Hemen hemen hiç bir turistik gezi kitabında bahsi geçmeyen Wildnispark, İsviçre’nin en eski yabani hayvan parkı. Normal hayvanat bahçelerinden farkı, hayvanların doğal ortamlarında bulunmaları. Üstelik bu park, hayvanat bahçesindeki gibi kutuplardan veya dünyanın öbür ucundan getirilen hayvanları değil, İsviçre sınırlarında yaşayan hayvan türlerini barındırıyor.

Güneşlenen geyikler

Zürih merkezinden yarım saat uzaklıktaki bu park, Sihlwald Ormanı ve Langenberg adlı iki bölümden oluşuyor. İlk resimdeki tahta, kıvrımlı köprü iki parkı birbirine bağlıyor. 16 tür hayvan bu parkta, 146 yıldır, doğal ortamlarında gözlenebiliyor; ayılar, bizonlar, yabani tavşanlar, kediler, keçiler, domuzlar gibi. Otoyol kıyısındaki bölüm geyiklerden oluşmakta.

Su içen kurtlara bakıyor Alaz

Mart ayında gittiğimiz bu parkın fotoğrafları taslaklarımda size anlatmak için bekliyordu. Haziran günü tekrar yolumuz buraya tekrar düşünce yazıyı hazırlamaya giriştim. Hayvanları beslemenin kesinlikle yasak olduğu parkta yürümek için çeşitli rotalar var. Biz de bebek arabasında uyuyan Beliz için uygun rotalardan birini seçtik.

Yabani, uzun burunlu domuzlar ve yavruları

Köpeklerin girişi yasak bu parka. Giriş ücreti yok; ama otopark ücreti 10 İsviçre Frankı. Biri restoran yanında olmak üzere 2 adet çocuk parkı da bulunuyor. Elbette şehirden tren ile gelmek de mümkün.

Boz ayılar

En sevdiğim, daha doğrusu en güzel gözlemlediğimiz bölümler ayılar ve kurtlar oldu. Su içmeye gelen kurtlar, yıkanmaya gelen kahverengi boz ayılar, masallardan fırlarcasına gerçekti.

Merdivenlerin ucunda bıraktığımız Beliz ve bebek arabası

Genelde bebek arabasıyla tüm park gezilebiliyor. Sadece birkaç yüksek gözlem kulesi yapmışlar, oraya bebek arabası çıkarılmıyor. Hüsli Müsli, tahtadan eski bir İsviçre evi. Nesi var canım işte derken mutfağına girdik; işin ilginci yerden tavana cam vardı. Neden ki bu cam diye düşünürken içeride birçok minik ev faresinin mutfak dolaplarına girip çıktığını, ocak ve ekmek kutusu üzerinde gezindiğini farkettik. Iyyk!

Hüsli Müsli
Fareleri görebilecek misiniz?

Mart ayında açıkhavadaki kafeterya tıklım tıklım doluyken, Haziran’da sadece birkaç masanın dolu olması beni oldukça şaşırttı açıkçası. Sosis, burger türü yiyeceklerin olduğu bu bölümde temiz ve ücretsiz tuvaletler de var.

Restoran bölümü ve ardında çocuk parkı
Yıkanmaya gelen bir ayı

Yürüyüş rotalarında ağaçların altında karanlıkta kaldığımız da oldu, uçsuz bucaksız harika manzaraları gözlemlediğimiz de! Biz bu parka sık sık gideriz artık…

İnsan ve ayı yavrusunun bebeklik ve yetişkinlik hali
Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.