Alaz’la seyahat ederken tuvalet eğitimi nasıl oluyor diye soranlar oldu. Başımızdan geçenleri örnek verdim; ama işin uzmanının yazısını bulmuşken paylaşmadan edemedim. Hepimize faydası olacaktır.

4 yaşına gelmiş ve hala tuvalete oturmayı reddeden bir çocuğun var ya da bez istemiyorum artık don giyeceğim, abla/abi oldum ben diyen küçük bir çocuğun var. Son günlerde tuvalet eğitimi almaya başlamış, tuvalet eğitimi henüz tamamlanmış veya hala arada bir kaza oluyor ve şimdi de çocukla yolculuğa çıkman gerekiyor. Panik mi oldun? Yolculuğu veya tatili ertelesem mi acaba diye düşünüyorsun.

Brown Üniversitesi Çocuk Gelişim Uzmanı Richard Rende’ye göre, seyahatlerde, tuvaletle ilgili kazalar, altına kaçırmalar daha sık görülebilir; ama seyahat etmek tuvalet eğitimine sabotaj değildir, demiş. Çoğu aile tuvalet eğitimini her şeyin üzerinde tutar, eve kapanıp günlerce tuvalet eğitimi vermeye çalışır; aksi takdirde çocuğun hiç bir zaman tuvalet eğitimini tamamlayamayacağını düşünür. Halbuki bu doğru bir yaklaşım değildir, demiş. Bu uzmanı henüz tanımadan önce eve kapanarak tuvalet işini çözmeyeceğimi yazmıştım burada aylar önce. İşte Alaz da kanıtı…

Tuvalet eğitimi alan çocuğunla kolay bir yolculuk için de 10 öneride bulunmuş:

  1. Zorlamayın… Amerikan çocuk uzmanlığı akademisi çocukların 3 yaşını geçene dek bir yetişkin kadar tuvaleti iyi kullanamayacağını söylüyor. Şayet yolculuklarda anne/baba kendini daha iyi hissedecekse ve tabii çocuk da kabul ediyorsa bez veya kilot şeklindeki bezlerden (pull-ups) kullanmanın tuvalet eğitimine zararı yok.
  2. Tuvaletten ve seyahatten bahsedin… Dr. Rende der ki, çocuğa bu durumun özel bir durum olduğunu, uçakta/trende/arabada bez bağlanacağını; ama otele varınca tekrar abi/abla kilotlarını giyeceğini anlatın.
  3. Portatif tuvalet adaptörü veya lazımlık bulundurun… Araba yolculuklarında bagajda duran bir lazımlık ile mola yeri aramaya gerek kalmaz. Aynı şekilde portatif katlanabilir tuvaleti birçok restoranda, hatta uçakta kullanmak durumunda kaldık biz de.
  4. Temizlik ürünleri… Her yere dokunan çocukla umumi tuvaletleri kullanmak zorunda kalmak anne için zor. Bu temizlik stresini ortadan kaldırmak için yanınızda tuvalet kağıdı, dezenfektan mendil ve jel bulundurun.
  5. Ekstra giyecek bulundurun… Genelde ekstra bez ve iç çamaşırı taşımaya alışkınız; ama görünmez kazalar günü mahvetmesin. Ekstra 1-2 takım da giysi bulunsun çantada.
  6. Yüzme bezi… Tatilde havuza girme olayı sözkonusu ise, yüzme bezi giydirmek önerilmekte gene görünmez kazalara karşı. Gerçi Alaz’dan bildiğim kadarıyla, havuzdayken çişim geldi diye beni çıkarttığı oldu birkaç kez. Denizdeyse katiyyen yapmadı.
  7. Yıkanabilir bezler… Günümüzde bazı aileler kullan-at tarzı bez yerine doğayı korumak ve sürdürülebilirliği sağlamak için eskiden annelerimizin kullandığı kumaş, yıkanabilir bezler kullanmayı tercih ediyor. Söylenene göre onu kullanan çocuklarda tuvalet eğitimi daha erken ve kolay oluyor. Tabii bu durumda bavul hazırlarken bez yıkamak için uygun deterjanı unutmamak gerekiyor.
  8. İlk geziler kısa olsun… Bez kullanmayı bıraktığınız zaman dışarıya birkaç saatliğine çıkıp tanıdık ziyaretlerine gitmekte fayda var diyor uzman. Böylelikle yabancı bir yerde kaza yaşamaz ve mahçup olmazsınız. Uzun bir seyahat ve tatil öncesinde kısa haftasonu kaçamakları yapmak öneriliyor. Böyle kısa gezilerle çocuklar da bezsiz olarak dışarıda rahat hareket etmeyi öğrenirmiş.
  9. Hazırlıklı olun… Yeni bir ortamda çocuk don giymek istemeyip beze geri dönüş yapabilir. Bavulu gerekli olursa diye bezle doldurmak yerine, birkaç tane yanınıza alıp ihtiyaca göre gidilen yerden temin etmeye çalışın. Bu nedenle de otele veya kalacağınız tanıdığın evine yakınlarda bez alabileceğiniz yer var mı diye sorun. Tanıdığım birkaç anne, otel marketine bez için dünyanın parasını ödemek zorunda kalmıştı.
  10. Tuvaleti eğlenceye çevirin… Tatilde tuvalete otur – oturMAyacağım savaşları yapmak yerine eğlenceli oyunlar bulun diyor. Önerilerinden biri bazen bizde de işe yarayan önce ben tuvalete gideceğim, hayır önce ben yarışları. Diğeriyse, anı olsun diye girilen tuvaletlerin resimlerini çekmek. Tabii resim çekme işini tuvaleti başarıyla kullanan çocuk yapacak. Biz bir de pilot abi/garson abi/amca/teyze sen tuvalete çiş yaptın diye çok sevinecek diyorduk.
Bana göre en önemlisi dışarıda görünmez kazalar olabileceğini kabul etmek ve olduğunda da çocuklara kızmak yerine sakin olmak ve bunun normal olduğunu kabullenmek. Çabucak üzerini değiştirmek (söylenmeden, sessizce) ve yaptığınız işe/oyuna geri dönmek. Günün ilerleyen saatinde bu konuda konuşabilir, biraz daha dikkatli olmasını söyleyebilirsiniz. Haftalarca tuvalet kazası olmadığı oluyor; ama bir gün aniden gene altına kaçırabiliyor. Alaz ve benim başımızdan geçenler için bunlara gözatın:

Kaynak: Jennifer Margulis “Toddler: Real-Life Stories of Those Fickle, Irrational, Urgent Tiny People We Love” (Seal Press) kitabı yazarı.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.