Geçen hafta yazmıştım. Senede uzun, tek bir seyahat mi tercih edersiniz ya da birkaç kısa seyahat mi diye. Hatırladın mı?

Eğer senede tek bir seyahat yapma imkanın olsaydı nereye giderdin?

Benim listemde çok yer var; ama hayatımı değiştirecek, öte yandan korku ve endişe verecek, adrenalin dolu bir tatil için uzayı seçerdim heralde. ABTA, seyahat birliğinin yapıtığı araştırmada %30 da benim gibi uzaya yolculuk etmek istemiş. %20’lik ihtiyatlı grup ise, uzay yolculukları bir başlasın, birkaç gezi tamamlansın ondan sonra giderim ancak fezaya demiş.

2001 yılında uzaya yapılacak ilk turistik gezi için biletler satışa çıktığında sadece 7 turist bilet satın almış. Yani 20 milyon doları tatile harcamak isteyen o şanslı süper zenginlerden sadece birkaçı. O kadar param olsa tamamını uzaya gitmeye harcar mıydım bilemem doğrusu?

Zamanla ve Virgin Galactic sayesinde bilet ücretlerinin milyon doların 1/4’üne düşmesiyle (250 bin dolar) belki de turistik uzay gezilerinin başlamasına çok da fazla zaman kalmadı?

Mars’a, Ay’a ayak basıp yakından biz göremeyiz belki; ama çocuklarımız, torunlarımız görecek bu gidişle. Ne de olsa uçaklara da sadece jet sosyete biniyordu daha birkaç on sene öncesinde.

Çocuklarla Uzaya Gidilir mi? yazımda uzay yolculuklarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Resim: http://www.flickr.com/photos/peelandstick/973031939/

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.