1980’lerde internasyonel tiyatro, sanat ve kültür festivali olarak başlamış Theater Spektakel ve bugün de Zürih’e birçok yerli ve yabancı turisti çeken bir festival.

Zürih Gölü’nün kıyısında, Landiwiese’de her sene Ağustos ayında sahneler kuruluyor festival için. Sadece sanat festivali değil, aynı zamanda restoranlar, kafeler ve barlar ile eğlenceli bir gece hayatı da sunuyor. Konserler, stand-up şovlar, sokak sanatçıları da tiyatrolar kadar ilgi çekiyor. Zürich Theater Spektakel, Avrupa’nın en gözde gösteri sanatları festivali olma yolunda.

Zürih
Zürih Gölü kıyısında

Ağustos ayında Zürih’e yolunuz düşerse mutlaka uğrayın, derim. Alana giriş ücretsiz, gösteriler ücretli. Daha fazla bilgi bu linkte.

Geçen sene, 2014’te taşınma, hamilelik falan derken bu 2 hafta süren festivalden haberimiz olsa da,  göz açıp kapayana dek bitmişti, kaçırmıştık. Bu sene kararlıydık gitmeye. Gerçi akşam 9’da başlayan İngilizce tiyatro oyunlarına bilet bulamadık, çocuklar yüzünden geç saatteki konserlere gidemedik; ama o havayı solumak için hava yağmurlu da olsa, çocuk dostu gösterilerin de bulunduğu bir hafta sonu gittik.

Genel bakış

Yağmur sebebiyle olsa gerek, umduğum kadar kalabalık değildi.

Hayatımda gördüğüm en çocuk dostu kafe vardı; önünde bir designer atlıkarınca, çocuk sandalyeleri, bahçede oyuncaklar, içeride tahtadan yapılmış sahneler; mutfak, telefon, kukla, oyun evi temalı. Patlamış mısır, meyve suları ve bira… Beliz biraz daha büyük olsaydı tüm akşamı orada geçirebilirdik.

Kafe ve oyun alanı ile yılın ‘en çocuk dostu’ mekanı

Açık havada sahnelenen birkaç şovu izleme imkanı bulduk; ama en çok Pegasus standı, atlıkarınca ve yemek ile vakit geçirdik.

Pegasus, temsili

İsviçre’de yaşayan okuyucularıma, henüz gitmedilerse, mutlaka uğramalarını öneririm. Bu sene festival, 23 Ağustos’a dek sürüyor. Türkiye’deki sanat severlere de, Zürih’e seyahat planlıyorlarsa, seneye bu festival tarihlerine denk getirmelerini tavsiye ederim. Sizi birkaç fotoğraf ile başbaşa bırakıyorum….

Theater Spektakel girişi

Açık hava sahnesi

Çocuk dostu kafede, sahne oyunları oyuncakları

Bizimkiler dekor yapıyor!

Çocuklara geri dönüşümü sevdirme, öğretme!

Konser sahnesi, göl üzerinde

Elsa saçı yapıyor çocuklara…

Denk geldiğimiz bir gösteri, ön sırada çocuklara dikkat!

Yemek bölümü

İzleyiciler… Havalar nasıl olursa olsun…
Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.