Oğlum bebekliğinden beri defalarca aile ziyaretleri sebebiyle uçağa bindi. Hiç problem yaşamamıştık ta ki düne dek. 2 yaşındaki oğlumla uçağın merdivenlerini tırmanmaya başladığımız an, tedirgin oldu. Bağırmaya başladı ve merdivenlerden geri inmek istedi. Sakinleştirmeye çalıştım konuşarak ve nihayet yerimize oturduk; ama çığlıkları dinmek bilmedi. Ağlayıp inmek istediğini söylüyordu. Ben de panikledim biraz, susmayınca. Sonunda kabin ekibinden birini çağırıp uçaktan ineceğimizi söyledim. Oğlumu o kadar üzgün, korkmuş ve stresli görmeye tahammül edemedim. Uçaktan inince, mutlu oldu ve hatta diğer uçaklara bye bye yaptı. Tabii mutsuz olan bendim bu kez. Hem uçağa binip ailemizi ziyaret etmek istiyorum, hem de bunu oğlumu üzmeden yapmak istiyorum. Bana nasıl önerilerde bulunursunuz?


Lidya (stresli anne)

Merhaba Lidya,

Geçmiş olsun. Uçaktan inmek cesaretini göstererek çocuğunuza en büyük iyiliği yapmışsınız bence.

Alaz da bir ara uçaktan korkmaya, ‘Uçağa binmeyelim anne‘ demeye başlamıştı; ama sizin oğlunuz kadar ciddi olmadı tepkileri. Sadece dile getiriyordu ve ben de uçağa binersek, indiğimizde dedelerini göreceğimizi anlatıyordum. Elbette bazen ‘Dedemi görmeyelim!‘ dediği oluyordu; ama tepkileri ağlamaya dönmedi hiç. Sanıyorum motor gürültüsü ve havada uçmak 2 yaşından itibaren diğer korkularına da eklenmişti. Bir de ufak uçak kazası geçmişti başımızdan o sıralar ve ben sakin olsam da diğer yolcuları paniklemiş ve bağırırken görmüştü.

Bu nedenle, ilk olarak oğlunla konuşman ve neden uçağa binmekten korktuğunu öğrenmen çözüm bulmak için faydalı olacaktır. Oğlunu uçağa binmekten alıkoyan şeyi bulurken bazen benim de denediğim şu yöntemleri uygulayabilirsin;

  1. Lego türü oyuncak bir uçağa yolcu yerleştirin, uçak havalansın ve sonra da insin.
  2. Havaalanına gidin; bir yolcu uğurlamak veya sadece gezmek için, havalanan ve inen uçakları izleyin.
  3. Uçak yolculukları ve uçaklar hakkında yaşına uygun kitaplar okuyun.
  4. Yakın civarda içinde uçak bulunan bir taşıt müzesi varsa orayı ziyaret edin. İstanbul’da Rahmi Koç Müzesi’nde uçaklar bulunuyor örneğin ve merdivenlerden tırmanıp içine girebiliyorsunuz.
  5. Evde sandalyeleri dizip uçak haline getirebilirsiniz. Uçağa sırayla biner, yerlerinize oturur sonra da uçak kalkar/iner gibi, bunu bir oyun haline getirebilirsiniz.
Umarım bu yöntemler işinize yarar ve rahatlıkla uçağa binersiniz tekrar.
Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.