Bebekle hem Amerika’da hem Türkiye’de direksiyona geçmiş bir anne olarak aradaki büyük farkı üzülerek deneyimledim. Ülkemizde ne yazık ki kadın olarak trafikte yer almak çok zor. Bir de anne olup arabamızda çocuğumuzu taşırken bir takım tacizlere, sıkıntılara maruz kalmak işimizi daha da zorlaştırıyor. Ben de elimi taşın altına sokmak, bugünden bir şeyleri düzeltmek üzere adımlar atmak istedim. Herkesin desteğini alarak bugün bu konuda tohumlar atalım istiyorum.


“Anne Direksiyonda” projesinin amacı çocuğuyla birlikte arabasına binip direksiyona geçen annenin araba içinde yaşadıklarını anlatabilmek, gösterebilmek, diğer sürücülerin araba kullanan annelere karşı trafikte daha saygılı olmalarını sağlamak.

Neden kadın sürücü değil, ANNE sürücü? Ülkemizde ne yazık ki kadın hak ettiği değeri hala göremiyor. Trafikte de bunun “acemi şoför, kadın şoför değil mi işte ne olacak” şeklinde yansıması oluyor. Oysaki anne her zaman saygı görüyor toplumumuzda. Şimdi “anne sürücü” ile başlayan çalışmamız ileride tüm “kadın sürücüler” üzerinde etkisini gösterecektir.

Tüm diğer sürücülerin anne sürücülere karşı empati yapabilmesi için arabanın içinde yaşananları görmeleri etkili olacaktır. İşte bu yüzden video çalışmaları yapılacak. Hatta kamu spotu hazırlanacak. Araç stickerları dahil tüm iletişim mecraları kullanılacak.

İletişim çalışmalarında, verilecek mesajlarda özellikle iki nokta çok önemli:

  • Anne kadın haliyle resmedilecek, erkeksileştirilmeyecek.
  • Anne sürücünün acemi şoför olarak algılanmasına izin verilmeyecek. Acizlik durumu yaratılmayacak. 

Projenin basamakları:

  • Anneler için: Anne sürücüler için eğitimler, çocukla araba kullanırken dikkat etmeleri gereken noktalar, direksiyondayken işlerine yarayacak pratik öneriler
  • Diğer sürücüler için: Anne sürücünün seyir halindeyken arabada yaşadığı muhtemel durumlara diğer sürücülerin dikkatinin çekilmesi
  • Herkes için: Ön koltukta çocuk oturtulmaması, oto koltuğu kullanılması

Projenin sosyal medya ile başlayıp tüm iletişim mecralarında duyurulması, tüm Türkiye’ye yayılması planlanmaktadır. Sponsorlar ile de büyüyecek olan projedeki uzun vadeli nihai hedef şudur: Kızlarımız, çocuklarımız trafiğe çıkıp araç kullanma yaşına geldiklerinde daha güvende olsunlar, hak ettikleri saygıyı görsünler. Biz bugünden tohumlarını ekelim.

#annedireksiyonda bir ailemizle.tv projesidir.

Bir anne tarafından hazırlanan Türkiye’nin ilk aile ekranı ailemizle.tv, çocuk sahibi olma kararını verdikleri andan itibaren ebeveynlerin yanlarında olmak amacıyla doğru kişilerden en doğru bilgileri samimi sohbetlerle ailelere aktarıyor. Üç çocuk annesi Berna Kasapoğlu Serdarlı’nın annelik ve televizyonculuk deneyimini birleştirip ortaya çıkardığı ailemizle.tv’nin sloganı “Hayat Ailemizle Güzel”.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.