İzmir’in birbirinden güzel ilçelerinden biri olan Özdere, iklimi ve doğa güzellikleri ile büyüleyen Ege’nin şirin bir kıyı beldesidir. 55 km.lik alan üzerine kurulu bölge, kışın 15.000, yazın 100.000’den fazla nüfusa sahiptir. 40 km.lik sahil şeridi ile Ege’nin masmavi deniziyle kucaklaşan Özdere, küçük büyük pek çok otel, motel ve pansiyona ev sahipliği yapmaktadır.

Büyüleyici güzelliği ile kamping ve günü birlik gezilerinizde tercih edebileceğiniz Kalemlik Milli Parkı görülmeye değer yerlerdendir. Özdere’de halkın önemli gelir kaynağı turizmdir. Bunun yanı sıra tarım(mandalina), hayvancılık, balıkçılık ise diğer önemli ilgi alanlarıdır. İnce kabuğuyla bilinen, çekirdeksiz ve mis kokulu dünyanın en iyi SATSUMA mandalinası buradan çıkar.

Tarihi ören yerlerine yakın olması kadar, Adnan Menderes Havalimanı, Kuşadası ve Çeşme Deniz Limanları’na yakınlığı ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken beldeler arasında yer alır. Masmavi denizi, eşsiz sahili, yemyeşil ormanları ve havası ile keşfedilmeyi bekleyen muazzam bir yerdir.

Günümüzde 100’e yakın tesise ulaşan Özdere, turistik bölgeler arasında varlığını ortaya koymuş ve gözde mekanlar arasına girmeyi başarmıştır. Adeta bir tabiat harikası olan yöre, yeşil ve mavinin buluştuğu bir cennettir. Bu huzurlu ve sakin beldede güneşin batışını izlemek de ayrı bir keyiftir. Denizine vurulup ormanlarında huzur bulacağınız, tertemiz koylarında, berrak suyunda denizin tadını çıkaracağınız Özdere’de doyumsuz bir tatil geçirebilirsiniz. Avcılığın popüler olduğu Özdere’de su altı veya kara avcılığı hangisini isterseniz bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Özdere’de denize girip piknik yapacağınız pek çok koy ve sahil bulunmaktadır. Bu alanlar arasında öne çıkanlar; Ahmetbeyli Koyu ve Plajları, Zindancık Koyu ve Plajları, Koru Koyu ve Plajları, Göl Yatağı Koyu ve Plajları, Kuyubükü Koyu ve Plajları, Çukuraltı Plajları, Kalemlik Orman İçi Dinlenme Alanı ve Plajları, 14 Evler Plajları, Göktur Plajları, Göl Yatağı, Yıldırım çadırlı kamping ve piknik alanıdır.

Özdere’de kırsal kesimde ve eski köyde yaşayan kadınlar geleneksel giysileriyle dikkat çekerler. Şalvar, kazak ve örtü vazgeçilmez giysileridir. Düğün ve bayramlarda giyilen şalvarların en büyük özellikleri; yanlarından dikişli, paçaları fırfırlı ve beli lastikli olmalarıdır. Uçkurlu, toplanarak büzülen şalvarlar da görülür. Daha çok desenli, ipekli ve dökük kumaşlar tercih edilir. Başörtüsünde ise genelde iğne oyası, tel kırma kullanılır. Yazın dökümlü kumaşlardan seçilen, kısa ve uzun kollu bluzler, robaları büzgülerle süslenmiş giysiler giyilir.

Özdere kendine özgü lezzetleriyle de öne çıkar. Tavuklu börek, topalak, keşkek ve kulaklı çorba yöresel yemekleri arasındadır. Tavuklu börek, iki yufka arasına tavuklu pilav konulup, üzeri tavuk suyu ve terayağı ile kızdırılıp pişirilen değişik bir lezzettir. Kare veya baklava şeklinde kesilip pişirilir. Et ve buğdayla yapılan keşkek de lezzetli bir yemektir.

Özdere’yi doya doya gezmek için İzmir’e gitmeden önce araç kiralama firmalarından kendinize en uygun aracı kiralamanızı tavsiye ederiz. Avis’in oto kiralama kampanyaları ile uygun fiyata araç kiralayabilirsiniz.

Not: Bu yazı Avis tarafından hazırlanmıştır.
Yazar

2 Yorum Var

  1. Merhaba güzel paylaşımınız için teşekkürler.Bizde bayramda ürkmezde olacağız özdereye yakın sanırım değil mi? Belki gideriz oralara da .Ürkmez hakkında paylaşacaklarınız varsa pek makbule geçer sevgiler…

    • Ürkmez'de benim çocukluk/ ilk gençliğim geçti diyebilirim 🙂 Yıllardır gitmedim, son halini bilmiyorum; ama yazlığımız vardı ve İzmir'den ulaşımı çok kolay olduğundan kışın dahi her haftasonu giderdik. Denizi, kumu çok güzeldi. Umarım hala öyledir. Çok da güvenliydi, biz ailemiz yanımızda olmadan gündüzleri plajda, akşamları kamplarda (Milli Eğitim Kampı, 9 Eylül Ünv. kampı vardı hala duruyor mu bilmem?) dolaşırdık arkadaşlarımızla.
      Son halinin yorumlarını sizden beklerim tatil sonrası 🙂
      İyi tatiller, Deniz…

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.