyük lüks bizim için.


Alaz’ı 12’de kayaktan çocuk klübündeki ablalar teslim alıyorlar. Üzerini değiştirip yemek yediriyorlar. Bu da büyük bir lüks bizim için.Karı-koca kayak yapabilmek oldukça lüks. Hatta bu sabah kayağa ara verip spa-da takıldık. Çocuklar duymasın! Buhar banyoları, tuz içeren soğuk duşlar ve ardından detoks çayı ile dünyanın en huzurlu köşesinde bornozumuzla uzandık ve sessizlik ile yetişkinler dünyasında huzur bulduk. Huzur dediğim ikimizin de elinde cep telefonları internette gezindik. Neyse ki yalnız değildik. Birkaç ebeveyn daha ellerinde cep telefonu veya bilgisayar orada takılıyorlardı. Çocukların spa-larda bazı günler ve saatler takılabildiği Avusturya otellerindeki çıplaklık burada da vardı.

Kayağa gitmeyip spa-landık…

Yetişkinler için gece-gündüz yürüyüşleri, yoga, spor salonu, masaj, kozmetik bakım falan bir dünya yapılacak şey var kayak haricinde. Hatta ebeveyn-bebek Montessori eğitimi, yüzme dersleri bile var. Beliz’in uyku saatlerine denk geldiğinden katılamadık; ama Alaz ile kurabiye yaptık, birazdan da çömlek yapıp ardından minyatür trenlere bakacağız.

Küçük bebekli aileler için yemek masaları yanına beşik kuruyorlar. Buna bayıldım. Hatta denemek için Beliz’i yatırdım, o da bayıldı.

Çocuklar için at binmek veya midilli ile gezmek de ücrete dahil. Tabii bizim Alaz pek oralı olmadı. Beliz’e hiç söylemedik, eminim binmek isterdi 🙂

En güzeli de yıllardır evde yapamadığımız şeyi yaptık: Her akşam 10’da yattık. Saat 10 oldu mu ortalıkta birkaç ebeveyn kalıyordu, muhtemelen büyük yaşta çocukları olanlar. O saatten sonra da tık yoktu. İnanılmaz ama gece ağlayan bebek sesi bile duymadık, Beliz’in emzik aranmaları için söylenmesi hariç! Yani gece yarısı, kahkahalar atarak odasına gelen sarhoş gençler/yetişkinler yoktu.

Barlar kimin için sandınız?

Tabii ki amaç kaymaktı. Son gün, tek başıma gidip düşmeden kayabildiğim için kendimle, 6 günlük kayak kursunu tamamladığı için de oğlumla gurur duyuyorum…

Kısacası, Alaz eve dönmek istemedi. Kayak dersleri konusunda da hergün biraz daha istekliydi sanki. Beliz konuşabilse eminim o da burada yaşamak isterdi. Ben bile çocukla da mümkün olan bu lüksü arayacağım. Hatta ‘herşey dahil konseptine’ karşı olan ben!


Not: Tatilden daha çok anı için İnstagram hesabıma buyurun.
Fotoğraflar bana aittir, izinsiz kullanmayın.
Kinderhotel Buchau ile ilgili görüşler tamamen bana aittir.

Yazar

8 Yorum Var

 1. Nerdeymiş diye baktım ay çok yakınımıza gelmişsiniiiiz! 😀 Harika geçmiş hatta spaya inanılmaz imrendim, sefanız olsun!

 2. Çocuklarım olmadan önce ben de herşey dahil sistemine ve mini club lara burun kıvırırdım 🙂 çocukları mini cluba atmak da neyin nesi, kumda oynasınlar, çimende koştursunlar, aileleriyle vakit geçirsinler falan diye içten içe kınardım. Yalnız işin hiç de öyle olmadığını tez vakitte anladım:))) mini club hem özellikle bakıcı/aile desteği almadan (nefes almadan) çocuk büyüten aileler için tatillerde günde bir kaç saat dinlenebilecekleri harika bir nimet; hem de çocuklar gerçekten orada mutlular ve eğleniyorlar. "Bırakın çocuğum mini club daki şahane kaydırakları, gidin kumda oynayın orası daha doğal ve eğlenceli" diye bir dünya yok 🙂 bu konuda biraz dolmuşum kendi çelişkilerimden dolayı, bu yazıya denk gelince yazayım da rahatlayayım dedim:)

  Bu arada spa'lardaki nüdizmden ben de muzdaribim :)) 90 dereceye varan saunalar var. Mayo ve lykralı kumaşlar, mayoların metal klipsleri, o ısıda, cilt için tehlikeli olabiliyor, sanırım bu yüzden yasak. Ama tabi komple yasaklamaktan ziyade, yüksek ısıdaki odalara özel uyarı yazısı assalar falan bence daha makul olurdu. Bilemiyorum 🙂

  Avusturya'da kayak otelleri çok sıcak oluyor. Ince pijama, otel için ince kıyafetler, çocuklar için ince deri tabanlı çorabımsı ev ayakkabıları (bütün çocuklar onlardan giyiyor, bidahakine ben de götüreceğim) çocuk bornozu (bizim otelde çocuk için bornoz yoktu, Bornozla ortalıkta geziliyor havuz sonrası, pratik oluyor, evden getirmekte fayda var) ve kayak odasına gitmelik olmazsa olmaz crocs terlik -tüm aileye-) aklıma gelen tavsiyeler de bunlar. Seneye yanıma almak üzre not ettim bunları. Faydalanan olursa diye yazayım buraya da.
  Seneye bu oteli düşüneceğim; fikir verdiğiniz detaylı yazınız için teşekkürler

  • Evet çok haklısınız. Mini club-lar da bahçeye çıkarıyor çocukları ayrıca 🙂
   Ben teşekkür ederim öneriler için.
   Sevgiler…

 3. Merhaba,
  bir iki sorum var vaktiniz olursa.
  Bu otele ulaşım nasıl yapılıyor?
  Beliz i ve Alaz ı dil bilmeden oradakilere emanet ettiğinizde problem olmadı mı ?
  avrupa da genel de domuz eti yeniyor oradaki hamburgerler sosisliler de öyle mi acaba?
  teşekkürler.

  • Merhaba, biz arabayla ulaştık; ama Salzburg'a uçakla inip servisle de gidilebilir.

   Çocukların dil bilmemesi çok sorun olmuyor açıkçası. Genelde herkes yabancı İngilizce, Almanca ve lehçeler karışmış halde oluyor.

   Çoğunda domuz eti var evet. Sadece beef ürünler de bulmak mümkün.

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.