İngiltere’de Which? diye bir internet sitesi var. Herhangi birşey hakkında birçok yorum bulunuyor ve birşey satın alırken mutlaka yorumlara bakma ihtiyacı duyuyorsunuz.

Muhtemel Japonya seyahatimiz için Skyscanner’dan bilet araştırırken, karşıma birçok havayolu firması çıktı. Hangisi iyi hangisi neden kötü karar vermeden önce bu sitenin yorumlarına baktım. 2014 seyahatleriniz için hangi havayolu en iyi hangisi en kötü siz de bilmek isterseniz okumaya devam edin…

Denizaşırı uzun yolculuklar için Air New Zealand 12000 yolcu tarafından en iyi havayolu şirketi seçilmiş. Onu koltuk genişliği, uçağa alınış hızı ve en çok bagaj hakkı ile Singapore Airlines takip etmekte. Üçüncü seçilense hiç şaşırmadığım Emirates.

Emirates ile Dubai aktarmalı Avustralya’ya gitmiştik. Uçağa bindiğim andan itibaren inene dek ağzım açık kalmıştı. Herşey çok güzeldi, hostesler çok kibardı ve ikramların ardı arkası kesilmiyordu. Üstelik Dubai’de bir gece havaalanı otelinde konakladık. Pek uyumaya fırsatımız olmamıştı; ama bacaklarımızı duvara dayayıp sırt üstü yatmak 24 saat süren yolculuk için pek bir lüks gelmişti. Hatta dönüşte Dubai’yi birkaç saat gezme imkanımız olmuştu.

Diğer iyi havayolu şirketleri Thai, Qatar, Etihad Airlines, Cathay Pacific, Malaysia Airlines ardından Virgin Atlantic ve %65 oy ile British Airways gelmekte. San Francisco’ya uçuşlarımız British Airways ile oldu hep ve bir sorun yaşamadık. Gerçi ikram açısından pek memnun da kalmadık.

En kötü uzun yol uçak firması ise Iberia. Denemedim.

Gelelim kısa uçuşlara… Kısa dediysem Avrupa içini kastediyorum. Birincilik ödülü, sadece 9 adet uçağı bulunan ve İngiltere içinde uçuş yapan hiç duymadığım bir şirkete, Aurigny Air‘e gitmiş.

Swiss International Airlines, zirveden ikinciliğe düşmüş. Cenevre’ye uçuşlarımızda kullandığımız bir havayolu şirketidir, Alaz’a oyuncak uçak hediye etmişlerdi bir keresinde. Bunların ardından Norwegian ve Turkish Airlines geliyor. THY, yemek ve içeçek kategorisinde 5 yıldız almış. Hakkını vermişler yani. Son yolculuğumuzda lokum, fındık gibi ekstra ikramlarla bazen yemek için THY’yi seçiyormuşum gibi oluyor. Çünkü genelde hep rötar yapıyor.

Ve kısa yolculuklar için en kötü havayolu şirketi, bu yaz Türkiye’ye de uçmaya başlayacak olan Ryanair. Rötarları nedeniyle en düşük oy almış. Şimdiye dek kullanmadım; ama kimden duyduysam hep şikayet duydum. Rakibi ise, tatil aylarında Türkiye’nin batıdaki ve güneydeki havaalanlarına uçan EasyJet %60 oy almış. Koltukları, anonsları oldukça rahatsız edicidir; ama dakiktir, hatta geciken yolcuyu beklemez.

Pegasus, AtlasJet, BoraJet, Onur Air, Sun Express, AnadoluJet ve diğer Türk firmaları ne alemde acaba?

Yazar

4 Yorum Var

 1. Pegasus rötar sıkıntısı olmayan ama koltuk araları dolayısıyla oldukça rahatsız, huzursuz uçuş gerçekleştiren bir havayolu şirketi. İkramlarının tamamı (su dahil) ücretli ve çok pahallı. Bilgilendirme ekranlarında non-stop reklam geçiyor. Uçağın içi uçuş sırasında çok soğuk yapılıyor. Ben de bunun, birçok kişi gibi, battaniye satmak için yapılan bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Fiyat avantajı nedeniyle yoğun olarak tercih ediliyor (ediyordum). Fakat bu yıl ki ücret politikalarıyla da bence müşteri kaybedecekler. Gidiş ücretleri yine "uygun" aralıkta iken, dönüş fiyatları neredeyse THY kadar. Onur Air'in de Pegasus'tan farkı yok.

  Atlas Jet'i birçok kez sadece yurtiçinde kullandım ve gayet memnun kaldım.

  • Yorumunuz için çok teşekkürler. Son zamanlara Pegasus ile ilgili çok şikayet duydum. Biz de onu kullanıyoruz arada bir; soğuk ve koltuk araları hariç memnun kaldım. Malesef yiyecek/içeçek satan tüm havayolu şirketleri fiyatları uçakta arttırıyorlar.

   Onur Air ve AtlasJet havayollarını son yıllarda hiç kullanmadım. Rekabet kaliteyi arttırır derler, umarım öyle olur.

 2. Merhaba, ben daha önce RyanAir'le Paris-Barcelona arası uçmuştum. En çok şaşırdığım şey, kabin ekibinin herkesle arkadaş gibi oluşuydu. Her şey oldukça gayrı ciddiydi, bu hoşuma gitti aslında. Ama herhangi bir ikram yok, yani size verdikleri menüde yiyecek içecek çok pahalı. Bagaj ücretleri çok pahalı, ben sırt çantamı yanıma almıştım, onun da boyutuna çok dikkat ediyorlar, büyükse alamıyorsunuz. Rötar yoktu ben binerken, ama seçtiği havaalandan şehir merkezlerine en az 1 saat sürüyor ulaşım. Ben yine de çok ucuz olan bilet fiyatı yüzünden şikayetçi olmamıştım. Tabii bebek ya da çocukla sanırım mümkün değil kullanmam.

  • Yorumunuz için teşekkürler. Haklısınız, yalnızken iyi olabilir; ama ailecek valizlerle uzak bir yere yolculuk yapıyorsanız ben de Ryan Air'i önermem.

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.