Konuk Yazar Seda'nın İki Çocukla Milan Seyahati


Seda Altuğ'un ailesi de gezgin ailelerden biri. 2 ve 7 yaşındaki çocuklarıyla Milan ve çevresinde yaptıkları seyahati bizimle paylaşıyor.

2013 yılının Haziran ayında, daha önceden promosyon biletler ile aldığım Milano seyahatimizi 5 gün olarak planlamıştık. Avrupa’da bir şehri tam olarak gezip keşfetmek için yaklaşık 2-3 gün yeterli olmakla birlikte daha önceden görenlerin övgüyle bahsettikleri Como Gölü gezisini ve illaki bir outlet turunu da kapsamasını düşündüğümüz için biletlerimizi buna göre aldık. Otelimizi şehir merkezinde hatta şehrin en önemli meydanına iki dakika uzaklıktaki bir noktada seçtik ki her istediğimiz anda şehri, meydanı her saatiyle doyasıya yakalayabilelim...

Seyahatimiz havaalanında ve otele giriş sırasında yaşadığımız birkaç küçük aksilikten (bunların detaylarını www.ailecekgeziyoruz.blogspot.com adlı blogumda detaylı anlattım) sonra odamıza yerleşmemiz ve kendimizi meydana atmamızla son buldu.


Şehirdeki ilk günümüzü Duomo Katedrali ve çevresini, Victoria Emanualle II olarak adlandırılan alışveriş merkezini ve meydanı saran cadde ve sokakları keşfederek geçirdik. Meydanda sokak çalgıcıları, seyyar satıcılar, sokak performans sanatçıları arasında yediğimiz akşam yemeğinden sonra otel odamızda dinlenmeye çekildik.

İkinci günümüzde, şehri hemen her şehirde bulabileceğiniz hop-on / hop-off tur otobüslerinden aldığımız günlük biletlerle istediğimiz noktalarda inip binerek keşfe çıktık. Meslek icabı her şehirde ritüel haline getirdiğimiz, şehrin büyük takımlarının stadyumlarını gezmek olduğu için burada da ilk durak noktamız İnter Milan ve Milan AC kulüplerinin ortak kullandıkları San Siro Stadyumu. Ne mimarisi, ne müzesi ne de hediyelik eşya dükkanı ile bizi çok da fazla etkilemeyen stadyumdan ayrılıp yine tur otobüsümüzle şehrin modern yerleşim bölgesini ve diğer bir keşif noktası olan Sforza şatosu ve çevresindeki parkları ve sokakları turladık. Akşam yemeğimizi meydandaki kafelerden birinde yedikten sonra güneşi çok da fazla kaçırmadan çocukların isteği üzerine otelimizin teras katında bulunan mini havuzdan yaralanmak üzere otele döndük.

Üçüncü günümüzü bizi bu gezide en çok etkileyen ve soranlara ısrarla tavsiye ettiğimiz Como Gölü turumuza ayırdık. Şehir merkezinden kalkan pek çok tur firmasının organizasyonu ile de ulaşabileceğiniz Como, gerçekten doğası ve manzarası ile muhteşem bir bölge. Üstelik Como gölü içinde yaptığımız tekne turu ile kıyısında yerleşmiş onca küçük kasabanın seyri iyi ki gelmişiz dedirtti. Teknemizin öğle yemeği ve gezmek için durakladığı Bellagio kasabası; oralara kadar gitmişken mutlaka görülmesi, hissedilmesi ve birkaç saat geçirilmesi gereken yerlerden. Biz de burada geçirdiğimiz hoş saatler, yediğimiz lezzetli balık ve doyduğumuz manzaradan sonra teknemiz ile karşı kıyıya geçtik ve tur otobüsümüzün bizi beklediği kasabadan karayolu ile direk Milano’ya döndük.

Gezimizin dördüncü günü Duomo katedralinin içini, Sforza Şatosu'nu ve çok yakın bir aile dostumuzun kızının okuduğu ve Domus Academy’nin de yer aldığı Naviglio bölgesini gezerek tamamladık. Bu bölge her ne kadar sonradan yapılmış olsa da Milano’nun kanallar bölgesi. Akşamları oldukça hareketli olduğunu duyduğumuz kafe ve barları ile ünlü bu bölgede çocuklardan dolayı akşam saatlerine kalamadan vakit geçirdik.

Milano gezimizin son gününü ise olmazsa olmaz outlet turuna ayırdık ve tüm günümüzü Milano ile Torino arasında yer alan Serravale Designer Outlet'te geçirdik.

O dönemde biri 2, diğeri ise 7 yaşında olan çocuklarımızla gerçekleştirdiğimiz bu seyahat bize gezilerimiz sırasında, müzeleri veya diğer tüm tarihi turistik mekanları detayları ile gezme şansı vermese de, yine de onlarla birlikte olmak ve onlarla şehri yaşamak, bazen kısıtlanmak ama yaşadığın her noktadan başka bir bakış açısı yakalamak, şehri onların gözleriyle görebilmek, çok farklı sorularla karşılaşmak ve bunlara kendince cevaplar bulmaya çalışmak bambaşka bir keyifti. Ben ve eşim elimizden geldiğince ve imkanımız yettiğince onlarla birlikte yeni yerler, yeni kültürler ve yeni tatlar keşfetmeye devam edeceğiz.


Seda'ya bizim için hazırladığı bu güzel Milan kılavuzu için teşekkür ederim. Ailesiyle daha nice güzel seyahatler dilerim.

Resimler ve ayrıntılı gezi notları Seda'nın blogunda: http://www.ailecekgeziyoruz.blogspot.com.tr/

1 yorum :

 1. Gezmek harika, ama çocuğunla gezmek daha bir harika bence, fotoğraflar Milan da harika görünüyor.

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih