Seyahat etmek ufkumuzu genişletmekse, ancak dörtte birimiz tatile çıktığımızda bunu avantaj olarak kullanıp etrafı inceliyoruz.

Tatilcilerin çeyreği, kaldıkları otelden en fazla 5-6 kilometre uzaklaşıyor. Budget araç kiralama şirketinin araştırmasına göre üçte bir oranında tatilci, kaldıkları otelde ve plajda vakit geçiriyor. Yemek ve eğlenmek için de oteli veya yürüme mesafesindeki lokal restoranları, kafeleri, barları tercih ediyor. Araştırmaya katılanların %70’i kaldıkları ülkeyi veya şehri daha çok gezmek istediklerini; ama parasal açıdan veya güvensizlikten ötürü kendi başlarına otelden uzaklaşamadıklarını belirtmiş.

Tatilcilerin üçte biri, herşey dahil olan bir otelde konakladığından dışarıda başka yerleri gezerek ekstra para harcamak istemediklerini söylerken, diğer bir üçte birlik kısım ise kaybolmaktan korktuklarını belirtmiş, özellikle de yurtdışına giden kısım. Dil bilmemek en büyük kaygıların başında geliyor. Dolayısıyla yurtdışına çıkanların dörtte biri, arabayla gezmekten çekiniyor; çünkü kayboldukları takdirde iletişim sorunu çekeceklerine inanıyor. Beşte birlik kısmın da etrafı gezmemelerinin nedeni nereye gideceklerini bilmemek. Önceden gerekli araştırmayı yapmadıklarından kaldıkları yer civarında nelerin görülmesi gerektiğini bilmiyorlar.

Öte yandan, daha da ilginç bir sonuç var. O da tatile gidenlerin onda birinin, eve dönüşte yakınlarına tatillerinin macera ve eğlence dolu olduğu, birçok kültürel aktivite yaptıkları hakkında yalan söylemeleri. Fotoğraf konusunu da Photoshop ile hallediyorlardır heralde!

Otelden ayrılıp etrafı gezebilenlerin yarısı ise, daha maceralı bir tatil geçirdiklerini belirtmiş. Zaten beklenen de bu olsa gerek…

Siz hangi gruba dahilsiniz?

Resim: http://www.flickr.com/photos/patrick_q/

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.