Senede birkaç Türkiye ziyareti – 2 saat fark – en az bir Amerika seyahati – 10 saat fark – bir de üzerine yaz saati/kış saati uygulamalarıyla değil oğlumuzun, bizim bile düzenimiz şaşıyor çoğu zaman.

BBC’de okuduğum haberse, Japon bilim adamlarının araştırmalar sonucu vücut saatimizi ayarlayan beynin RESET düğmesini bulmuş olmaları. Bu jetlag kürünü ilk deneyen Alaz’ın babası olmak ister heralde…

Bu konuda geçen ay Sırtçantalılar Topluluğu için hazırladığım yazıyı burada sizinle de paylaşmak isterim.

“Sık sık seyahat eden biriyseniz, bu makale kesinlikle ilginizi çekecektir. Gerek uzun süreli kıtalararası uçuşlar, gerek varılan yerdeki saat farkı ile vücudumuz ve beynimiz jetlag denilen bir kavramla tanışıyor. Jetlag sendromu, uzun uçak yolculuğu sonrasında hissedilen yorgunluk ve sersemlik olarak tanımlanmakta.

Genelde ilaçlar ve alınan bazı önlemler ile jetlag sendromunun etkileri azaltılmakta; fakat kesinlikle giderilememektedir. Çünkü bilinenlere göre, vücudun her yeni bir saat dilimine alışması bir gün sürüyor. Türkiye – İngiltere arasındaki saat farkının, iki olduğu göz önüne alınırsa, Avrupa seyahatlerinde bile bir – iki günü sersemlik ve yorgunluk nedeniyle verimli geçiremiyoruz.

BBC’nin haberine göre, Japon bilim adamları bir dizi araştırmalar sonrasında vücut saatimizi ayarlayan beynimizin RESET düğmesini bulmuşlar. Bu jetlag kürünü ilk deneyenlerden olmak isteyen birçok Business Class yolcusu çıkacaktır eminim.”


Yazının ve haberin devamı için lütfen buraya tıklayın. Jetlag kürü, eminim uzaklara uçan ailelerin de ilgisini çekecek.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.