Bu aylar yaz tatili planlamanın revaçta olduğu zamanlar. Erken rezervasyon indirimleri, ekonomik uçak biletleri derken ailecek geçirilecek bir tatil için en çok üzerinde düşünülen şey doğru tatili seçip seçmediğimiz oluyor.

Birazdan yazacağım maddelere gözatıp aileniz için en iyi tatile karar verebilirsiniz…

  • Seyahat süresi tatilin kalitesini etkiler
Çocukların yaşını gözönüne alıp ne kadar süren bir yolcuğu kaldırabilirsiniz, düşünün. Arabada kaç saat oturabilirler? Çocuklarla daha önce havaalanında bulundunuz mu? Yaz dönemi ve haftasonu trafiğini gözönüne almayı unutmayın. Roma’dan Venedik’e gitmemiz uzun sürebilir diye Floransa’da 2 gece konaklamaya karar verdik. Bu şekilde uzun yolculukları ikiye, üçe bölme ihtimaliniz varsa değerlendirin.
  • Tatildeyken hergün yapmak istedikleriniz neler?
Tatil boyunda plajda uzanmak, hergün bir aktiviten diğerine koşmak, yoksa ikisi de mi? Küçük çocuklar deniz veya havuz kenarında sıkılmadan günler geçirebilir; ama ergen yaştakiler için aynısı sözkonusu değil. Kalacağınız yerde çocuk veya gençlik klübü olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

  • Havalar nasıl olursa olsun mu?
Herkes tatilde güneşin parlamasını ister elbet; ama küçük çocuklar için aşırı sıcakların iyi olduğunu söylemem. Tatile çıkacağınız mevsimde hava çok sıcak olacaksa, güneş kremini ve uygun kıyafeti hazırlayın. Hatta gölgede kalın ve serinlemek için su kenarlarını tercih edin. Bez kullanan bebeklere pişik için önlemler almak uygun olur.
  • Bebek / çocuk bakımı olsun mu?
Bazılarımız çocuğu olan arkadaşlarla, aile büyükleriyle tatil yaparak çocuk bakımı yükünü biraz da olsa hafifletmek isteriz. Otelde kreş veya bakıcı imkanı varsa, çocuk klübü bulunuyorsa birkaç saat de olsa çocuktan ayrı kalmak tatil için gerekiyorsa, araştırmalarınızı önceden yapın. Bazı kreşlerin yaş sınırı oluyor, kalacağınız otelin imkanlarını önceden sorun.
Fransa, Nice plajı
  • Kalacak yer nasıl olsun?
Oteller, yemek hazırlama ve temizlik gibi büyük yükün omuzlarımızdan kalktığı yerler. Dezavantajı, yemek saatlerinin belirlenen zamanlarda olması. Eğer anne yemeği dışında yemek yemeyen çocuklarınız varsa, mutfağı olan bir yerde kalmanız en güzeli.
Oda genişliği ne kadar olsun? Bazı aileler ekonomi yapmak açısından küçük bir otel odasına sığmakta sakınca görmüyor. Kimi aileler birbirine bağlantılı aile odalarını tercih ediyor. Apart veya villa tarzı kiralık evler genişlik ve rahatlık arayanlar için birebir. Çadırda kalmak da outdoor sevenler için bir opsiyon.
Açılıp kapanan bir yatakta bir hafta rahat edebilir misiniz? Balkonu tercih ederseniz, küçük çocuklarınızı her daim gözönünde tutabilir misiniz? Bahçeli, giriş katları belki de en uygun olan. Aklınızda bulunsun.
  • Yanınızda neler bulundurmanız gerekiyor?
Bazı tatil köyleri bebekler ve çocuklar için gerekli eşyaları bulundurur, evden taşımak durumunda kalmazsınız; bebek yatağı, mama sandalyesi, bebek arabası ve hatta lazımlık ve tuvalet adaptörleri. Gitmeden önce sormanızda fayda var.
  • En önemlisi bu tatile ne kadar harcama yapmak istiyorsunuz?
Önceden ayarlanırsa, uçak biletleri diğer opsiyonlara göre daha ucuza gelebilir. Herşey dahil oteller taksit seçeneği ve erken rezervasyon indirimi ile bütçenize uygun olabilir. Pansiyonda kalmak ve her öğünü dışarda yemek, çocuklar olunca öğünler de atlanmıyor, her zaman ekonomik olamayabilir. Araba kiralama, araç koltuğu kiralama, benzin ve havaalanı transferleri de tatilin bütçesinde, unutmayın.
2 yaş altı için uçak bileti satın almanıza gerek yok; ama bazı ekonomik havayolları bagaj için ektra ücret isteyebilir. Öte yandan kacağınız yerin konforu, yolculuk konforundan önce gelmeli bana göre.
Bozcaada
  • Mevkii
Etrafı gezip görecekseniz nasıl bir ulaşım ağı olduğunu araştırın. Araba mı kiralamalı? Toplu taşıma var mı? Her zaman evde birşey unutulur, yakında bir eczane veya market bulunuyor mu? 
  • Önerilere ve yorumlara kulak verin
Varsa online yorumları okuyun. Çocuklu arkadaşlarınıza danışın. Diğer ailelerin yorumlarını okumak, dinlemek karar vermenizi kolaylaştıracaktır. En çok yorum bırakılan yazılarımdan biri, Antalya’da Çocuk Dostu Otel altındaki yorumlar hepimiz için faydalı.

İlk fotoğraf: Flickr-Mohamed Sahnoun
Kaynak: http://www.childfriendly.co.uk/news/family-holidays/9-tips-for-choosing-a-family-holiday/

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.