Bu sabah gene içimi acıtan bir haber okudum. Bodrum – İstanbul uçağında 12 yaşını doldurmamış bir kız çocuğu yanına oturan yetişkin demeye bin şahit isteyen erkek yolcu tarafından taciz edilmiş. Sözlü ve fiziksel olarak taciz olayını gören başka bir yolcu durumu hosteslere haber verince, o kişi uçaktan indirilmiş, tutanak tutulmuş, falan filan. Kısacası E.A. isimli o sapık yolcu şu an serbestçe dolaşıyor ve belki yanınızda oturuyor, belki aynı binadasınız?

Bir çocuk için korkunç bir olay. Yalnız başına kalmaktan mı korksun? Uçağa binmekten mi korksun? Erkeklerden mi korksun? Ömrü boyunca malesef unutamayacağı bir travma. Onu karşılamaya gelen annesi/babası için, yolcu eden dedesi/teyzesi/amcası için kısacası herkes için bir vicdan azabı. Umarım tek başına yola çıkmanın, uçağa binmenin üstesinden geldiği gibi, bu kötü olayından da üstesinden gelir.

Öte yandan 7. yaşını kutlamış, 11. yaşından gün almış 7-12 yaş arasındaki çocuklar yanlarında bir yetişkin olmadan yani ebeveyni bulunmadan uçakta yolculuk yapabilirler. Bunlar refakatsiz çocuk yolcu (İngilizcesi, unaccompanied minor) olarak tanımlanır. Refakatsiz yolculuk yapan çocuklara, uçağa gidene dek bir güvenlik görevlisi eşlik eder. Tek başına yolculuk yapan yardıma muhtaç yaşlılarda olduğu gibi.

Güvenlik kontrol, pasaport kontrol ve uçağa alınma işlemlerinde güvenlik görevlisi çocukla beraberdir. Uçağın kalkış saatinde çocuk, görevli tarafından kabin amirine teslim edilir. Ben çocukken, 8 yaşındaki kuzenimi İzmir’den Almanya’ya göndermiştik bu şekilde. Hatta annem ağlayınca özel izinle uçağın kapısına kadar gitmiş ve hostese kendi elleriyle teslim etmişti kuzenimi. Annesi de Almanya’dan karşılamıştı. Çocuk yolcuyu uğurlayan kişi, uçak havalanana dek havalimanında bekler ve görevli kişiden çocuğun uçağa bindiğine dair bilgiyi almadan havalimanından ayrılamaz. Refakatsiz çocuk yolcu, herkes uçaktan indikten sonra hostes tarafından havalimanı yetkilisine iletilir. Çocuğu havalimanı görevlisinden teslim alırken de kimlik belgesi sorulur.

Tek başına seyahat eden çocuk yolcuların koltukları, kabin görevlilerine yakın olur. Böylelikle uçuş esnasında kabin görevlilerinden birinin gözetiminde bulunur. Normal şartlarda çocuk diğer yolcular tarafından korunur, gözlenir ve tek başına yola çıkma cesareti için tebrik edilir. Bizdeki gibi taciz edilmez!

Güzelce okudum, araştırdım ve öğrendim. Birkaç sene sonra Alaz’ı yaz tatillerinde anneanne/babaanne yanına yollarız belki?

Haber: http://www.tourexpi.com/tr-tr/news.html~nid=79151
Resim: http://www.flickr.com/photos/26073312@N08/

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.