İzmir’in İncisi: Özdere

İzmir’in birbirinden güzel ilçelerinden biri olan Özdere, iklimi ve doğa güzellikleri ile büyüleyen Ege’nin şirin bir kıyı beldesidir. 55 km.lik alan üzerine kurulu bölge, kışın 15.000, yazın 100.000’den fazla nüfusa sahiptir. 40 km.lik sahil şeridi ile Ege’nin masmavi deniziyle kucaklaşan Özdere, küçük büyük pek çok otel, motel ve pansiyona ev sahipliği yapmaktadır.


Büyüleyici güzelliği ile kamping ve günü birlik gezilerinizde tercih edebileceğiniz Kalemlik Milli Parkı görülmeye değer yerlerdendir. Özdere’de halkın önemli gelir kaynağı turizmdir. Bunun yanı sıra tarım(mandalina), hayvancılık, balıkçılık ise diğer önemli ilgi alanlarıdır. İnce kabuğuyla bilinen, çekirdeksiz ve mis kokulu dünyanın en iyi SATSUMA mandalinası buradan çıkar.

Tarihi ören yerlerine yakın olması kadar, Adnan Menderes Havalimanı, Kuşadası ve Çeşme Deniz Limanları'na yakınlığı ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken beldeler arasında yer alır. Masmavi denizi, eşsiz sahili, yemyeşil ormanları ve havası ile keşfedilmeyi bekleyen muazzam bir yerdir.

Günümüzde 100’e yakın tesise ulaşan Özdere, turistik bölgeler arasında varlığını ortaya koymuş ve gözde mekanlar arasına girmeyi başarmıştır. Adeta bir tabiat harikası olan yöre, yeşil ve mavinin buluştuğu bir cennettir. Bu huzurlu ve sakin beldede güneşin batışını izlemek de ayrı bir keyiftir. Denizine vurulup ormanlarında huzur bulacağınız, tertemiz koylarında, berrak suyunda denizin tadını çıkaracağınız Özdere’de doyumsuz bir tatil geçirebilirsiniz. Avcılığın popüler olduğu Özdere'de su altı veya kara avcılığı hangisini isterseniz bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Özdere’de denize girip piknik yapacağınız pek çok koy ve sahil bulunmaktadır. Bu alanlar arasında öne çıkanlar; Ahmetbeyli Koyu ve Plajları, Zindancık Koyu ve Plajları, Koru Koyu ve Plajları, Göl Yatağı Koyu ve Plajları, Kuyubükü Koyu ve Plajları, Çukuraltı Plajları, Kalemlik Orman İçi Dinlenme Alanı ve Plajları, 14 Evler Plajları, Göktur Plajları, Göl Yatağı, Yıldırım çadırlı kamping ve piknik alanıdır.

Özdere’de kırsal kesimde ve eski köyde yaşayan kadınlar geleneksel giysileriyle dikkat çekerler. Şalvar, kazak ve örtü vazgeçilmez giysileridir. Düğün ve bayramlarda giyilen şalvarların en büyük özellikleri; yanlarından dikişli, paçaları fırfırlı ve beli lastikli olmalarıdır. Uçkurlu, toplanarak büzülen şalvarlar da görülür. Daha çok desenli, ipekli ve dökük kumaşlar tercih edilir. Başörtüsünde ise genelde iğne oyası, tel kırma kullanılır. Yazın dökümlü kumaşlardan seçilen, kısa ve uzun kollu bluzler, robaları büzgülerle süslenmiş giysiler giyilir.

Özdere kendine özgü lezzetleriyle de öne çıkar. Tavuklu börek, topalak, keşkek ve kulaklı çorba yöresel yemekleri arasındadır. Tavuklu börek, iki yufka arasına tavuklu pilav konulup, üzeri tavuk suyu ve terayağı ile kızdırılıp pişirilen değişik bir lezzettir. Kare veya baklava şeklinde kesilip pişirilir. Et ve buğdayla yapılan keşkek de lezzetli bir yemektir.

Özdere’yi doya doya gezmek için İzmir’e gitmeden önce araç kiralama firmalarından kendinize en uygun aracı kiralamanızı tavsiye ederiz. Avis’in oto kiralama kampanyaları ile uygun fiyata araç kiralayabilirsiniz.

Not: Bu yazı Avis tarafından hazırlanmıştır.

2 yorum :

 1. Merhaba güzel paylaşımınız için teşekkürler.Bizde bayramda ürkmezde olacağız özdereye yakın sanırım değil mi? Belki gideriz oralara da .Ürkmez hakkında paylaşacaklarınız varsa pek makbule geçer sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ürkmez'de benim çocukluk/ ilk gençliğim geçti diyebilirim :) Yıllardır gitmedim, son halini bilmiyorum; ama yazlığımız vardı ve İzmir'den ulaşımı çok kolay olduğundan kışın dahi her haftasonu giderdik. Denizi, kumu çok güzeldi. Umarım hala öyledir. Çok da güvenliydi, biz ailemiz yanımızda olmadan gündüzleri plajda, akşamları kamplarda (Milli Eğitim Kampı, 9 Eylül Ünv. kampı vardı hala duruyor mu bilmem?) dolaşırdık arkadaşlarımızla.
   Son halinin yorumlarını sizden beklerim tatil sonrası :)
   İyi tatiller, Deniz...

   Sil

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih