Çocuklulara müjde! Plajda güneşlenen tatilciler için en korkulacak şey çocuk çığlıkları değilmiş.

On The Beach seyahat şirketinin İngiliz turistler arasında yaptığı anket sonuçlarına göre, plajda en rahatsız edici şey, tam güneşlenip kitap okurken şezlongun yanından bağırarak bir seyyar satıcının geçmesiymiş. Özellikle de zorla birşey satmaya çalışanı.

İkinci en rahatsız edici madde, çöpler! Üçüncü maddeyse sigara içilmesi. Sanki bu anket Türkiye’ye tatile giden İngilizler’e yapılmış gibi geldi bana nedense! Benim de kesinlikle katıldığım noktalar bunlar. Gürültülü müzik – neden sesi sonuna dek açarlar bilmem – sabahtan havlu atılıp kapılmış şezlonlar –kesinlikle Ortakent sahili – sinekler ve böcekler de plajlarda istenmeyenler arasında. Bağıran çocuklar listenin epey gerisinde kalmış gördüğünüz gibi.

Gelelim İngilizler’in en rahatsız edici bulduğu topluma… İngiliz milleti, en çok İngilizler’i istemiyor tatil yerinde. Şaşırtıcı mı? Değil. Ben Dünya’nın en ücra noktalarında Türkçe duyup da, “Off burda bile Türk var” diyeni de bilirim. Sanırım her toplum kendi toplumundan uzak tatil yapmak istiyor.

Holidaycheck şirketinin Alman turistler arasında yaptığı aynı araştırmadaysa, ilk sırada, plajlardaki kirlilik yani yere atılmış sigara izmaritleri, meşrubat kutuları ve şişeler geliyor. Almanlar ayrıca gürültülü müzikten ve konuşmalardan da şikayetçi. Bu noktada işin içine bağıran ve ağlayan çocuklar da giriyor malesef. Üçüncü sırada otellerdeki animatörler ve halk plajlarındaki seyyar satıcılar rahatsızlık veriyor Alman turistlere. Ardından cinsel taciz ve röntgencilik yapanlar ile top oynayan diğer  tatilciler plajda istenmeyenler.

Gelelim Türkler plajda neden rahatsız oluyor konusuna. Böyle bir araştırma yapılıp yapılmadığını bulamadım. Fakat, okuduğum farklı yazılarda kadınların en büyük korkusunun röntgenciler ve magandalar olduğu belirtiliyor. Tatil için gün sayıp, eğlenmek ve dinlenmek için gidilen deniz kıyısında kim beyaz donuyla denize giren adamlar görmek ister ki? Bir habere göre 2009’dan beri Antalya’nın Konyaaltı Plajı’nda güvenlik görevlileri dürbünle plajda rahatsız edenleri izleme uygulaması başlatmış. Bu sayede röntgencilerin, hırsızlığın ve tacizin engellendiği söyleniyor.

Ben ise, kirli deniz ve kumsal, yüksek sesli müzik, sıkış tepiş nefes bile alınamayan bir plaj gördüm mü oradan kaçarım arkadaş! Ya sen?

Resim: http://www.flickr.com/photos/boston_public_library/

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.