Sonbahar hüzünle birlikte mutluluk ve yeni başlangıçlar da getirmiştir bana.

Çocukluğumdan üniversite yıllarına dek yaz aylarını genellikle yazlıkta geçirdiğimden, oradaki arkadaşlarımdan ayrılmanın hüznü. Öte yandan okula dönmenin, yeni arkadaşlıkların, başlangıçların habercisi. Özellikle üniversite için İzmir’den İstanbul’a gitmenin heyecanı. İstanbul bir başka güzel olur(du) sonbaharda. Temiz, serin bir hava sabahları içime çektiğim, deniz kıyısında yaşamanın ayrıcalıkları ve İTÜ Maslak kampüsündeki ağaçların sonbahar renkleri.

Bu nedenle İstanbul bonus şehir olarak listenin ilk sırasında…

Münih, Almanya

Haftasonu başlayan Oktoberfest ile sonbahara hoşgeldin diyen bir şehir. Çadır, müzik, festival, bira, Bavyera yemekleri eğer ki hamile ve bebekle değilseniz, tadılması gereken bir deneyim. Bu sene her ne kadar coğrafi açıdan yakın olsak da, pas geçiyorum 7. ayındaki göbeğimle ve 3 yaşındaki oğlumla rahat edebileceğim bir yer olmayacağından; ama birkaç sene sonra belki de 40. yaşımda oradayım!

Oktoberfest milli yiyeceği; pretzel, bira ve sosis (https://www.flickr.com/photos/miikka_skaffari/)

Floransa, İtalya

Sonbaharda olmasa da birkaç ay önce ilkbaharda gittiğim güzel bir İtalyan şehri. Açıkhava müzesi niteliğindeki şehirde 2 gece geçirmek bile yeterli. Bu mevsimde gitmek öneriliyor; çünkü truffle denilen domalan mantarı bu mevsim ortaya çıkıyor ve bölgesel yemeklere lezzet veriyor. Mantar sever biriyseniz İtalya’da sonbaharı kaçırmayın.

Floransa, İtalya seyahatimizden…

Brüj, Belçika

Birkaç sene önce gördüğüm, oturup birayla sohbet etmeyi öğrendiğim, kanalları ve dizi dizi evleriyle masalsı, güzel şehir. Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürümek, kanalların arasında gezinmek ve elbette çikolata, patates kızartması ve bira eşliğinde midye yemek olmazsa olmaz. Bu da benim Brüj’den notlarım: Brügge (Brüj)

Gezgin Anne, anne olmadan önce Brüj’deydi…

Edinburg, İskoçya

Ah ahh işte kalbimde bir yara. Güzelim Edinburg’a gitmek için mevsim beğenememe, sonra da şehri göremeden kalk İsviçre’ye taşın!

Eski şehir, yeni şehir diye ayrılan, şiirler, kaleler, kuleler, müzik ve festivaller şehri Edinburg, İngiltere’ye ilk seyahatimde gideceğim yerlerden biri olacak. Üstelik bana çok hoş gelen İskoç aksanını duymak için de güzel bir neden…

Edinburg, İskoç çocuk (https://www.flickr.com/photos/tempus7/)

Bordo, Fransa

Dünya’nın en ünlü şarap üretim merkezine yolunuz kışın veya yazın düştüyse bu şehri gezmiş saymayın kendinizi. Gezilecek, görülecek şatoları bile kış mevsiminde kapalı. Sonbahar Bordo’da hasat zamanı. Bağbozumu festivalleri ve eğlenceleri yanında dünyanın en güzel şaraplarını da tadabilirsiniz. Şarap kısmı olmasa da festival, şatolar ve Miroir d’Eau (aynalı havuz) çocukla gitmek için en güzel bahane!

Bordo, aynalı havuz… (https://www.flickr.com/photos/alitz/)

Siz bu sonbahar bu şehirlerden birine gitmeye karar verirseniz veya önceden gittiyseniz bir sonbahar resmi gönderin, paylaşalım. Uçağa bi-ne-meyen, hamilelikte son haftalar diye uzaklara gide-me-yen bana da teselli olsun…

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.