Para konusu birçok ebeveynin uykusunu kaçırır; özellikle de söz konusu canımız ciğerimiz çocuklarımız olunca. Onları mutlu etmek için herşeyden fedakarlık ederiz, değil mi?

Eskiden duyduğum sözler vardı bu konuda belki siz de bilirsiniz: ‘Yemedik, yedirdik; giymedik, giydirdik…‘ diye başlayan ya da ‘Gerekirse ceketimi satarım, çocuklarımı yine de okuturum‘ diye biten. Günümüzde sadece okutmak da yetmiyor; aktivitesi, kursu, sineması, tiyatrosu, müziği, doğum günü partileri, bakıcısı, tatillerde eğlencesi, gezisi derken liste uzuyor da uzuyor.

Çocuğun tatil aktiviteleri için masrafları nasıl karşılayacağını düşünen aile sayısı sadece bir senede %31 artış göstermiş. İngiliz aileler toplamda 1.5 trilyon sterlini sadece haftasonu gezmeleri ve yaz tatili için harcıyorlarmış. Nereye mi?

  • 400 milyon sterlin günlük gezilere,
  • 340 milyon sterlin lunapark, Disneyland, Legoland gibi atraksiyonlara,
  • 300 milyon sterlin dışarıda yemeğe,
  • 200 milyon sterlin sinemaya,
  • 180 milyon sterlin spor aktivitelerine,
  • 140 milyon sterlin tiyatroya…

Endişe verici rakamlar değil mi?

8 aileden biri çocuklarının beklentilerini karşılayamayacağı için baskı duyarken, %25’lik bir kısım çocukların, katılmak istedikleri aktivitelerin ne kadar masraflı olduğunu düşünmediklerini,
işin maddi kısmını anlamadıklarını belirtmiş.

Peki çocuklar bu konuda ne düşünüyor?

4-16 yaş grubunun 1/5’i yaz tatilinde pahalı eğlence parklarına gitmenin önemli olduğunu söylemiş. %52’lik bir grup aileyle ve arkadaşlarla birlikte geçirilecek güzel günlerin eğlenceli bir yaz tatili için yeterli olduğunu düşünüyormuş. Umarım bizim Alaz da bu yüzdede yeralır!

Zaten uykumuzu kaçıran çocukla ilgili birçok sebep varken; gece emzirmesi, akşam uyumayı reddedeni, yorulmak bilmeyenleri, yataklarından kalkıp gece yanımıza gelenleri gibi, bir de tatilde çocukları eğlendirme masrafı uykumuzu kaçırmasın!

Tatilde yapılacak yığınla ücretsiz aktivite ve eğlence var, özellikle büyük şehirlerde. Bunları gözardı etmeyin, bol bol araştırma yapın, yeter.

Rakamlar: VoucherCodes
Resim: https://www.flickr.com/photos/aigle_dore/

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.