Seda Altuğ’un ailesi de gezgin ailelerden biri. 2 ve 7 yaşındaki çocuklarıyla Milan ve çevresinde yaptıkları seyahati bizimle paylaşıyor.

2013 yılının Haziran ayında, daha önceden promosyon biletler ile aldığım Milano seyahatimizi 5 gün olarak planlamıştık. Avrupa’da bir şehri tam olarak gezip keşfetmek için yaklaşık 2-3 gün yeterli olmakla birlikte daha önceden görenlerin övgüyle bahsettikleri Como Gölü gezisini ve illaki bir outlet turunu da kapsamasını düşündüğümüz için biletlerimizi buna göre aldık. Otelimizi şehir merkezinde hatta şehrin en önemli meydanına iki dakika uzaklıktaki bir noktada seçtik ki her istediğimiz anda şehri, meydanı her saatiyle doyasıya yakalayabilelim…

Seyahatimiz havaalanında ve otele giriş sırasında yaşadığımız birkaç küçük aksilikten (bunların detaylarını www.ailecekgeziyoruz.blogspot.com adlı blogumda detaylı anlattım) sonra odamıza yerleşmemiz ve kendimizi meydana atmamızla son buldu.

Şehirdeki ilk günümüzü Duomo Katedrali ve çevresini, Victoria Emanualle II olarak adlandırılan alışveriş merkezini ve meydanı saran cadde ve sokakları keşfederek geçirdik. Meydanda sokak çalgıcıları, seyyar satıcılar, sokak performans sanatçıları arasında yediğimiz akşam yemeğinden sonra otel odamızda dinlenmeye çekildik.

İkinci günümüzde, şehri hemen her şehirde bulabileceğiniz hop-on / hop-off tur otobüslerinden aldığımız günlük biletlerle istediğimiz noktalarda inip binerek keşfe çıktık. Meslek icabı her şehirde ritüel haline getirdiğimiz, şehrin büyük takımlarının stadyumlarını gezmek olduğu için burada da ilk durak noktamız İnter Milan ve Milan AC kulüplerinin ortak kullandıkları San Siro Stadyumu. Ne mimarisi, ne müzesi ne de hediyelik eşya dükkanı ile bizi çok da fazla etkilemeyen stadyumdan ayrılıp yine tur otobüsümüzle şehrin modern yerleşim bölgesini ve diğer bir keşif noktası olan Sforza şatosu ve çevresindeki parkları ve sokakları turladık. Akşam yemeğimizi meydandaki kafelerden birinde yedikten sonra güneşi çok da fazla kaçırmadan çocukların isteği üzerine otelimizin teras katında bulunan mini havuzdan yaralanmak üzere otele döndük.
Üçüncü günümüzü bizi bu gezide en çok etkileyen ve soranlara ısrarla tavsiye ettiğimiz Como Gölü turumuza ayırdık. Şehir merkezinden kalkan pek çok tur firmasının organizasyonu ile de ulaşabileceğiniz Como, gerçekten doğası ve manzarası ile muhteşem bir bölge. Üstelik Como gölü içinde yaptığımız tekne turu ile kıyısında yerleşmiş onca küçük kasabanın seyri iyi ki gelmişiz dedirtti. Teknemizin öğle yemeği ve gezmek için durakladığı Bellagio kasabası; oralara kadar gitmişken mutlaka görülmesi, hissedilmesi ve birkaç saat geçirilmesi gereken yerlerden. Biz de burada geçirdiğimiz hoş saatler, yediğimiz lezzetli balık ve doyduğumuz manzaradan sonra teknemiz ile karşı kıyıya geçtik ve tur otobüsümüzün bizi beklediği kasabadan karayolu ile direk Milano’ya döndük.

Gezimizin dördüncü günü Duomo katedralinin içini, Sforza Şatosu’nu ve çok yakın bir aile dostumuzun kızının okuduğu ve Domus Academy’nin de yer aldığı Naviglio bölgesini gezerek tamamladık. Bu bölge her ne kadar sonradan yapılmış olsa da Milano’nun kanallar bölgesi. Akşamları oldukça hareketli olduğunu duyduğumuz kafe ve barları ile ünlü bu bölgede çocuklardan dolayı akşam saatlerine kalamadan vakit geçirdik.

Milano gezimizin son gününü ise olmazsa olmaz outlet turuna ayırdık ve tüm günümüzü Milano ile Torino arasında yer alan Serravale Designer Outlet’te geçirdik.

O dönemde biri 2, diğeri ise 7 yaşında olan çocuklarımızla gerçekleştirdiğimiz bu seyahat bize gezilerimiz sırasında, müzeleri veya diğer tüm tarihi turistik mekanları detayları ile gezme şansı vermese de, yine de onlarla birlikte olmak ve onlarla şehri yaşamak, bazen kısıtlanmak ama yaşadığın her noktadan başka bir bakış açısı yakalamak, şehri onların gözleriyle görebilmek, çok farklı sorularla karşılaşmak ve bunlara kendince cevaplar bulmaya çalışmak bambaşka bir keyifti. Ben ve eşim elimizden geldiğince ve imkanımız yettiğince onlarla birlikte yeni yerler, yeni kültürler ve yeni tatlar keşfetmeye devam edeceğiz.

Seda’ya bizim için hazırladığı bu güzel Milan kılavuzu için teşekkür ederim. Ailesiyle daha nice güzel seyahatler dilerim.


Resimler ve ayrıntılı gezi notları Seda’nın blogunda: http://www.ailecekgeziyoruz.blogspot.com.tr/
Yazar

1 Yorum Var

  1. Gezmek harika, ama çocuğunla gezmek daha bir harika bence, fotoğraflar Milan da harika görünüyor.

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.