Very Hungary Caterpillar – Aç Tırtıl

Türkiye’de 23 Nisan’da kutlanan Dünya Kitap Günü, İngiltere ve İrlanda’da 4 Mart’ta kutlanıyormuş. Alaz’ın kreşinden gelen mail ile farkına vardım. Çocukların, okula sevdikleri kitabın temasına uygun giyinerek gelmeleri tavsiye edilmişti mailde. Garipsedim.

Google’a başvurunca gördüm ki, Kraliyet ülkelerinde kitap günü, kostüm günü olarak algılanıyor ve veliler çocuklarına kostüm hazırlamak için epey bir çaba sarfediyor. Kısacası çocuğunu normal kıyafetle okula gönderirsen sorumsuz anneliği kabullenmişsin demek! Çocuklar sevdikleri kitap kahramanını seçip onun kılığında okula gidiyorlar ve o seçtikleri kitaplar okulda okunuyor.

Küçük Baykuş

The Guardian gazetesinde gördüm ki Gandalf kostümü en popülerler içinde yeralıyor. Alaz’ın henüz Galdalf yaşı gelmedi, olsa olsa Gruffalo olur, gerçi onu okumayı çok sevse de kılığına girmekten korkar eminim.

Twilight kahramanları da diğer popüler kostümlerin başında geliyor. Çocukluk filmimiz, Pippi Uzun Çoraplı Kız ilkokul kız öğrencileri arasında epey popüler. Erkeklerse Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi karakterlerini seçiyorlar. Matilda, her kız çocuğunun elbise dolabındakilerle canlandırılabildiğinden unutkan anneler için pratik bir çözüm. Drakula ve Harry Potter da aynı şekilde.

Nasreddin Hoca Amerika’da

Eskiden sadece kitap okunarak kutlanılan Dünya Kitap Günü, şimdilerde daha eğlenceli bir hal almış çocuklar için.

İşin enteresanı, kostüm fikirleri için resimlere bakarken Nasreddin Hoca ile karşılaşmak oldu. Sizinle paylaşmamak olmazdı.

Kaynak: http://www.theguardian.com/childrens-books-site/2014/feb/25/what-should-i-wear-on-world-book-day
Fotoğraflar, Flickr

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.