Elm, Hayvanlar Alemi Yürüyüşü


Elm, Glamerland’de çok güzel doğası olan bir kırsal alan. Zürih’e arabayla bir saat uzaklıkta. Tren ve otobüs ile de ulaşım mümkün; fakat yol daha uzun sürüyor. Elm, hayvanlar alemi yürüyüşü (Tierliweg patikası) Eylül 2015’te Riesen Wald (Giant Forest) yani dev orman patikası olmuş ve çocuklar için yeniden düzenlemiş.

Birden müthiş manzaralar çıkabiliyor karşımıza

Bu patika, Martin’s hole (dağlar arasında bir delik) etrafında geçen, Dan Wiener’in yazdığı 5 hikayedeki destana göre tasarlanmış. Etrafındaki dağlar, UNESCO Dünya Miraslarından, İsviçre tektonik arena olarak bilinen Sardona bölgesi. Avrupa ve Afrika kıtalarının çarpışmaları sonucu kaya katmanlarının birbiri üzerine itilmesi en iyi Sardona’dan görülmekteymiş. Ayrıntılı bilgi burada.

Arabada hazırlık
Gelelim bize... Sabah erken kahvaltı ardından 9’da yola çıktık. Beliz dakikasında arabada uyudu, Alaz da Lego kitapçığına bakındı ilk yarım saat. Ardından ‘Daha gelmedik mi? Ne kadar yolumuz kaldı?’ diye bizi soru yağmuruna tutmaya başlamıştı. O zaman son günlerde keşfettiğimiz oyunu oynamaya başladık. Biri aklından bir hayvan tutuyor, diğerleri de sorular sorarak o hayvanı bulmaya çalışıyor. Alaz bu oyuna bayıldı ve harika sorular üretti, çok iyi tahminlerde bulundu. Oğlumun bilgisi beni şaşırttı, özellikle dinozorlar hakkında :)

Biz Elm Sportbahn’da arabayı parkedecek yer ararken, Beliz de koltukta huzursuzlanıyordu kucaklanmak için. Sabah 10 gibi teleferik noktasında olsak da, park yerleri dolmuştu! İsviçre işte…
Şehir merkezinde bir insan olmaz, hepsi dağlarda gezer Pazar sabahları...

Teleferik, hem de kayak teleferiği
Arabamız hangisiydi?
Arabayı park ettikten sonra farkettiğimiz, havanın burada daha serin olmasıydı. Çocukları iyice giydirip, Beliz’i sırtımıza yerleştirip, ellerine verdiğimiz atıştırmalıklarla, yaklaşık 10 dakika hazırlanma ardından teleferiğe binmek için yola koyulduk.

Ampachli

Park yeri ücretsiz, Sportbahn yani teleferik ücretli; Halbtax - İsviçre indirimli ulaşım kartı - geçmiyor. 6 yaş altı için ücretsiz. Teleferik biletlerini gidiş-dönüş alabilirsiniz; ya da tek çıkış alıp aşağıya yürüyebilirsiniz veya Trotti denilen kalın tekerlekli bisikletlerle aşağıya inebilirsiniz.

Bu trotti bisikletlerle aşağıya inmek mümkün

Teleferik, kayak için de kullanılanlardan. Tepeye varınca, Ampachli, büyük bir restoran, çocuk oyun alanları ve harika bir manzarayla karşılaştık. Riesen Wald patikası restoran arkasından devam eden yoldan başlıyor. Alaz’ın oyun alanlarına ilgisini, 'dönüşte oğlum’ diyerek söndürüp yürüyüşe başladık. Eskiden kalma tahtadan yontulmuş hayvan figürleri ile yeni dizayn edilmiş oyun alanları yol boyu bir sağımızda bir solumuzda beliriyordu.


Altın madeninde, altın arama

Restoranın oyun alanlarından biri

Normalde yürüyüş belki 30-40 dakika sürer; fakat çocuk oyun alanlarında duraklamalarla, barbekü yakmakla birlikte bizimki 2 saate yakın sürdü. Yollar bebek arabasına uygun; ama baston puset ile zor olabilecek yerler de var.

Riesen Wald, başlangıç noktası
Piknik alanları
Tahtadan oyulmuş hayvan figürleri yol boyunca bir yerlerden karşımıza çıktıYarasa, örümcek adam, Alaz & Deniz harikalar diyarında...

Patikanın çoğu orman aralarından olsa da, fantastik dağ manzaralarıyla karşı karşıya kaldığımız anlar da oldu.

Küçük bir köy gibi tasarlanmış, yanyana dizili barbekü alanlarının bulunduğu noktada, Heidihütte yakınında (küçük bir okul kulübesi) uzun bir mola verdik. Beliz’i yere saldık, Alaz’ın yanına aldığı marshmallow-ları kızartmak için babası odunları tutuştururken biz de etrafı gezindik; dev kara tahtaya çizgiler çizdik, ineklerin yanına gittik, denge parkurlarında oynadık. Barbekü alanlarında, dizi dizi odunların yanı sıra tutuşturmak için gazete kağıtları bile vardı.

Patikanın orta noktasında bir piknik ve oyun alanı

İsviçre inekleri

Asma köprüden de geçtik
Yürüyüş, öğle yemeği saatinde bitti ve Alaz’a söz verdiğimiz gibi Ampachli restorana gittik. Önce yemek ardından doyasıya oyun… Manzaraya karşı.

Manzaraya karşı sulu oyunlar

Restoran oldukça büyük. Dışarıda çocuk oyun alanları olduğu gibi; kum havuzu, trambolinler, su kanalları, midilli turları, tekerlekli araçlar, altın arama alanı vs, içeride de soft play area denilen bir kapalı oyun alanı vardı.

Manzaraya karşı zıp zıp zıplama

Ardından üç tekerlekli trotti bisiklet yerine, Beliz küçük olduğundan, yine teleferikle aşağıya indik. Eve dönüş yolunda üçümüz de bir güzel sızmışız, arabayı süren baba hariç :)

1 yorum :

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih