Isparta Valiliği, şehirlerarası otobüs terminali, havaalanı ve acentelerin 18 yaş altına bilet satışını yasaklamış…

Zaytung haberi değil, inanın… Genelgede yayınlanan:

“18 yaşından küçüklerin yanlarında velisi veya kanuni temsilcisi bulunmadan yalnız başına bilet istemeleri halinde velisi veya kanuni temsilcisi ile iletişime geçilerek çocuğun seyahatinden bilgisinin olup olmadığı teyit edilecek. Bu durum ancak tutanağa bağlandıktan sonra bilet satışı yapılabilecek.

Çocuk öğrenci olduğunu söylüyor ve bunu öğrenci belgesiyle ispat ediyorsa ailesi ile irtibata geçmeye gerek kalmayacak. Ancak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde kaldığı değerlendirilen çocuklar için kurumu ile irtibat sağlanacak. 18 yaşındaki küçüklerin yanında velisi ya da kanuni temsilcisinin haberi olmadan bilet istemeleri halinde bu durum hemen kolluk kuvvetlerine bildirilecek.

İnternet üzerinden bilet satışlarında, acente görevlisi bileti alan kişinin kimlik kontrolünü yapacak. 18 yaşından küçük olduğunun tespit edilmesi halinde yine velisi veya kanuni temsilcisi ile irtibata geçecek. Bu hükümleri yerine getirmeyenler hakkında Kabahatler Kanunu kapsamında idari para cezaları uygulanacak.”


Bana kalırsa; bu sayede kaçırılan çocuk sayısı azalabilir. Uygulamanın diğer illerde de duyurulması ve kabul edilmesi eminim her ailenin isteğidir. Seyahat özgürlüğü açısından bir kısıtlama gibi görünse de 18 yaş altı çocuklarımızın güvenliği açısından önemli. Ha ben 18 yaşıma dek yalnız seyahat etmedim mi? Elbette ettim. 17 yaşında üniversite için İzmir’den İstanbul’a taşındım, yurtlarda kaldım ve her fırsatta otobüse atlayıp ailemi ziyaret ettim. Ailemin çoğu gezimden haberi vardı elbette. Bazen onlara söylemeden çat-kapı zili çalıp sürpriz yaptığım zamanlar hariç 🙂
Kaynak: http://birgun.net/news/view/18-yasindan-kucuklere-bilet-yasak/1647
Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.