Türkiye’yi otobüsle gezmenin en güzel yanı keşfetmek. Neyi mi? Uçakla seyahat ederken göremediklerimizi…Otobüs ile Seyahat Etmenin Avantajları…

Otobüs ile seyahat daha çevreci bir çözüm, daha esnek bir alternatif yolculuk ve bir ülkeyi gezmenin en ekonomik yolu da aynı zamanda.

Uçaktaki pencere kenarı ile otobüsteki pencere kenarı manzarası birbirinden oldukça farklıdır. Dağların panoramik manzaraları, ormanlar, göller ve gece ışıkları seyahati de tatil kadar eğlenceli ve anlamlı kılar. Ben şahsen İstanbul Boğazı’ndan gece otobüs ile geçmeye bayılırdım. Bafa Gölü’nü izlemeye de. Otoyollar orman ve dağ manzaralarını azaltsa da, hala üç yanı denizle çevrili ülkemizde deniz manzaralı alternatif rotalar var.

Havaalanındaki gibi otobüse binerken güvenlik kontrolleri olmadığından, bagaj teslimi ve sırasında yolculuk zor olmaz, hatta çocuklarla yolculuk daha az stresli olur.

Otobüs biletleri ucuzdur; araba, tren ve uçak ile yolculuğa göre oldukça ekonomiktir. Hatta gece yolculuklarını seçenlere, otobüste geceleme imkanı da doğar. Özellikle şehir gezileri yapanlar için.
Otobüs yolculukları konforludur. Günümüzde özellikle. Kablosuz internet, kişiye özel televizyon ekranı, tek kişilik geniş koltuklar, yol boyunca sınırsız ikramlar, deri koltuklar konforlu bir yolculuğun getirileri. Üstelik güvenlik kontrolü ve check-in için saatler öncesinden otogarda olmaya gerek yok. Otobüsler için de tıpkı uçaklarda olduğu gibi internet üzerinden online bilet almak artık mümkün.


Otobüs rotaları daha geniş bir ağa sahiptir. Her yerde havaalanı ve tren istasyonu, tren yolu olmadığını hesaba katarsak, daha bilinmeyen, kalabalıktan uzak, saklı kalmış güzellikleri keşfetmek otobüs yolculukları sayesinde…

En çevreci ulaşım şekillerinden biridir otobüs ile seyahat etmek. Karbon emisyonu, motorlu taşıtlar içinde en düşük olandır. Genç seyahat severler ise çevreci çözümlere her zaman daha yatkındır. Bu sebeple ülkeleri hatta dünyayı yürüyerek veya bisikletle gezen insanların sayısı hızla artmakta.

Modern otobüsler

Otobüs Bileti Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Online otobüs bileti satın alırken dikkat etmeniz gerekenlerden biri, iptal veya değişim yapılıp yapılmadığı.

Şartların değişmesi kaçınılmaz. Biletinizi satın alırken otobüse veya uçağa bineceğinizden %100 emin değilseniz, planlarınızın değişme ihtimali varsa ki çocuklu hayatta her an herşey olabilir, biletlerin değiştirilebileceğinden emin olun. Saat ve tarih değiştirme şartlarını bilet alırken kontrol edin. Obilet.com internet sitesinde 24 saat öncesine dek bilet iptali de yapılabiliyor.

  • Otobüs saatini beklerken…

Uçaklardaki gecikmelerde havaalanında beklediğimiz gibi, otobüsleri de yüksek sezonda beklemek durumunda kalabilirsiniz. Bir otobüsten diğer bir otobüse aktarma yapacaksanız, ikinci otobüsü kaçırmamak için aralarında en az 1-2 saat süre bırakmaya dikkat edin. Bu süreyi geçirmek için de yanınıza kitap alın, arkadaşınız veya aileniz ile yolculuk yapıyorsanız bu süre muhabbetle daha çabuk geçer. Ayrıca bu bekleme zamanlarında, çocukları yakında bulunan bir parka götürmek, oyun alanında koşturmak veya onlara yemek yedirmek için de kullanabilirsiniz.

  • Otobüslerde bagaj avantajı vardır.

Otobüs yolculuklarında, uçaktaki gibi bagaj kısıtlamaları yoktur. Yanınıza aldığınız bavulların sayısı makul sınırları aşmadığı sürece sorun olmaz. Bebek arabaları da bagaja kabul edilir. Örneğin, Pamukkale Turizm otobüslerin bagajına bisiklet almayı isteyenlere kolaylık sağlayan firmalardan.

  • Otobüslerde çocuklar ve özürlüler indirimli yolculuk yaparlar.

0-6 yaş arası çocuklar, yanlarında yetişkin biri varsa bilet satın almak zorunda değiller. 6 yaş üzeri ise ayrı koltukta oturmak, yani bilet almak durumunda. 12 yaşına dek çocuk yolcular için otobüs firmalarının %30 indirim yapması gerekiyor. Özürlü belgesi olan yolculara da %30 indirim sağlanıyor. Bazı firmalar, emekliler, askerler veya özel meslek mensuplarına da indirimli bilet satabiliyor.

  • Kaza durumunda…

Herhangi bir kaza durumunda otobüs firmasından tazminat almak için, biletin üzerinde adınızın ve soyadınızın doğru bir şekilde yazılmış olmasına dikkat edin.

Keyifli yolculuklar… Arkanızdan su dökeniniz bol olsun!

Not: Bu yazı reklam içerir. Tüm görüşler bana aittir.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.