Yaz tatilleri için erken rezervasyonlar başladı, bitiyor. Şimdiden plan yapmaya ne dersiniz?

Eminim birçok insan gelişigüzel seyahat ediyordur. Ben plan yapmayı seviyorum. Genelde… Nereye gideyim diye okumayı, araştırmayı, önceden rezervasyon yapmayı ve o günün gelmesini heyecanla beklemeyi seviyorum.


Zaten bebekle ve çocukla olunca pek de alternatif olmuyor açıkçası. Rüzgar nerden eserse diye uçağa atlayan aileler de vardır eminim; ama benimkilerin yaşındaki çocuklarla zor olur değil mi?

Eğer siz de benim gibi tatilde kafam rahat olsun diye plan yapanlardansanız şu yazacaklarım ilginizi çekecektir:

1. Az şey gör; ama çok şey dene…
Yalnız seyahat ediyor olsak, görülmesi gereken yerler listem olur, dönüşte de hepsinin yanında birer tık olurdu. Ailecek bir tatilde, yaşadığımız deneyimler –dondurma gibi-, göreceklerimizden çok oluyor.


2. Rahat ol…
Planlar her an değişebilir, hazırlıklı olmakta fayda var. Tüm gün kayak yapmak yerine, biraz sıcak çikolata molası, çocuklarla kızakta kaymak daha eğlenceli olabilir.


3. Bisiklete bin…
Bazı şehirleri gezerken, misal Londra, metro veya otobüs kullanmak çocuklarla işkence! Bisiklet kiralamak ve ailecek öyle gezmek hem seyahate bir anlam katar hem de bizi daha sağlıklı yapar.


4. Çocukların gözleri farklılıkları görsün…
Farklı kültürleri görmek; tadıyla, kıyafetiyle, inancıyla, diliyle, çocuklar için müthiş bir deneyim. Dünya’nın bazı yerlerinde, Küba’da bile, hala basit ve ilkel bir yaşam sürdürüyor insanlar cep telefonu olmadan.


5. Doğa sevgisi aşıla…
Tabiat bilimleri ile ilgilenenlere bakarsanız, her biri küçük yaşta doğa sevgisini kazanmış. Safari tatillerinin çocuklar için güzel bir başlangıç noktası olacağını düşünebiliriz; ama saatlerce yabani ayı görmek için sessizce beklemeyi göze alabilen çocuklarınız varsa?


6. Gidilecek yeri iyi seç…
Söz konusu sadece ülke değil, bölge/şehir de önemli. Bu konuda uzmanlara gitmek istediğimiz yer için gidilmesi önerilen en uygun zamanı sormamız mantıklı olur. Kışın, 0 derecede Zürih sokakları çocuklarla gezilemez; ama bahar ve yaz nefis olur. İsviçre’nin İtalya kısmı ise Zürih’e göre daha ılıktır kış mevsiminde. Amerika’ya gitmek isterseniz de öyle; bazı bölgeler bebekle gezmeye uygun, bazısı yaşı daha büyük çocuklarla gezilmeli…


Resim: https://www.flickr.com/photos/35168673@N03/

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.