kaliteli ve güvenli yaşam olan bir ülkeye taşınmak
Başka bir ülkeye taşınmak?

Çocuk sahibiyken yurt dışına taşınmak ya da ülke değiştirmek ile ilgili bana çok soru gelince, bu konu hakkında bir yazı yazdım. Benim blogumdan daha geniş bir kitleye ulaşmasını arzu ettiğimden de Blogcu Anne’ye konuk yazar oldum…

Taşındık ve Zürih’teki yeni hayatımızı blogda anlatırken farkettim ki, birçok okuyucu Türkiye’den uzaklaşmak için yurt dışına taşınma planları yapıyor. Bana çocuklarla ülke değiştirmek ve çocukların yeni ülkeye uyum sağlayabilmesi hakkında gelen soruların ardı arkası kesilmiyor. Herkesin kafasındaki ortak nokta, ‘Türkiye’de çocuklarımızın geleceğini göremiyoruz’.

Eğitimin iyi olduğu, kaliteli ve güvenli yaşam olan bir ülkeye taşınmak her ailenin dilediği. Kazandıkları parayla insanca yaşamak ve ailesini iyi koşullarda yetiştirmek istiyorlar doğal olarak. Çocuklarına da güzel bir gelecek bırakmak en büyük arzuları. Yasakların, korkuların olmadığı, özgürlüklerin kısıtlanmadığı, insanların eşit olduğu, ayrımcı olmayan ülkeleri tercih ediyorlar. Bazı cümlelerini okuyunca gözlerim doluyor:

‘Şu dönemler özellikle ülkem adına karamsar duygular besliyorum ve gözümü kapatıp kızımın, ülkemin yaşam ve eğitim koşullarında büyüyüşünü düşündüğüm zaman mutlu olamıyorum…’ bunlardan biri.

Aileler daha iyi eğitim şartlarının olduğu ve çocukların açık havada daha fazla vakit geçirdiği, yabancı diller öğrenebildiği, Türkiye’de yaşamaktan daha çok keyif alacağı ülkelere yöneliyorlar. Aile büyüklerinden uzak olmayı göze alarak hem de!

Neden mi? Nedeni Blogcu Anne’deki ‘Yurt Dışına Taşınmak Çözüm mü?‘ isimli yazımda…

Resim : https://www.flickr.com/photos/cdevers/

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.