Bebek araç koltuğu, yolculukta çocuklarımızın güvenliği için en önemli madde, tabii kontrollü bir şekilde ve kurallara uyarak arabayı kullandığımızı varsayıyorum. Grup 0+ seçerken haftaları bulmuştu araştırmamız. Üstelik İngiltere’de arabada araç koltuğun yoksa bebeğin hastaneden çıkartılmasına izin verilmiyor diye duymuştuk. Hamileliğin son dönemindeki strese bir de erken doğum olursa hemen araba koltuğu almamız gerek baskısı binmişti. Neyse araştırmalarımız sonucu, Maxi-Cosi Peeble aldık. Oğlumuz hastaneden çıkarken içinde kaybolsa da, günler aylar çabuk geçti 1 yaşına doğru 9 kiloya erişmese de boyu uzadı, değiştirdik.

Grup 1 oto koltuğu seçerken birkaç şey düşündük; öne mi baksın arkaya mı? Arkaya bakanların daha güvenli olduğu söylense de, kullanım açısından öne bakan koltuk bana daha avantajlı geldi. Artık bebek değildi, elinde yiyecek, su, oyuncak, kitap tutacaktı. Ben tek başıma arabayı kullanıyorken ona daha kolay müdahale edebilirdim.Diğer düşüncemiz bir arkadaşımızın tavsiye ettiği önünde bar olanlardı. Görünüşünün aksine kemerle bağlananlardan daha güvenli olduğu kanıtlanmış. Kaza anında çarpmaya karşı basıncın boyun ve kafa üzerindeki etkisinin az olduğu söyleniyor. Sıkıntılı Alaz’ı bir dakika o bar ardında tutamadık. Mountain Buggy bebek arabasının barını da hiç kullanamadık bu nedenle. Arabada hazır bulunan mevcut isofix sistemi de gene Maxi-Cosi mi seçsek dedirtiyordu.

Oto koltuğu seçerken mutlaka sorulması gereken bazı soruları bulduk;

  • Araçta isofix sistemi var mı? Önceden 0+ grubu için kullanılan araç koltuğunun isofix bazası Grup 1 için de kullanılabiliyor mu?
  • Seçilen araç koltuğunu emniyet kemeriyle sabitlemek kolay mı?
  • Geriye dönük de kullanılabiliyor mu? Bazısı yan da takılabiliyor; ama en güvenlisi geriye dönük ve öne dönük oto koltukları.
  • Koltuğun yatma pozisyonu var mı?
  • Bebeği içine koymak ve çıkarmak kolay mı?
  • Bebekler dışarıyı izleyebiliyor mu? Arabada uyumayı sevmeyen çocuklar için gözönüne alınması gereken en önemli nokta.
  • Güvenlik raporu var mı? İnternette araştırın.
  • Farklı mağazaların internet sitelerinde, hatta İngilizce sitelerde, yorumları okuyun.
  • Temizlemek kolay mı?
  • Arabaya sığıyor mu?
Mümkünse yeni araç koltuğunu satın almadan önce, bir mağazaya gidip, görevliden arabanıza takmasını istemek önemli. Çocuğu yerleştirin. Herkes mutlu mu? Bazı küçük arabalara bazı modeller büyük gelebilir. Bir zaman sonra boyu uzayacak çocuğa bacak yeri de kalmalı.Sonuçta hoşumuza gidenlerden biri Britax First Class oldu. Geriye dönük olan Grup 0+ bebek kısmını kullanamayacağımız ve bazı küçük arabaların arkasına sığmadığından elemek durumunda kaldık. Yeni bebeği olacaklara öneririm.Diğer beğendiğimiz Maxi-Cosi Axiss, 90 derece dönebiliyor. Oturtup kaldırırken kapıya döndürmek büyük kolaylık olurdu. Tek endişemiz isofix bazasını kullanamayacaktık. Tabii bir de fiyatı, çok pahalıydı.Sonunda Maxi-Cosi Pearl satın aldık. Hem FamilyFix isofix sistemini uzun süre daha kullanacaktık (Alaz 18 kiloyu ancak lise çağında bulacak gibi) hem de bildiğimiz ve memnun kaldığımız bir markaydı. Şimdi bir seneyi aşkındır kullanıyoruz ve çok memnunuz. Alaz da 1.5 saate dek uyuyor yatar pozisyonunda. Düşününce tek kötü yanı uçakta yanımıza alıp başka şehirlere götürememek. Isofix bazası olmadan çalışmıyor çünkü. Her ikisini de taşımak zor geliyor. Araç kiralarken araç koltuğu da kiralamak zorunda kalıyoruz yani.

Okuduğuma göre şimdi İngiltere’de kanun değişiyor ve bebeklerin 15 aya dek geriye dönük olarak araç koltuğunda oturmaları zorunlu hale getiriliyor. Kilosu ne olursa olsun…

Resim: http://www.flickr.com/photos/myoldpostcards/

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.