“Bana herşey tatili hatırlatıyor” isimli mevsimde bulunuyoruz. Bir yandan havalar biraz daha ısınsın da tatile çıkalım derken, diğer yandan burnumuza tatil kokuları geliyor.

En güçlüsü, güneş kremi. Yabancı turistler yaz-kış demeden İstanbul’u güneşli zamanlarda gezerken sürerler o mis kokulu kremleri. O koku vapurdan, otobüsten alır beni plaja götürür, içim geçer resmen.

Disneyland Paris, yeni oyuncağı Ratatouille Macerası’nı Temmuz ayında ziyaretçileriyle tanıştıracak. Kokulara has bir oyun olacağı için çeşitli uzmanların görüşleri alınmış. 5 duyumuz içinde en duygusal olanı koku alma duyusu diyor profesörler. Eskiden belleğimize yerleşmiş bir koku, bize insanları, bazı yerleri, unuttuğumuz birçok şeyi çağrıştırırmış. Bu oyuncağı iyice merak ettim açıkçası.

Taze biçilmiş çim kokusu bahçeleri ve spor alanlarını, patlamış mısır kokusu sinemayı hatırlatmaz mı? Elma şekeri, pamuk helva kokusu bana çocukluğumda her yaz gittiğim İzmir Fuarı’nı anımsatır hala. Tavada kızarmış balık kokusu annemi – ondan daha iyi balık yapanı görmedim -, kaynamış mısır ve kızartma kokusu yazı çağrıştırır.

Elbette koku hassasiyeti konusunda yine bir cinsiyet ayrımcılığı göze çarpıyor. Araştırmalara göre, kadınların kokuya duyarlılığı erkeklerden %20 daha fazla. Yani kadınlar bir kokuyu duyduklarında muhtemelen unutmuyorlar ve yıllar sonra dahi o ana geri gidebiliyorlar.

Size çocukluğunuzu veya yazı anımsatan koku hangisi?

Kaynak ve resimler: http://www.dailymail.co.uk/travel/article-2627010/Smells-sun-cream-candyfloss-fish-chips-old-holidays.html

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.