Bir zamanlar Roma ve Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan İstanbul, hala modern (!) Türkiye’nin en önemli şehri. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir köprü, ilkokuldan beri bize öğretildiği üzere. Bu nedenle dünyanın her yerinden birçok turist için de merak uyandıran bir şehir.

Travel Magazine için yazılar hazırlayan Helen Griffiths, İstanbul’da görülmesi gereken 5 önemli yeri yazmış. Eğer İstanbul dışında yaşıyorsanız, bir haftasonu atlayıp İstanbul’a gidebilir, kendi ülkenizde turist olabilirsiniz. İstanbul’da yaşıyorsanız da eminim bu mekanları epeydir görmeye fırsat bulamadınız?

Ayasofya (Hagia Sophia)

Bir zamanlar dünyanın en büyük katedraliydi, daha sonra cami oldu; ama Atatürk 1935 yılında müze olarak kullanılsın diye ziyarete açtı. Müslümanlar için olduğu kadar Hristiyan alemi için de önemli. 1453’te Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülene dek Meryem Ana ve İsa gibi önemli figürler sergileniyordu. Daha sonra bu figürler müslümanlıkta put olarak görüldüğünden kaldırıldı.

Miniatürk’te Ayasofya

Şimdilerde müze, ibadet etmek için kullanılmıyor. Ziyaret bilgileri için buraya

Sultan Ahmet Camisi (Blue Mosque) 

Ayasofya karşısında, 17. yüzyılda 1. Ahmet tarafından yaptırılmış. İçinde 20 bin adet mavi çini olduğundan yabancılar tarafından mavi cami olarak bilinir. Türkiye’nin 6 minareli tek camisinde, 8 adet de kubbe bulunmakta. Mimarisinde Bizans ve İslam figürleri karışık olarak kullanılmıştır deniyor.

Günümüzde hala ibadethane olarak kullanılmaktadır. O nedenle içeriye girerken kılık kıyafetinize dikkat etmeniz gerekir.

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı (Spice Bazaar)

Eminönü’nde yeralan bu çarşıyı bilmeyen yoktur sanırım. Dizi dizi 85 dükkanda çeşitli baharatlar, başta altın olmak üzere değerli mücevheratlar, geleneksel kıyafetler, kuruyemişler ve lokum türü şekerlemeler satılır. Türk kahvesi içebileceğiniz yerler ve Haliç’e nazır restoran da gitmişken uğramak için güzel…

Kadıköy – Eminönü vapurundan Topkapı ve camiler

Topkapı Sarayı

Son senelerde Muhteşem Yüzyıl dizisi sayesinde bir kez daha ziyaretçi akınına uğrayan İstanbul sultanlarının evi. 1453’te ilk kez 1. Mehmet tarafından kullanıldı. En ilgi çekici bölümleri Harem, mücevherlerin de bulunduğu hazine ve kutsal emanetler dairesi. Bazı kısımlarda giyim kuşama dikkat etmek gerekiyor. Daha önce hazırladığım bu yazıdan da bilgi alabilirsiniz.

Ziyaret saatleri ve günleri için buradan buyrun.

Miniatürk’te Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı (Basilica Cistern)

Tarihi Roma su deposu, mükemmel mühendisliğin dünyadaki örneklerinden biri. 336 sütun bulunan yapıda Medusa’nın başı neden başaşağı hala bilinmiyor. Tavandaki süslemeler ve kemerler gözden kaçmasın lütfen. Ayrıntılı bilgi sitede.

Önemli Noktalar:

  1. Müzeler genellikle Pazartesi günleri kapalı olduğundan Cuma gününden gitmenizde fayda var.
  2. Mısır çarşısından seramik, deri ürünleri veya el dokuması kilim alabilirsiniz. 
  3. Camilere girerken ayakkabılarınızı çıkarın ve giyiminize özen gösterin.
  4. 100 yıldan eski antikaların yurtdışına çıkarılması yasak, bilginize.

Bunlar Helen Griffiths’in tavsiye ettikleri. Siz tarihi İstanbul için neler görmemizi ve İstanbul’dan neler almamızı önerirsiniz?

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen aşağıdaki yollarla başkalarıyla da paylaşın. Teşekkürler…

Kaynak: http://www.thetravelmagazine.net/i-4973–a-weekend-in-istanbul.html

Yazar

1 Yorum Var

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.