En eğlenceli ve doyurucu yıl dönümlerinden biri daha geliyor, yarın yani 4 Mart Salı günü Pancake (Krep) Günü.

Siz hiç krep çeviren milletvekili görmüş müydünüz? İşte kendisi!

Ay takvimine göre, Paskalya bayramından 47 gün öncesi her sene krepler yapılarak kutlanıyor. Ellerindeki krep tavalarıyla birçok insan, milletvekilleri dahil, pancake yarışlarında varış çizgisine koşturacak ya da yürüyecek diyebiliz.

Better Bankside Pancake Day Race, geleneksel yarışmada krepler havada uçuşmalı; ama varış çizgisinde en az 3 krep de tavada olmalı. Hastane yararına düzenlenen bu yarış Borough Market’te. Müzik ve yarışmaların yanısıra çeşit çeşit krepler satan büfeler de olacak. Salı günü ne yapıp ne etmeli Alaz’la oraya gitmeli…

Aynı yarışma, Greenwich Market’te ve Brick Lane’de de düzenleniyor. 3-4 Mart’ta Oxford Street John Lewis mağazasının Tefal bölümünde de gurme krepler hazırlanacakmış.

En enteresanı da, Parlemento’nun krep yarışı olmalı. Lord, milletvekili ve basın olarak 3 takım Millbank’te özürlü ve yaşlı insanlar için çalışan bir dernek için yarışacak. Sabah 10’da başlıyor.

Aynı takımda çalıştığım Fransız iş arkadaşım 40-50 krep yapar getirirdi işyerine. Ben 3-5 taneyi zor yaparken, doğal yetenek! Yarışları kaçırsanız da o günü güzel bir yerde krep yiyerek kutlayabilirsiniz. Akşam yemeğinde krep yemek için bahane hazır yani çocuklar da bu fikre bayılacaktır eminim 🙂

Londra’da en iyi krepçiler adı altında uzun bir liste var. İstanbul ve diğer şehirlerde krepçi bulamadım. Siz biliyorsanız lütfen yorumlara ekleyin, öğrenelim.

Dışarıda yemek yerine evde de hazırlabiliriz krepleri elbette. En kolay, en muhteşem ve başarının garantilendiği krep tarifi (Time-Out diyor, ben değil) şu malzemelerden oluşuyor:
Un, yumurta, tuz, süt ve tereyağı
Pancake tarifi de bu linkte.
Afiyet olsun!

Fotoğraflar: Time Out London

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.