Artık gezmenin çok zorluğu ya da sınırı yok. Hal böyle olunca, yanı başımızdaki farklı kültürlerin medeniyeti Avrupa’da gezmedik yer bırakmıyoruz. Tabii ki de ilk gidilen yerler her zaman ülkelerin büyük şehirleri oluyor: Paris, Londra, Barselona, Amsterdam, Berlin…

Hepsi birbirinden keyifli, görülmesi gereken yerler. Ancak bir ülkenin büyük bir kentini görmek, “O ülkeyi gördüm” anlamına gelmiyor. O kadar farklı, güzel, kendine özgü kentler var ki Avrupa’da, tüm Avrupa’yı bitirmeye ömür yetmez ne yazık ki.

Avrupa’nın o tarihi havasını soluyabileceğimiz, ülkenin kültürünü tadabileceğimiz, istediğimiz zaman kalabalıktan kaçıp sakin kalabileceğimiz, istediğimiz zaman ise kendimizi eğlendirebileceğimiz bir yerden bahsedeceğim. Güney Fransa’nın tatlı şehri Montpellier!

Neden Montpellier?

Montpellier

Montpellier, Fransa’nın güneyinde Nice, Monaco gibi turistik yerlerin hemen yakınında, 250 bin nüfuslu tatlı bir öğrenci şehri. Avrupa’nın en turistik şehirlerinden Barselona’ya da oldukça yakın. Yani herhangi bir seyahatinize kolaylıkla eklenebilecek keyifli bir nokta.

Diyeceksiniz ki Montpellier’i nereden buldun da gitmeye karar verdin? www.saleduck.com.tr sitesinde çocuk mağazaları için indirim kuponu arıyordum ve Booking.com da Montpellier’le ilgili bir otel fırsatı gördüm. Şehri de biraz araştırdıktan sonra anladım ki sokaklarında çocuğumla rahatlıkla yürüyebileceğim, parklarında sakince oynayabileceğim bir şehir buldum. Sonuç olarak seyahatlerimin birinde kendimi Montpellier’e attım.Montpellier’e Nasıl Gidilir?


Montpellier’de havaalanı var ancak ülkemizden direk uçuş bulunmamakta. Montpellier’e 40 dakika uzaklıktaki Marsilya Havaalanı’na uçabilir, trenle kolaylıkla Montpellier’e geçebilirsiniz. İstanbul’dan Pegasus ve THY’nin Marsilya’ya direkt uçuşları var.

Barselona’yı görmediyseniz ya da Barselona’ta gitme planlarınız varsa, Montpellier’e Barselona üzerinden de ulaşabilirsiniz. Birbirlerine trenle 2, otobüsle 4 saat uzaklıktalar.

Montpellier’de ne yapılır?

  • Park Keyfi: Öncelikle bizim gibi çocukla seyahat edenler için Montpellier müthiş bir imkan sunuyor. Park! Çok kalabalık olmayan, keyifli, oldukça güzel parkları var. Parc Petrou ve l’Esplanade şehrin en güzel parklarından.
  • Sokak Müziği: Montpellier’in bence en güzel noktalarından biri sokak müziği. Sokaklarında yürürken her yerde sokak sanatçısı görebilir, onları saatlerce dinleyebilirsiniz. 
  • Kahve Yudumlayarak Etrafı Seyretmek: Tabii ki de tarihi sokaklarının küçücük kafelerinde kahve yudumlamak Montpellier yerlisinin de favori etkinliklerinden biri olmalı. Eğer Fransız bir deneyim, tabiri caizse “parizyen” kafeleri denemek istiyorsanız Place de la Comedie ve Place Jean-Jaures’teki kafelerde güzel vakit geçirebilirsiniz. Coffe Club ve l’Altitude önereceğim diğer kafeler. 
  • Fransız Şarabı: Bölgenin şaraplarını tatmak için Au P’tit Quart d’Heure’e gidebilirsiniz. Birbirinden çeşitli ve lezzetli Fransız şarapları, keyifli atmosferi orada size bekliyor olacak. 
  • Café-Bar Keşfi: Şehrin sokaklarında her bir köşede birbirinden farklı konseptli cafeler ve barlar mevcut. Montpellier gibi küçük ve kompakt şehirlerde tavsiyeden çok kendimizin keşfedeceği yerlere gidilmesi taraftarıyım. Zaten nereye giderseniz gidin, yerli hayatın içerisinde olacaksınız. 
  • Roquefort Köyü: Montpellier yakınlarında ilginizi çekebilecek bir çok yer bulabilirsiniz. Eğer arabanız varsa bir buçuk saat uzaklıktaki Roquefort köyüne gidip, tahmin edebileceğiniz üzere, rokfor peyniri tadabilirsiniz. Burası rokfor peynirinin ilk yapıldığı, isim babası yer. Ayrıca tatlı bir Fransız köyü.
  • Cité de Carcasonne: Montpellier’e arabayla bir buçuk saat uzaklıktaki bu ortaçağ kalesi, Fransa’nın en güzel kalesi olarak bilinir. Gerçekten etkileyici orta çağ mimarisi ve o her zaman masallarda filmlerde duyduğumuz büyük kalelere çok güzel bir örnek. 
Sokak konserleri

Sadece Montpellier için 2 gün yeterli ancak 5 gün de kalsanız sıkılmayacağınız tatlı bir şehir. Biraz kafa dinlemek, sakin vakit geçirmek için çok güzel bir şehir. Fiyatı uygun bir seyahat ayarlandığı zaman kesinlikle kaçırılmaması gereken bir yer.

Seyahatim için kullandığım www.saleduck.com.tr aslında ülkemizde çok da bilinmeyen bir sistemi sunuyor bize. Saleduck’ta seyahatin yanı sıra, özellikle biz anneler için, giyim mağazaları için de bir çok indirim kuponu mevcut. Çocuk ve bebek mağazalarının fırsatlarıyla çocuğumuz için alışverişimizi daha ucuza internetten yapabilir, okulların ertelenmesi şokunu üstümüzden atmak için kendimizi de şımartabiliriz biraz!

Not: Bu yazı reklam içerir. Fotoğraflar ve yazı reklam verene aittir.
Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.