Avusturya’ya gittiğimiz 3 günlük tatilde Alaz da Beliz de beni çok şaşırttı.

Havuz suyu sıcaklıkları 35 derece civarında. Beliz kucağımızda her gün o havuz bu havuz gezindi 30-40 dakika hem de; gıkı çıkmadı. Alaz açık havadaki çocuk havuzuna bayıldı.

Kapalı havuz yerine neden açık havuzu tercih etti bilmiyorum? Hava kapalı bile olsa güneş yaktığı için şu an kendisi kahve renginde hayatını sürdürüyor. Alaz’ın okul sayesinde -her pazartesi havuza gidiyorlar- öğrendiklerini görünce aklım çıkacaktı. Çocuk resmen yüzüyor! Dalıyor, atlıyor, geçen yaz Bodrum’da denize sokamadığımız, kolunu bırakın eline kolluk almayan Alaz, kendi başına kolluk takıyor ve derin havuzda bile bir başına yüzüyordu. Herşeyin bir zamanı var demek ki…

1,5 metrede kendi başına

Kısacası Alaz kahvaltıdan sonra 10’dan akşam 5’e dek havuzdaydı. Bazen 1-2 saat zorla uyuttuk; çünkü sabahın 6’sında minik kuş uyanıp odadaki herkesi de ayağa dikiyordu. Beliz ise kah slingde, kah şezlongda, kah odada bazen 15 dakika, bazen 1 saat uyudu gündüz uykularını. Gecesini pek etkilemedi. Belki bebek yatağı yerine babasıyla aramızda yattığından?


Alaz ilave yatakta uyumayı kabul etti. Gece yataktan düşecek mi düştü mü diye sık sık kontrol ettim, düşmedi. Uykuya dalana dek babası masal anlatıyordu. Ben de o sırada Beliz’i emziriyordum genelde. İkisini de aynı odada sessiz tutabilmek için matematiksel çözümler üretmedik değil 🙂

Biri abisini gözetliyor

Ev işi ve yemek yapma gibi vakit alıcı şeyler olmadığından Beliz’den arta kalan vaktimi Alaz ile geçirebildim. Hatta Beliz’i babasına özellikle verdim bana ihtiyacı olmadığı durumlarda.


Alaz ve Beliz sabah okul koşturması, hafta sonu gezmesi, telaş olmadan altalta üstüste oynadılar hep. 6 aylık bebek; ama Alaz’ı çok iyi tanıyor ve onun yaptığı hareketlere kıkır kıkır gülüyor. İkisi epey bir kudurdular!

Türkiye gezimizde yüzükoyundan sırtüstüne dönmeyi öğrenen Beliz, bu kez de tam tersini öğrendi. Bir de popoyu kaldırıp kendini geri geri hareket ettiriyor. Mama veya baba der gibi ağız hareketi yapıyor henüz sesini çıkarmadan. Daha çok gülümsüyor insanlara.


Alaz ise 4 yaşında değil henüz; ama bizden ne kadar çok bağımsız vakit geçirebiliyor şaştım. Hani tatile gidince de yakamdan düşmeyen o küçük çocuk nerede? Odadayken evden getirdiği treniyle veya Beliz ile oynadı. Oda dışında havuzda veya oyun kulübündeydi. Tek sorunumuz yemekti. Hiçbir şey yemedi sayılır. Sanıyorum tüm gün havuz suyu içiyordu.


Geze geze büyüyorlar bizimkiler ve her gezi ardından gözle görülür bir fark oluyor. Sabahları kahvaltıda yanından geçene ‘Guten Morgen’ diyen oğlumuz, otel odasında kendi başına 3 saat uyuyan kızımız vardı bu Mayıs tatilinde.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.