Kurban Bayramında yurt dışına tatil planlıyorsanız, İsviçre gezisi güzel bir seçim olabilir. Setur’un Kurban Bayramı turları arasında yer alan İsviçre turuyla, ülkenin bu iki güzel şehrini keşfe çıkabilirsiniz.


Zürih

İsviçre’nin en büyük şehri olan Zürih, Limnat nehri üzerine ve Zürih Nehri’nin ucuna konumlanmış bir kenttir. Bankacılık alanında oldukça gelişmiş bir şehir olan Zürih, Avrupa’nın en önemli finans ve ticaret merkezlerinden biridir. Dünya kentleri arasında temizliği, düzeni ve kaliteli yaşam koşullarıyla öne çıkan Zürih, kozmopolit bir şehir olarak beğeni toplamaktadır. Avrupa’nın en popüler turistik şehirlerinden biri olan Zürich, lüks alışveriş merkezleri, ışıltılı caddeleri, görkemli müze ve galerileri, yemyeşil parkları ile ünlüdür.

Zürih’de gezilebilecek yerler arasında kiliseler, müzeler, parklar ve meydanlar gibi pek çok kültürel ve tarihi yapılar bulunmaktadır. Fraumünster kilisesi, Zurichhorn parkı, Grossmunster kilisesi, Bahnhofstrasse Caddesi, Botanik Park, Zürih Gölü, Paradeplatz, Niederdorfstrasse (barlar sokağı), Landesmuseum Şatosu görülmeye değer yapılardandır.

Zürih’de her türlü damak tadına uygun, dünya mutfakları ve geleneksel lezzetlerden seçmeler sunan binlerce bar ve restoran bulabilirsiniz. Farklı bir lezzet tatmak istersiniz geleneksel İsviçre mutfağından Burgermaister Schwert ve Bratworst’u deneyebilirsiniz. Süt danası etinden yapılan özel soslu bir yemek olan Burgermaister Schwert güzel bir seçenek olabilir.

Saat üretiminde oldukça gelişmiş olan Zürih’te ilk akla gelenlerden biri saattir. Özellikle Zürih’e özgü bir obje almak istiyorsanız kaşmir ve ipek tercih edebilirsiniz. Şehirde pek çok sayıda Silk&Cashmere mağazası görürseniz şaşırmayın. Biraz daha uygun fiyata özgün parçalar arıyorsanız, cumartesi günleri göl kenarındaki Burkliplatz’da kurulan bit pazarına uğrayabilirsiniz.

Cenevre


Alpler ve Jura dağları arasında yer alan kent, Cenevre Gölü kıyısında bulunmaktadır. İsviçre’nin 2. en kalabalık şehri olan Cenevre içinden Rhone ve Arve nehirleri geçer. Birleşmiş Milletler’e bağlı pek çok kurumun genel merkez binasının bulunduğu Cenevre, global bir şehir olarak dünyaca bilinmektedir.

Cenevre’de görülmesi gereken yerler olarak Jet d’Eau Su fiskiyesi, Leman Gölü, Reform duvarı, Eski şehir meydanı, Tarihi Cenevre müzesi, Les Ambassadeurs (saatçi), Mont Blanc Meydanı, Modern sanatlar müzesi gibi tarihi ve kültürel yapıları sayabiliriz. Harika doğa manzaralarına sahip İngiliz bahçeleri, Bastions Parkı, Eaux Vives Parkı ve Alphin bahçesi şehrin görülmeye değer parklarındandır.

Rumen ve Gotik mimari tarzında inşa edilen Saint Peter’s Katedrali (Cathédrale de St Pierre) Old Town’da yer alan ünlü kiliselerden biridir. Katedralde yer alan 157 basamak yüksekliğindeki kuleye çıkarak Cenevre Gölü’nün ve şehrin büyüleyici manzaralarını izleyebilirsiniz.

Cenevre gölü sahili şehrin en güzel noktalarındandır. Cenevre Gölü’nün içinde yer alan Jetd’eau, gölün üzerinden 140m yüksekliğe su püskürtmesi ile dünyanın en güçlü su fıskiyelerinden biridir.

Cenevre’de alışveriş meraklıları için de sayısız seçenekler vardır. Cenevre’nin en büyük alışveriş merkezi; havaalanına yakın bir konumda bulunan 110 mağazadan oluşan Centre Balexert’tir. Şehrin diğer ünlü alışveriş merkezleri ise La Praille ile Globus Department Store’dur. Cenevre’nin en şık yerlerinden biri olan Place Nueve’de yer alan Globus Department store, Boyner ve Debenhams tarzında çok katlı bir mağazadır. Zengin bir şehir olan Cenevre pahalılığıyla bilinmektedir. Alışveriş merkezlerindeki fiyatlar size pahalı gelirse hafta sonları kurulan bit pazarından alışveriş yapabilirsiniz.

Setur’un İsviçre’ye düzenlediği ekstra turlar ile görülebilecek yerler;

Luzern ve Pilatus Tepesi: İsviçre’nin en eski kentlerinden biri olan , tarihi ve ahşap köprüleri ile bilinen Luzern ziyaret edilir. Bu şirin kenti ve köprülerini gezdikten sonra dünyanın en iyi manzaralarından birini seyretmek için Pilatus Tepesi’ne teleferik ile çıkılır ve Alpleri 2132 metreden kuşbaşı seyretme şansı yakalanır.

Leman Gölü (Lausanne – Montreux) – Chillon Şatosu – Vaud Alpleri: Bu uzun gezide Avrupa’nın en büyük göllerinden biri olan Leman Gölü kıyılarını dolaşarak Montreux yakınlarında, 12.yy’da Savoy dükleri tarafından kurulan, İsviçre’nin en eski şatosu olan, Lord Byron’a ünlü CHILLON MAHKUMU şiiri için esin kaynağı olan CHILLON ŞATO’sunu gezip ardından Alplere çıkarak, gerçek İsviçre yaşantısına tanıklık edeceksiniz. İsviçre Chalet’lerini, çiftlikleri, peynirciliğin kilit taşlarından olan Gruyere Kasabası’nda peynir mandıralarını görüp Cenevre’ye geri dönebilirsiniz.

Kurban bayramı tatiline yönelik alternatif yurt dışı turları için Setur’un web sitesini inceleyebilirsiniz.

Not: Bu yazı Setur tarafından hazırlanmıştır.
Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.